شنبه , ۱۴ تیر ۱۳۹۹
سرخط خبرها
خانه / اجتماعی / نخستین گردهمایی بین‌المللی حامیان محیط زیست در اهواز؛ مقتدایی: تجربیات بین‌المللی زیست‌محیطی به مردم انتقال یابد

نخستین گردهمایی بین‌المللی حامیان محیط زیست در اهواز؛ مقتدایی: تجربیات بین‌المللی زیست‌محیطی به مردم انتقال یابد

استاندار خوزستان در نخستین گردهمایی بین‌المللی حامیان محیط زیست گفت: بدون شک چنانچه تعارض صنعت و محیط زیست مورد بی‌توجهی قرار گیرد، درصد تخریب محیط زیست غیرقابل جبران خواهد بود.

عبدالحسن مقتدایی با حضور سفیران چهار کشور اروپایی و استرالیا و همچنین نماینده دائم سازمان ملل در هتل پارس اهواز برگزار شد، اظهار کرد: بدون شک بهترین نتیجه این‌گونه نشست‌ها، انتقال تجربیات موفق در حفظ محیط زیست و همچنین آموزش همه کسانی است که از نعمت محیط زیست بهره‌مند هستند.

وی ادامه داد: تکنولوژی و آموزش دو ابزاری هستند که می‌توانند پلی بین صنعت و محیط زیست قرار گیرند و چون غرب آغازگر انقلاب صنعتی بوده به زندگی مدرن صنعتی بیشتر واقف است بنابراین تجربیات خوبی از تعارضات بین صنعت و محیط زیست دارد و سفرای کشورهای توسعه‌یافته نیز به عنوان مجموعه‌ای که کاملا در انجام تعامل بین صنعت و محیط زیست موفق بوده، می‌توانند در انتقال تجربیات خود در این زمینه خوب عمل کنند.

استاندار خوستان اظهار کرد: کشورهای در حال توسعه شاید برای جبران عقب‌ماندگی‌های خود، در استفاده از صنعت و تکنولوژی بی‌مهابا در تخریب محیط زندگی و محیط زیست خود گام برمی‌دارند لذا معتقدم هر توسعه‌ای باید دارای یک پیوست باشد که عنوان آن پیوست را باید پیوست فرهنگی قرار دهیم چرا که بدون شک اولویت هر پیوست فرهنگی، آموزش است.

مقتدایی افزود: محیط زیست در هر جای دنیا متعلق به همه است و همه در مقابل این امکانات خدادادی مسئولیتی سنگین دارند و خوشبختانه کشور ایران از صدر نظام و رهبری معظم انقلاب تا مسئولان کشوری اصرار بر حفظ محیط زیست دارند. این افتخار کشور ایران است که حداقل در دو مقطع رئیس سازمان محیط زیست و معاون رئیس جمهور به عنوان قهرمان زمین معرفی شوند که این بیانگر اهمیت و جایگاه محیط زیست در دین و آیین ما است.

وی گفت: خوشبختانه کشور ایران به لحاظ فرهنگی و اقتصادی کشوری غنی و دارای سرمایه ملی کلان است که هرگز در رفت و آمدهای بین‌المللی درخواست مالی از هیچ کشوری نداشته اما در شرایط دوستانه به دنبال انتقال تجربه و یافته‌های دانش بشری است.

استاندار خوزستان ادامه داد: انتظار می‌رود این‌گونه نشست‌ها، انتقال تجربیات و برگزاری دوره‌های آموزشی را به دنبال داشته باشد. از آنجا که بهترین مدافعان حقوق بشر و محیط زیست مردم هستند، انتظار داریم در کنار فعالیت‌های مردمی انتقال تجربیات به مردم نیز صورت گیرد. در کنار تعامل با دستگاه‌های دولتی، آموزش سازمان‌های مردم‌نهاد باید در دستور کار قرار گیرد.

احمد سیاحی، معاون عمرانی استانداری خوزستان نیز در این گردهمایی اظهار کرد: با توجه به اینکه هر هکتار از تالاب‌ها حدود ۱۵ هزار دلار ارزش افزوده در سال دارد، انتظار می‌رود شاهد رفع تنگناها و مشکلات تالاب‌ها در کل کشور باشیم.

وی افزود: خوزستان، با حدود ۶۴ هزار کیلومتر مساحت و جمعیت ۴ میلیون و ۶۰۰ هزار نفری، پنجمین استان از نظر جمعیتی در کشور و دارای ۷۶ شهر و ۴۰۵۸ روستا است.

سیاحی ادامه داد: ۵ رودخانه بزرگ در خوزستان جاری است، و ۵ تالاب در خوزستان وجود دارد که دو تالاب بزرگ شادگان و هورالعظیم بین‌المللی و ثبت یونسکو هستند. تالاب شادگان دارای مساحتی بیش از ۴ هزار هکتار و تالاب هورالعظیم که به صورت مشترک در عراق و ایران قرار دارد، دارای ۳۲۰ هزار هکتار مساحت است که ۱۲۰ هزار هکتار آن در ایران و و استان خوزستان قرار دارد.

معاون عمرانی استاندار خوزستان گفت: همچنین وجود حدود ۱۲۰ کیلومتر مرز دریایی استان خوزستان از ساحل نیلگون خلیج فارس و نزدیکی با حوزه خلیج فارس موجب شده قابلیت‌های بسیار چشمگیری برای سرمایه‌گذاری در این استان ایجاد شود. البته وجود ۵ فرودگاه و ۵ بندر نیز می‌تواند ظرفیت بسیار خوبی برای سرمایه‌گذاری کشورهای خارجی به خصوص اروپا در خوزستان باشد و امید داریم که با توجه به دستاوردهایی که گردهمایی بین‌المللی حامیان محیط زیست می‌تواند داشته باشد، شاهد رفع معضلات تالاب‌ها در کشور باشیم.

وی عنوان کرد: استان خوزستان را در کشور به عنوان پایتخت اقتصادی می‌دانیم، امروز نیز شاهد فضای خوب حاکم بر ارتباطات کشورهای اروپایی با کشور ایران هستیم که این شرایط منجر به انجام سرمایه‌گذاری‌های بزرگی در حوزه‌های مختلف در استان خوزستان می‌شود که ضروری است از این شرایط بسیار خوب، بهترین استفاده را داشته باشیم.

درباره ی admin

همچنین ببینید

IMG-20190123-WA0014

حضورشش تن ازمدیران کل استان درمراسم اختتامیه هفته فرهنگی درآغاجاری وسخنان مدیران کل سیاسی وتحول اداری واستانداری خوزستان

حضورشش تن ازمدیران کل استان درمراسم اختتامیه هفته فرهنگی درآغاجاری وسخنان مدیران کل سیاسی وتحول ...

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*