جمعه , ۱۳ تیر ۱۳۹۹
سرخط خبرها
خانه / سیاسی / سید محمدصادق خرازی: نتانیاهو گفته بود که احمدی‌نژاد نعمتی برای اسراییل است / اگر این برجام در دولت قبل امضا می‌شد تاکنون چند جشن هسته‌ای برگزار شده بود

سید محمدصادق خرازی: نتانیاهو گفته بود که احمدی‌نژاد نعمتی برای اسراییل است / اگر این برجام در دولت قبل امضا می‌شد تاکنون چند جشن هسته‌ای برگزار شده بود

برنامه «نگاه یک» با محوریت سخنان مقام معظم رهبری درباره تلاش غرب برای نفوذ سیاسی و اقتصادی در کشور با حضور کارشناسان سیاسی پخش شد.

در این برنامه حسین شریعتمداری و صادق خرازی حضور دارند تا درباره فرمایشات اخیر مقام معظم رهبری درخصوص تلاش غرب برای نفوذ سیاسی و اقتصادی در کشور و چگونگی مقابله با آن با بینندگان گفت وگو کردند و در این بین مباحثی دیگری نیز مطرح شد.

به گزارش پویش، در ادامه مشروح این مناظره را به نقل از دیپلماسی ایرانی می‌خوانید:

۲۳:۲۲ _  مناظره سیدمحمدصادق خرازی، سفیر اسبق ایران در سازمان ملل و فرانسه با حسین شریعتمداری، مدیر مسئول روزنامه کیهان در برنامه «نگاه یک» شبکه اول سیما آغاز شد. موضوع این برنامه تلاش غرب برای نفوذ در کشورمان و چگونگی مقابله با آن است.

۲۳:۳۹ –  خرازی: یاد شهدای حج را گرامی می دارم. این روزهای یادآور آغاز حماسه دفاع مقدس ملت ایران است. رهبر معظم انقلاب دو واژه را درباره حضور نظام سلطه مطرح کردند؛ هم حضور را یادآوری کردند هم نفوذ را. نفوذ و حضور در دیپلماسی معنی پیدا می کند. معمولا کشورهایی که دارای ایدئولوژی هستند برای اثبات آن اقدام می کنند و هژمونی خود را در کنار حضور خود تعریف می کنند. ایالات متحده آمریکا در هر جای جهان حضور و نفوذ را توام با هم انجام می داده است. ما باید شناخت دقیقی از پیچیدگی های نظام سلطه داشته باشیم. اگر این شناخت توام با اخلاق  و منطق باشد جای نگرانی نیست. اگر قرار باشد به شعارهای ابتدایی بسنده شود کاری از پیش نخواهد رفت. باید به دنبال اعتلای هویت ملی باشیم و همه را در یک سبد و ظرفیت نگاه کنیم.

۲۳:۴۳ –  شریعتمداری: اول باید شناختی از نقشه راه دشمن داشته باشیم. بایستی جغرافیایی که در آن هستیم در نظر بگیریم. طبیعی است که نظام سلطه براندازی ما را به عنوان هدف استراتژیک دنبال می کند. اما نفوذ در حقیقت ورود پنهان برای تخریب است و دو نوع است: نفوذ برای عملیات تروریستی. در این حالت عامل نفوذی تا به هدف برسد از خود هیچ نشانه ای بروز نمی دهد تا کارش را انجام دهد. نفوذ دوم برای تغییر ساختار صورت می گیرد. نیروی نفوذی در این حالت پنهان نیست.

