جمعه , ۱ آذر ۱۳۹۸
سرخط خبرها
خانه / اجتماعی / روستاهای خوزستان از شبکه جمع آوری فاضلاب محروم اند

روستاهای خوزستان از شبکه جمع آوری فاضلاب محروم اند

مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب روستایی خوزستان گفت: توسعه متوازن در مناطق روستایی ایجاب می کند که همپای شبکه آبرسانی، سامانه جمع آوری فاضلاب نیز در این مناطق ایجاد شود اما در روستاهای استان خوزستان تاکنون اقدامی در این زمینه انجام نشده است.
درویشعلی کریمی با بیان اینکه به موازات شبکه آبرسانی سامانه تصفیه خانه فاضلاب نیز باید در روستاها تعریف شود افزود:به تازگی برای شهرهای آبادان و خرمشهر در مذاکره با منطقه آزاد اروند به صورت یک تفاهم نامه سه جانبه با بنیاد مسکن بناست برای ۱۰۱ روستا به شکل مجتمع آبرسانی تاسیسات فاضلاب پیش بینی شود.
وی اضافه کرد: هزینه این کار از سوی سازمان منطقه آزاد اروند تقبل شده، مطالعات کار نیز توسط شرکت آب و فاضلاب روستایی خوزستان انجام و به وسیله بنیاد مسکن انقلاب اسلامی اجرا می شود.
کریمی گفت: عمده مشکل روستاها آب است و از آنجایی که در روستاها چاه های جذبی حفر شده تاکنون از سوی روستاییان تقاضایی برای ایجاد تاسیسات فاضلاب نبوده است.
وی اظهار کرد: به عنوان پایلوت در روستای سردار آباد شوشتر یک تصفیه خانه برای جمعیت ۶ تا هفت هزار نفر در دست اجراست و تاکنون ۶۰درصد کار نیز انجام شده است؛ این تصفیه خانه در آینده برای افق جمعیتی ۳۰هزار نفر نیز در صورت توسعه پاسخگو خواهد بود.
کریمی توضیح داد: تصفیه خانه فاضلاب در روستای مزبور به روش برکه ای خواهد بود به این صورت که آب به بستر خالی هدایت، تبخیر سپس از طریق زهکش تصفیه خانه به مصرف بخش کشاورزی می رسد و می تواند نمونه ای برای کشور باشد.
در مجموع ۱۶۳ هزار مشترک در روستاهای خوزستان از خدمات شرکت آبفار خوزستان بهره مند هستند.
به گفته مدیرعامل آبفار خوزستان، مصرف آب در مناطق روستایی خوزستان بالاتر از میانگین کشوری بوده و به همین جهت هدررفت اب نیز بسیار زیاد است.

درباره ی admin

همچنین ببینید

5_image (9)

انتصاب معاون دفتر برنامه ریزی، نوسازی و تحول اداری استانداری

انتصاب معاون دفتر برنامه ریزی، نوسازی و تحول اداری استانداری انتصاب معاون دفتر برنامه ریزی، ...

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*