چهارشنبه , ۳۰ مرداد ۱۳۹۸
سرخط خبرها
خانه / سیاسی / بعیدی‌نژاد: توافق هسته‌ای حاکمان سعودی را دچار سرخوردگی مضاعف کرده است

بعیدی‌نژاد: توافق هسته‌ای حاکمان سعودی را دچار سرخوردگی مضاعف کرده است

download (6)یک دیپلمات ارشد ایرانی نوشت: آرامش و صبوری انقلابی ایران است که باعث عصبانیت سعودی شده است و ایران با ادامه همین سیاست خردمندانه ولی توام با صراحت و قاطعیت است که می‌تواند افراط و تندروی از سوی سعودی و هر کس دیگری را هم به شکست بکشاند.
حمید بعیدی‌نژاد، مدیرکل سیاسی و امنیت بین‌المللی وزارت خارجه ایران در صفحه اینستاگرامش نوشت: «اقدام سعودی در قطع یکباره روابط سیاسی خود با ایران از مجموعه اقدامات عجولانه‌ای که طی این دوره اخیر از سوی رهبران جدید این کشور اتخاذ شده است جدا نیست.حمله گسترده نظامی به یمن و کشتار بی‌سابقه‌ی مردم غیرنظامی و ناامیدی از پایان فوری آن، وقوع فاجعه منا، شکست سیاست‌های جنگ‌طلبانه در سوریه که با شکست‌های اخیر گروه‌های افراط‌گرا و تصویب قطعنامه اخیر شورای امنیت رسما همگام شده است، شکست سیاست‌های خشونت‌طلبانه و فرقه‌گرایانه در عراق که در نهایت آن‌ها را مجبور به عقب‌نشینی و تصمیم به برقراری روابط سیاسی با آن کشور کرد، محکومیت تمامی کشورهای جهان در برابر به شهادت رساندن آیت الله نمر حتی از سوی متحدان عربستان، همه این کشور را در شرایط بسیار سختی قرار داده است. امروز آشکارا انگشت اتهام جهانیان در تامین ایدئولوژی افراط‌گرایانه‌ی داعش و دیگر گروه‌های افراطی متوجه عربستان است.

در این میان سعودی با بهانه قرار دادن حمله به سفارت این کشور در تهران تصمیم به قطع روابط خود با ایران کرد. این که حمله به سفارت عربستان در تهران اشتباه بود جای شک و تردیدی نیست و همه مقامات رسمی کشور نیز آن را محکوم کردند، اما به شهادت جهانیان که از ایران تجلیل نیز کردند، دولت ایران مسوولانه عمل کرد و سریع وارد عمل شد و با متخلفان برخورد کرد و امنیت سفارت و کنسولگری عربستان در مشهد را تامین کرد.

اما مشکل سعودی در رابطه دوجانبه خود با ایران نیست. امروز حتی کشورهای متحد عربستان و اندیشکده‌های سیاسی جهان همه تاکید می‌کنند که مشکل حاکمان سعودی، قدرت رو به تزاید منطقه‌یی ایران است که با سیاست‌های مدبرانه جمهوری اسلامی در منطقه از عراق و سوریه گرفته تا لبنان و یمن همه باعث تقویت ثبات و امنیت منطقه بوده است. در این میان اجرای قریب الوقوع توافق هسته‌ای که عربستان دقیقا برای جلوگیری از تثبیت قدرت ایران با تمام قوا سعی بر برهم زدن آن را داشت ولی موفق نشد، حاکمان این کشور را دچار یک سرخوردگی مضاعف کرده است، چرا که به وضوح تحقق کابوس همیشگی خود در افول قدرت منطقه‌یی خود در برابر ایران را به عیان نظاره می‌کنند. مطمئنا قطع رابطه با ایران اشتباه دیگری در حلقه‌های غلط تصمیم‌گیری رهبران این کشور محسوب می‌شود و هیچ کمکی در این شرایط به این کشور برای جبران ضعف استراتژیک و راهبردی خود در منطقه نخواهد کرد.

اما امروز این آرامش و صبوری انقلابی ایران است که باعث عصبانیت سعودی شده است و ایران با ادامه همین سیاست خردمندانه ولی توام با صراحت و قاطعیت است که می‌تواند افراط و تندروی از سوی سعودی و هر کس دیگری را هم به شکست بکشاند.»

درباره ی admin

همچنین ببینید

photo_2018-02-25_06-13-43

وزیرورزش وجوانان درحضوراستاندارومدیرکل ورزش وجوانان خوزستان قدرمردان زحمتکشی مثل مدیرعامل باشگاه جنوب رابدانید

مسعودسلطانی فروزیرورزش وجوانان درحاشیه سفرخودبه خوزستان پس ازخارج شدن ازمحل برگزاری جلسه ابتداباسرپرست روزنامه اعتماددرخوزستان ...

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*