۲۳:۵۳ –  خرازی:  در دیپلماسی امری کاملا مشهود است و آن هم جنگ رودرروی ذهن هاست. اذهان با برخورداری از پشتوانه فکری که دارند رودررو با طرف مقابل ستیز می کنند. در اینکه امریکایی ها دنبال مهار ایران هستند تردید نباید کرد. بخشی از هیات حاکمه امریکایی ها ادبیات براندازی دارند. هستند  افرادی که می گویند می توان با ایران همزیستی کرد. در مذاکرات هسته ای آمریکایی ها تهدید کردند، جنگ را دنبال کردند، ادبیات نظامی داشتند، به دلیل قدرت بازدارندگی به برکت عمق استراتژی سیاست خارجی در خاورمیانه  آنها ناچار شدند توقعات خود را تعدیل کنند. این به منزله این نیست که کار تمام شده است. مذاکره کننده ارشد هسته ای ما در کنار شخصیت بی نطیر قاسم سلیمانی شرایط دیگری پدید آورد.

 بخش های نطامی و امنیتی آمریکا مجبورند ایران را تهدید ببینند تا هژمونی خود را در منطقه دنبال کنند. دیگرانی هستند عاقلترند در آمریکا. سیستمی در آمریکا به این نتیجه رسیده که ایران یک قدرت منطقه ای است. اگر با عملکرد دقیق خود نقاط صعف برجام را برطرف کنیم می توانیم تمام روزنه های نفوذ را بگیریم.

۲۳:۵۷ –  شریعتمداری:  ما اقتدار منطقه ای و داخلی داریم که حریف را به چالش می کشید  آقای خرازی می فرمایند این افتدار ما را به این برجام رسانده است. اما این برجام برای حدف این اقتدار ماست. آقای خرازی می فرمایند در آمریکا دیدگاه های مختلف وجود دارد. اما آنها یک هدف مشترک دارند که تغییر رفتار ایران است که تغییر ساختار است. سیاستگذاران اصلی در امریکا با ما درگیری ماهوی دارند. مادامی که اسلام ظلم ستیز در حاکمیت باشد نطام سلطه در مقابل شماست.

۰۰:۱۳ –  خرازی: اگر نگران نفود دشمن از طریق برجام هستید یکی از منافذ نفوذ دشمن دلسرد کردن مردم است. آیا نباید نگران قطعنامه های شورای امنیت و تحریم ها باشیم که قدرت بازدارندگی ایران را کاهش داد. دیدیم که قطعنامه ها کاغذ پاره نبود و تاثیر دارد.

می خواهم با آقای شریعتمداری مباحثه کنم. اینکه تصور کنیم در نظام سیاسی آمریکا همه یکدست هستند، به دلیل تجربه من در دوران مسئولیتم باید بگویم اینگونه نیست. نمی شود همه چیز را در ایالات متحده سیاه و سفید دید. اسلام ما اسلام ناب محمدی است اما بحث جنگ فقر و غنا یا مرفهین بی درد در ادبیات انقلابی شناخته شده است اما برداشت انتزاعی از ادبیات انقلابی اشتباه است. ما باید برای زندگی و رفاه اجتماعی مردم  به همان اندازه دغدغه نفوذ و حضور بیگانه نگران باشیم. در کنار باسم الله قاسم الجبارین، بسم الله الرحمن الرحیم هم وجود دارد.

۰۰:۲۰ –  شریعتمداری:  برجام اساسا برای تضعیف قدرت جمهوری اسلامی ایران تدوین شده است. در ضمن برجام زمینه های نفوذ هم دارد. اینکه چه کسی گفته قطعنامه کاغذ پاره است کاری ندارم. اولین کسی که قطعنامه های شورای امنیت را کاغذ پاره نامید حضرت امام بود. در صحیفه امام است.

