یکشنبه , ۳ شهریور ۱۳۹۸
سرخط خبرها
خانه / خوزستان / منابع آب قابل دسترس اکثر حوضه های آبریز استان در فصل پاییز بهبود یافت

منابع آب قابل دسترس اکثر حوضه های آبریز استان در فصل پاییز بهبود یافت

n00002149-bمعاون مطالعات پایه و طرح های جامع منابع آب سازمان آب و برق خوزستان گفت: آمارسنجی انجام شده از منابع آب سدهای استان، نشان دهنده بهبود نسبی شرایط هیدرولوژیکی در اکثر حوضه های آبریز رودخانه های منتهی به استان خوزستان است.
به گزارش شبکه خبری سازمان آب و برق خوزستان، “هوشنگ حسونی زاده” با اشاره به پیش بینی های سازمان هواشناسی کشور در خصوص فصل پاییز که نوید بهبود شرایط بارشی را داده بود، اعلام کرد: در فصل پاییز، میزان ورودی آب به سدهای استان خوزستان نسبت به مدت مشابه سال گذشته حدود ۵۵ درصد بهبود یافته که بیشترین سهم آن متعلق به سدهای دز و کرخه است.
وی افزود: در کنار رشد ورودی آب به مخازن سدهای استان، توزیع مناسب زمانی بارندگی که همزمان با دور اول آبیاری اکثر اراضی کشاورزی استان بود، موجب شد آن بخش از آبی که می بایست برای تامین نیازهای منطقه رهاسازی شود، در مخازن سدها ذخیره گردد. اگرچه تمامی حوضه های آبریز استان از شرایط یکسانی برخوردار نبوده و در برخی مناطق همچنان تداوم خشکسالی دیده می شود، لیکن به صورت نسبی بهبود منابع آب قابل دسترس حاصل شده است.
حسونی زاده با بیان اینکه بهبود شرایط تنها نسبت به سال آبی گذشته قابل لمس و بیان است، افزود: چنانچه احجام ورودی به متوسط های بلند مدت مورد سنجش قرار گیرد، همچنان میزان ورودی آب به سدهای استان کمتر از حد انتظار است.
معاون مطالعات پایه و طرح های جامع منابع آب سازمان آب و برق خوزستان اضافه کرد: حوضه و سد مارون در سال جاری متاسفانه روند نزولی نسبت به سال گذشته داشته است. آمار ثبت شده در این رودخانه و سد آن نشان می دهد که احجام ورودی آب نسبت به مدت مشابه سال گذشته که خود یکی از سال های بسیار خشک بوده، ۱۷ درصد کاهش داشته است.
وی ادامه داد: این در حالی است که چنانچه ارقام نسبت به آمار بلندمدت چندین ساله سنجیده شود، نرخ کاهش به ۵۴ درصد خواهد رسید، که این مهم بیانگر اهمیت کنترل و صرفه جویی در مصرف آب است.
حسونی زاده تاکید کرد: استفاده بهینه از منابع آب در گرو مشارکت فعال تمامی استفاده کنندگان است. اگر چه برنامه ریزی منابع آبی برای کل سال با در نظر داشتن احتیاط های لازم انجام شده است، لیکن این موضوع به شدت تحت تاثیر عوامل اقلیمی و هواشناسی است.
معاون مطالعات پایه و طرح های جامع منابع آب سازمان آب و برق خوزستان با تاکید بر اینکه رصد منابع آبی و اتخاذ تمهیدات متناسب با تغییرات شرایط آب وهوایی، به طور مستمر در دستور کار این معاونت و مجموعه سازمان آب و برق خوزستان قرار دارد، خاطرنشان کرد: پیش بینی و برنامه ریزی آب برای کشت در پاییز و زمستان امسال بگونه ای است که در تمامی حوضه های آبریز، حداکثر استفاده و تامین آب به عمل آید و امید است در صورت ادامه روند بارش های مناسب، این برنامه ریزی ها با چالش جدی مواجه نشود.

درباره ی admin

همچنین ببینید

photo_2019-02-11_18-04-03

حضور پرشور مردم در راهپیمایی ۲۲ بهمن/تصاویر باغملک

حضور گسترده ی مردم در راهپیمایی ۲۲ بهمن آن هم در شرایطی که مشکلات اقتصادی ...

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*