چهارشنبه , ۱۴ خرداد ۱۳۹۹
سرخط خبرها
خانه / اسلاید / عارف: تمام حیثیت خود را می‌گذاریم تا مخالفان دولت شکست بخورند

عارف: تمام حیثیت خود را می‌گذاریم تا مخالفان دولت شکست بخورند

عارفرئیس بنیاد امید ایرانیان گفت: جریانی تمام هدف خود را در زیر سوال بردن عملکرد دولت می‌داند و دائما می‌گوید باید دولت تدبیر و امید یک دوره‌ای باشد برای همین شخصا و تمام جریان اصلاح‌طلب در انتخابات اسفند از تمام حیثیت‌مان مایه می‌گذاریم تا پیروز انتخابات شویم و برنامه‌های جریانی که می‌خواهد دولت تدبیر و امید یک دوره‌ای باشد با شکست رو به رو شود.

به گزارش پویش ، محمدرضا عارف در دیدار با اصحاب رسانه و دانش‌آموختگان علوم سیاسی با استقبال ازسوالات و تحلیل‌های مطرح شده توسط حاضران در جلسه به رویکرد اصلاحات در شنیدن و پذیرفتن نقد اشاره کرد و گفت: برای اصلاح طلبان بحث درباره مسائل مختلف جامعه حیاتی است. جریان اصلاحات برای اینکه راه خودش و مسیر آینده انقلاب را روشن کند به بحث‌های چالشی نیاز دارد.

اعضای تیم مذاکره کننده هسته‌ای شاهکار کردند

وی در ادامه با اشاره به اجرایی‌ شدن برجام، تصریح کرد: باید به مناسبت اجرایی شدن برجام و لغو تحریم‌های ظالمانه علیه ملت ایران از همه عزیزانی که این پروژه ملی و مهم را مدیریت کردند اعم از وزیر محترم امورخارجه، کارشناسان خبره هسته‌ای و جناب آقای دکتر صالحی که در یک پروژه سنگین انصافا شاهکار کردند، تشکر کنم. دوستانی که در مذاکرات بین‌المللی شرکت کرده‌اند فضای این جلسات را درک می‌کنند به خصوص در این دوره از مذاکرات که ایران با قدرت‌های بزرگ جهانی رو به رو بود و اشتباهی که منافع ملی را به خطر بیاندازد از سوی تیم مذاکره کننده هسته‌ای صورت نگرفت.

عارف همچنین به اعتماد رهبر معظم انقلاب به اعضای تیم مذاکره کننده هسته‌ای اشاره کرد و گفت: مواضع رهبر معظم انقلاب در طول مذاکرات هسته‌ای بسیار شجاعانه و راه‌گشا بود و پشتوانه قوی برای اعضای تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای بود. باورم بر این است که در این مذاکرات دستاوردهای ارزشمندی داشتیم. البته می‌توان نقد هم صورت بگیرد البته نقد باید همراه با انصاف باشد نه تخطئه تیم مذاکره کننده هسته‌ای که به نوعی زیر سوال بردن امنیت ملی کشور است.

لازمه حضور حداکثری مردم برگزاری انتخاباتی رقابتی با حضور همه سلایق موجود در نظام است

رئیس شورای سیاست گذاری انتخاباتی اصلاح‌طلبان در ادامه به انتخابات مجلس اشاره کرد و گفت: در آستانه رویداد بزرگ انتخابات ۹۴ هستیم که با توجه به شرایطی که با آن روبرو هستیم باید دستور اصلی همه نخبگان و مسئولان کشور، حضور حداکثری مردم در انتخابات باشد. ما به حضور بالای مردم در انتخابات اسفند ماه نیاز داریم. هم شرایط منطقه و هم شرایط کشورمان ایجاب می‌کند که مردم در روز انتخابات حضوری با نشاط و چشم‌گیر داشته باشد که لازمه حضور حداکثری مردم برگزاری انتخاباتی رقابتی با حضور همه سلایق موجود در نظام است.

این عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در ادامه با اشاره به در پیش بودن سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی در ۲۲ بهمن خاطرنشان کرد: باید بدانیم ۲۲ بهمن امسال یک وضعیت خاص دارد. البته مردم هر سال در ۲۲ بهمن نشان می‌دهند که مسائل نظام و ارزش‌های آن را با عملکرد دولت‌ها مرتبط نمی‌دانند. مردم می‌دانند که حضور آنان پشتوانه انقلاب است و امسال به صورت خاص با توجه به شرایط منطقه و ضرورت نقش‌آفرینی بیشتر کشورمان در حل و فصل مسایل منطقه ای در دوره پسابرجام باید حضور پرشورتری در راهپیمایی ۲۲ بهمن داشته باشند.

نتوانستیم سرمایه اجتماعی کسب شده در دوم خرداد را حفظ کنیم

عارف در ادامه در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا اصلاح‌طلبان از اتفاقات گذشته درس می‌گیرند و این جریان برای بررسی عملکرد خود در انتخابات مجلس چه برنامه‌ای دارد گفت: به دلایلی ما نتوانستیم سرمایه اجتماعی کسب شده در دوم خرداد را حفظ کنیم. اکثر فعالان جبهه اصلاحات وارد دولت و مجلس شدند و عملا از سرمایه اجتماعی که در دوم خرداد خلق شد غافل شدیم و نتیجه این غفلت در انتخابات ۸۴ بروز کرد.

رئیس بنیاد امید ایرانیان با اشاره به فلسفه تشکیل بنیاد باران یادآور شد: در بنیاد باران که از مدیران دولت اصلاحات تشکیل شده است قرار بود آسیب‌شناسی دوران اصلاحات صورت گیرد. جلساتی هم در ابتدا با این رویکرد برگزار شد ولی در ادامه آن آسیب‌شناسی که مد نظر بود انجام نشد.

وی با بیان اینکه رقیب جریان اصلاحات با ترفندهای مختلف تلاش می‌کرد به جامعه القاء کند که اصلاح‌طلبان از ارزش‌ها فاصله گرفته‌اند،تصریح کرد: رقیب جریان اصلاحات با توجه به امکاناتی که در اختیار داشت از جمله صدا و سیما تلاش زیادی کرد تا جامعه متدین کشور را به اصلاح‌طلبان بدبین کند که در مقطعی هم تا حدودی موفق شد. البته برخی از چهره‌های جریان مقابل اصلاحات در محافل خصوصی به تدین و پایبندی اصلاح‌طلبان به ارزش‌ها اذعان می کردند ولی متاسفانه در سطح رسانه‌ای و در بین افکار عمومی به گونه دیگری سخن می‌گفتند.

رئیس بنیاد امید ایرانیان ادامه داد: ما باید این نگرش را عوض می‌کردیم اما امکانات در اختیار ما نبود و به همین دلیل به این فکر افتادیم بنیادی را با محوریت جوانان راه‌اندازی کنیم که اتاق فکری در یک پروسه طولانی و نه در یک انتخابات و نه در یک دوره برای تغییر این نگرش باشد به همین دلیل بنیاد امید ایرانیان را با همراهی نسل جوان راه اندازی کردیم و تا حدودی هم در اهداف خود موفق بودیم.

عارف همچنین با اشاره به وقایع انتخابات مجلس هشتم و انصرافش در آن مقطع زمانی به دلیل تبعیت از خرد جمعی اظهار کرد: در انتخابات مجلس هشتم به دنبال ردصلاحیت بسیاری از اصلاح‌طلبان توسط هیات‌های اجرایی انصراف دادم. این کار از سوی من انجام شد ولی برخی دوستان در عرصه ماندند اینکه تا چه میزان این اقدام درست بود باید آسیب شناسی شود.

وقتی برای انتخابات سال ۹۲ شروع به برنامه‌ریزی کردیم، تنهای تنها بودیم

وی در ادامه با اشاره به انتخابات مجلس نهم خاطرنشان کرد: در انتخابات مجلس نهم در گروه امید ایرانیان معتقد بودیم می‌توان اقلیتی تاثیرگذار در مجلس داشته باشیم ولی در نهایت تصمیم گرفته شد لیستی از سوی اصلاح طلبان در آن انتخابات منتشر نشود و نتیجه این عملکرد را در مجلس نهم می‌بینیم که چگونه در برابر دولت قرار دارد.

این عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به انتخابات ریاست جمهوری سال ۹۲، افزود: وقتی برای انتخابات سال ۹۲ شروع به برنامه‌ریزی کردیم واقعا تنهای تنها بودیم بسیاری از چهره‌های اصلاح‌طلب بی انگیزه بودند و تنها توانستیم طی جلسات متعدد با جوانان و دانشجویان که به دلیل حوادث ناگوار ۸۸ سرخورده شده بودند آنها را به صحنه بیاوریم و همین جوانان بسیاری از اصلاح‌طلبان را به میدان آوردند و در نهایت در انتخابات ۹۲ نتیجه گرفتیم.

وی افزود: بعد از ۲۴ خرداد بسیاری از دوستان ما متوجه شدند که راهبرد گذشته‌شان پاسخگو نبوده است. اصلاح‌طلبان نمی‌توانند از مسئولیت شانه خالی کنند و کنار بکشند. کنار کشیدن و عافیت‌طلبی در قاموس اصلاح‌طلبی نیست. در ذات اصلاح‌طلبی تحقق آرمان‌های انقلاب و حاکمیت ارش‌ها با منش‌ قانونی و رعایت قانون و مقررات و نگاه به آینده وجود دارد.

عارف تصریح کرد: در ۲۴ خرداد سال ۹۲ سرمایه اجتماعی جدیدی خلق شد که چگونگی حفظ این سرمایه مورد بحث بود. یک تجربه دوم خرداد پیش‌رو داشتیم که بعد از آن همه به قدرت ورود پیدا کردند و مسئولیت اجرایی گرفتند. به همین دلیل تصمیم بر این شد حداقل شخص خود من وارد قدرت نشود تا بتوانم با کمک دوستان این سرمایه اجتماعی را حفظ کنیم. با دکتر روحانی هم در این مورد صحبت کردم که اگر در بیرون از مجموعه دولت برای حفظ این سرمایه اجتماعی فعالیت کنم، بهتر می‌توانم در خدمت کشور و دولت باشم چون می‌دانستیم آن سرمایه‌ای که به دست آورده‌ایم باید پایدار باشد. خوشبختانه تاکنون موفق بودیم و این سرمایه اجتماعی در انتخابات اسفند به کمک جریان اصلاح‌طلب و اعتدال‌گرا خواهد آمد.

جریانی دائما می گوید باید دولت تدبیر و امید یک دوره‌ای باشد

این عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی در پاسخ به سوالی درخصوص ادامه فضای امنیتی در دانشگاه‌هاگفت: آن فضای امنیتی که در دانشگاه‌ها حاکم بود هنوز در برخی از مراکز آموزش عالی ادامه پیدا کرده است که حتی رئیس جمهور محترم هم نسبت به تداوم این فضا گلایه کرده است و به نظرم اگر فضای امنیتی در دانشگاه‌ها ادامه پیدا کند با چالش‌های مختلفی رو به رو می‌شویم. باید هر چه سریع‌تر فضای فرهنگی بر کلیه واحدهای آموزش عالی حاکم شود.

عارف در ادامه به برنامه اصلاح طلبان برای انتخابات مجلس اشاره کرد و یادآور شد: اگر جریان اصلاحات عملکرد منسجمی داشته باشد و مسئولان زمینه حضور اصلاح‌طلبان در رقابت انتخاباتی را مهیا کنند، تا ۷۰ درصد رأی می تواند برای اصلاح طلبان باشد.

وی ادامه داد: جریانی تمام هدف خود را در زیر سوال بردن عملکرد دولت می داند و دائما می گوید باید دولت تدبیر و امید یک دوره‌ای باشد برای همین شخصا و تمام جریان اصلاحات در انتخابات اسفند از تمام حیثیتمان مایه می‌گذاریم تا پیروز انتخابات شویم تا برنامه‌های جریانی که می‌خواهد دولت تدبیر و امید یک دوره‌ای باشد با شکست رو به رو شود و در انتخابات ریاست جمهوری سال ۹۶ بتوانیم همان روند انتخابات سال ۹۲ را دنبال کنیم.