 آیا همه قطعنامه ها قانونی بود؟ آیا قطعنامه غیرقانونی قابل اجراست؟ قطعا نه. بنابراین قطعنامه ای که قانونی نیست آیا اسمی غیر از ورق پاره است؟

قطعنامه های قبلی لغو نشده بلکه در قطعنامه فعلی تجمیع شده است. در ماده ۳۷ برجام هم بند ۱۱ و ۱۲ قطعنامه ۲۲۳۱ مکانیزم ماشه است. هر لحظه بخواهند به شکل بسیار راحتی می توانند تحریم ها را برگردانند. قطعنامه ۲۲۳۱ مشکلاتی دارد که قبلی ها نداشتند. قطعنامه ۱۹۲۹ اواخر خرداد ۸۹ تصویب شد. برخی نظریه پردازان  آمریکایی گفتند بخاطر حمایت از فتنه گران بود. چه کسانی توصیه کردند قطعنامه علیه ایران صادر شود  همه می دانیم. بنا به سند مایکل لدین برخی مدعیان اصلاحات نامه برای اوباما نوشتند. ساختار تحریم ها در قطعنامه ۲۲۳۱ باقی مانده است. کنگره آمریکا باید خیلی احمق باشد که چنین معاهده ای را رد کند.

۰۰:۲۵ –  خرازی: اظهارات آقای شریعتمداری قابل مناقشه است. نمی توان با چند بار خواندن قطعنامه ۱۹۲۹ تشخیص داد که حمایت بخشی از فتنه بوده است. اینکه برای اثبات حرف خود به کسانی که می گوییم فاسق هستند نقض غرض است. می گوییم فلان مقام آمریکایی فاسق است بعد حرفش را تکرار می کنیم .

 اینگونه که بخواهیم برای برخی مصارف داخلی از حرف های آمریکایی ها بهره بگیریم درست نیست.

حقوقدانهای برجسته معیار بررسی قطعنامه ۲۲۳۱ هستند. آیا گزینه دیگری هم داشتیم؟

نمی شود همه صحبتها را کرد/ فتنه دو روی سکه دارد/ چرا انحراف را نمی گویید.

آقایی که نامه نوشت به اوباما و مرکل و سارکوزی و پاپ بندیکت شانزدهم و بوش جواب نگرفت. آن یک سیاست خارجی بود. این هم یک سیاست خارجی است که مشکلات کشور را حل کند که مورد تائید مقام معطم رهبری است. معتقد نیستم توافق وین دوجانبه است و خلل ناپذیر است.

 برجام نقاط مثبتی دارد و امتیازاتی گرفته که دوستان در مخیله شان هم نبود. اگر این برجام در دولت دیگری بود چند جشن هسته ای برگزار می شد.

۰۰:۳۰-   شریعتمداری: اینکه فرمودند خانم کلیتون به عنوان یک فاسق توجهم می کنیم درست است. شما وقتی به شخصی چون میگ وید استناد می کنید در این حالت گوینده باید درستگو باشد.  موقعی هم به مستندات موجود توجه می کنید. انفجار بمب در هیروشیما جنایت است و خلاف قاعده است. رد شدن ازچراغ قرمزر هم خلاف است اما جنایت نیست.

فتنه خط قرمز است. در جریان فتنه عده ای دست به وطن فروشی زدند.

در جریان فتنه افرادی دست به وطن فروشی زدند و تا جایی رفتند که نتانیاهو گفت آنها سرمایه ما در داخل ایران هستند.

دولت نهم و دهم خدماتی داشت و در نقطه ای انحراف پیدا کرد. انحراف دولت قبل از جایی شروع شد که فلش آن به سمت دولت اصلاحات رفت.

۰۰:۳۶-  خرازی:  ظلم بین است به رهبری و نظام و آحاد ملت که ما بخواهیم دیدگاه رهبری را تفسیر به رای کنیم یا مصادره به مطلوب کنیم. رهبری متعلق به ما و مخالفان ماست. در تشریح مواضع رهبری نباید خطی تلقی کنیم.  این مردم دوران مشروطه و نهضت ملی نفت نیستند. دارای هوش و فکر و تحلیلند. ما در عصر الکترونیک و انفورماتیک هستیم.

مهمترین عنصر که مقاومت را در منطقه ثبت کرده است همین روح انقلابی بوده است. رقبا و رفقای ما در منطقه ناشی گری کردند. دولت ترکیه اشتباهات استراتژیک کرده اند که غیربخشودنی است. می خواهند روح مقاومت را بگیرند. باید از قلمرو اندیشه انقلابی پاسداری شود و تمام کنشگران کشور ارج گزار نگاه انقلابی باشند. در برخی جاها نگاه انقلابی ملاطفت هایی دارد.

۰۰:۴۲-  شریعتمداری: اقای اشتانمایر که رابطه خوبی هم با ایران ندارد می گوید آنچه که می گویم بر اساس تجربیات است نه تحقیقات و تحلیل و آن این است که تمام دکترین های حکومتی بعد مدتی کمرنگ شده اند الا دکترین امام خمینی.

دکتر خرازی اشاره درستی کردند و من هم می خواهم بگویم که جمله امام من به جرات می گویم که مردم دوره ما از صدر اسلام برتر هستند. اما ببنیید ما بحث خواص داریم که آقا بارها به آن اشاره کرده اند. در صدر اسلام به نسبت به جمعیت خواص بسیار بود اما در این دوره کم است؛ الان دهان و نگاه مردم به خواص نیست و اگر پای خواص بلغزد خودش سقوط می کند در حالی که در صدر اسلام اگر خواص می لغزیدند به همراه آنها هم عده ای از مردم می لغزیدند.

اینکه آقای خرازی گفت بیانات رهبری تفسیر به رای نشود درست است اما گاهی صریحا به مواضع آقا استناد می کنید که این کار را باید کنید ولی زمانی است که افراد برداشت خود را از صحبت ها مطرح می کنند.

در مورد راه نفوذ زمینه های فراوانی وجود دارد. اصلی ترین خط نفوذ یکی مرکز تصمیم سازی است. مرکز تصمیم سازی تولید کننده  است تصمیمی گیر مصرف کننده است.

دشمن می تواند عوامل خود را در مراکز مشاوره نفوذ دهد. به طور نمونه من می خواستم لیست بلند بالایی رو بخوانم. آقایی در کانون های تصمیم ساز وجود دارد که به صراحت می گوید ما با جامعه ای هستیم که به اسلام اعتقاد دارد و از این رو برا ی حضور در مراکز مهم هویت واقعی خود را فاش کنیم. فلان آقا در فتنه بوده و به پاریس می رود  و قتی برمی گردد با مسئولان عکس می گیرد.

دشمن نظراتشو با ده ها زبان بیان می کند و آنگاه خط دشمن رو ببنید که چه کسی بیشتر به آن می پردازد. یکی از راه های نفوذ رسانه هاست که ستاد پشتیبانی نفوذ هستند.

۰۰:۵۸-  خرازی: بعضی ها با بیان حق هدف باطلی را ترویج می کنند.اینها هیچ دردی را از دردهای ملت ایران درک نکردند/ هر کسی چه اصولگرا چه انقلابی چه اصلاح طلب از مواضع اصولی انقلاب عدول کند قابل نقد است./ اگر کسانی با شعارهای امام خواهی جلو آمدند و مردم دیدند رفتارشان با عملشان متفاوت است نسبت به آنها واگرایی پیدا می کنند/ دشمن چند جا را هدف قرار داده است. ستون فقرات امنیت  ملی ما سپاه است. / جای دوم موقعیت ویژه ولی امر مسلمین است./ جای دیگر که دشمن نشانه رفت روحانیت و جای دیگر اندیشه های انقلابی بود./ کسی که در پاریس ان کار را می کند اصلاح طلب نیست ضد انقلاب است/ همه می دانیم که رهبری با دقت و درایت و تیزهوشی بحث نفوذ و حضور در نهادهای تصمیم ساز و تصمیم گیر را مطرح می کند/ موسسات پژوهشی در آمریکا هدفدار پیش می روند/ ما باید مراقب باشیم در بحث خودی و غیرخودی موجب جدایی و رنجیده شدن دل های پاکی که دنبال امام و  انقلاب بودند نباشیم، یکی از اهداف دشمن اینست. در دوره امام حذف فیزیکی کردند، شهید ان مطهری، بهشتی، باهنر و…الان ترور شخصیت می کنند. بسیاری کسانی که دلشان با رهبری است. شاید کسانی در دوره ای اشتباهی یا بی سلیقگی کردند./ یکی از مهمترین حرف های رهبری که فراموش شده اینست که رهبران فتنه در خارج از کشورند.