رئیس بنیاد امید ایرانیان در ادامه به ضرورت تشکیل شورای سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان اشاره کرد و گفت: ضرورت و نیاز تشکیل شورای عالی سیاست‌گذاری در همه محافل اصلاح‌طلبی مطرح شد که باید همه با هم باشیم و سازوکاری که در این خصوص اندیشیده شد این بود که شورای عالی سیاست گذاری تشکیل شود که در نهایت با تشکیل این شورا امیدواری برای همگرایی و وحدت اصلاح طلبان بیش از گذشته شد.

حق هیچکس در انتخابات از بین نرود

وی در ادامه با شاره به ثبت‌نام گسترده نخبگان در انتخابات مجلس تصریح کرد: من نمی‌خواهم امتیاز حضور پرشور نخبگان در ثبت‌نام برای نمایندگی مجلس را به حساب خودمان بگذارم که به ما لبیک گفتند. فضای ارزشمند، خوب، بانشاط و امیدواری که بر کشور حاکم شده است باعث شد بسیاری ازنخبگان وارد کارزار انتخابات شوند و این خیلی مایه امیدواری است و سرمایه ارزشمندی برای کشور است که هزاران نخبه در انتخابات اسفندماه ثبت نام کرده‌اند.

عارف به روند بررسی صلاحیت‌ها اشاره کرد و گفت: مقام معظم رهبری فرمودند حتی کسی هم که نظام و رهبری را قبول ندارد بیاید رأی بدهد. این سخنان این امیدواری را می‌دهد که بررسی صلاحیت‌ها در چارچوب قانون باشد و امیدوارم همه دست‌اندرکاران امر انتخابات با توجه به شرایط داخلی و بین‌المللی به گونه‌ای عمل کنند که حق هیچکس در انتخابات از بین نرود و کلیه اقدامات فقط براساس قانون باشد.

درگیر دامی که برخی رسانه‌ها برای ما پهن کرده‌اند نمی شویم

وی در خصوص سهم زنان در لیست‌های انتخاباتی نیز اظهار کرد: در خصوص بانوان بحثی که مطرح است بحث کارشناسی و فنی است. نمی شود ۵۰ درصد فارغ‌التحصیلان دانشگاهی و متخصصین کشور زن باشند ولی نقش آنها در مدیریت میانی به بالا دو یا سه درصد باشد. نمی شود که بخواهیم در منطقه جایگاه اول را داشته باشیم ولی تنها به اکتفاء ۵۰ درصد نیروی متخصص مرد. پس زنان به عنوان یک وظیفه نه به عنوان یک امتیاز باید در صحنه انتخابات حضور داشته باشند به همین دلیل حضور قابل توجه زنان در انتخابات مجلس در دستور کار گفتمان اصلاحات به صورت جدی قرار دارد.

عارف در پایان با اشاره به سیاست‌های اصلاح‌طلبان است در پاسخ به تخریب‌های رسانه‌ای گفت: اصلاح‌طلبان به موضوعاتی که رسانه‌های افراطی برای سرگرم کردن جریان اصلاحات مطرح می‌کنند واکنش نشان نمی‌دهند. تفکر اصلاحات مشخص بوده و تفکر ناب انقلاب و تفکر امام(ره) است. ما همیشه در چارچوب قانون و نظام حرکت کرده‌ایم ما به رویکرد آرامش معتقدیم و درگیر دامی که برخی رسانه‌ها برای ما پهن کرده‌اند نمی‌شویم. مردم جواب آنها را در اسفندماه و در انتخابات خواهند داد.

درباره ی admin

همچنین ببینید

بیژن زنگنه

نماینده در نامه‌ای به سران قوا: سریعا برای اصلاح مدیریت وزارت نفت اقدام کنید

نماینده در نامه‌ای به سران قوا: سریعا برای اصلاح مدیریت وزارت نفت اقدام کنید سریعا ...

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*