۱:۰۳- شریعتمداری: در مرود بزک کردن آقای دکتر مثال خوبی زدند. من می خواهم بگویم چرا بنگلادش را مثال نزدند. ژاپن پیشرفت خود را مدیون تلاش خودش است نه همکاری با امریکا. همین دیروز در مجلس سفلی و علیا تصویب کردند که ژاپن حق دخالت در بیرون از مرز هم دارد.

خرازی: وزیر خارجه ژاپن به آقای دکتر ولایتی گفت من افتخار میکنم این دیپلمات های ایرانی را رد سازمان ملل می بینم که هیچ اعتنایی به قدرتهای جهانی ندارند.

۱:۰۵- شریعتمداری:یکی از راه های نفود شکار میانجی است. میانجی باید دو ویژگی داشته باشد. یکی آن است که حتما مدتی مسئول باشد. اما میانجی زمانی شکار می شود که وقتی با خط انقلاب فاصله گرفت دشمن او را شکار می کند. میانجی که شکار می شود کم کم حرف دشمن را می زند / وقتی خط دشمن و خط خود را داشته باشید آنگاه مسیر مشخص می شود/ یکی از راه های نفوذ فرزندان است. ما افرادی داریم آیت الله مرحوم مشکینی خزعلی و گیلانی. وقتی خودشان شکار نشدند فرزندانشان شکار شدند.

۱:۰۸- خرازی:  در اینکه دشمن دنبال شکار است تردیدی نیست. یکی از توصیه های مهم رهبری این بود که مراقب خود و خانواده و بیت و محیط پیرامونی تان باشید. یکی از ویژگی های دیگر، شعارهای انقلابی است که شکار می کنند برای اینکه یاران و صحابه انقلاب را بدنام کنند. به راحتی تهمت بزنند و اهانت کنند. در کنار مبارزه اگر متخلق به اخلاق اسلامی باشیم و به قصد ضربه زدن وارد نشویم یکی از مهمترین نکات مورد نظر رهبری است. رهبری کمتر اسم کسی را می برند و کسی را متهم می کنند. من واقعا از صمیم دل عرض می کنم مراقب باشیم صحبت های رهبری در دشمن شناسی را جدی بگیریم و خودی را نرنجانیم و غیرخودی از در دیگری  وارد نشود که ببینیم بر سفره انقلاب نشسته و بعد ببینیم آش با جاش رفت.

۱:۱۰- شریعمتداری: نکته اول اینکه حضرت آقا فرمودند رهبران فتنه در خارج. بله درست اما عواملی در داخل دارند که شناخته شده هستند و نامی از آنها نمی برم. / میزان حال افراد است. اینکه در زمان امام نخست وزیر بودم کفایت نمی کند بلکه میزان حال افراد است.

درباره ی admin

همچنین ببینید

photo_2018-02-25_06-13-43

وزیرورزش وجوانان درحضوراستاندارومدیرکل ورزش وجوانان خوزستان قدرمردان زحمتکشی مثل مدیرعامل باشگاه جنوب رابدانید

مسعودسلطانی فروزیرورزش وجوانان درحاشیه سفرخودبه خوزستان پس ازخارج شدن ازمحل برگزاری جلسه ابتداباسرپرست روزنامه اعتماددرخوزستان ...

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*