چهارشنبه , ۹ بهمن ۱۳۹۸
سرخط خبرها
خانه / اجتماعی / رئیس اداره مسلمانان قفقاز: ممنوع شدن مراسم عاشورا در آذربایجان شایعه است

رئیس اداره مسلمانان قفقاز: ممنوع شدن مراسم عاشورا در آذربایجان شایعه است

رئیس اداره مسلمانان قفقاز گفت: شایعه ممنوع شدن برگزاری مراسم عاشورا و برخی مراسم دینی در جمهوری آذربایجان، بی‌اساس است.

به گزارش جماران به نقل از ایسنا، شیخ‌الاسلام پاشازاده در گفت‌وگو با خبرگزاری «آپا» آذربایجان، گفت: شایعه ممنوع شدن مراسم عاشورا و مراسم دینی در جمهوری آذربایجان بی‌اساس است و دولت آذربایجان شرایط لازم برای توسعه دین، ارزش‌های اسلامی و آزادی عقیده را فراهم کرده است.

وی در مورد دخالت کشورهای خارجی در حادثه نارداران، با تاکید بر اینکه “من هرگز نمادهای کشورهای دیگر را در نارداران ندیده‌ام”، به سابقه احترام نسبت به نمادهای دینی حتی در دوران شوروی سابق اشاره کرد و افزود: همواره از نمادهای سیاه عزا در همه مساجد جمهوری آذربایجان، هنگام برگزاری مراسم عزاداری برای امام حسین (ع) و گرامیداشت واقعه کربلا، استفاده شده است.

پاشازاده با اشاره به مواضع علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی و محسن پاک‌آئین سفیر ایران در باکو مبنی بر اینکه ایران نقشی در حوادث ناردارن نداشته، افزود: مناسبات ایران و جمهوری آذربایجان، دوستانه، برادرانه و بر اساس رعایت حسن همجواری است و ما هیچ نگرانی از سوی ایران نداریم و دیگر مقامات رسمی جمهوری آذربایجان نیز بر عدم دخالت ایران در امور داخلی آذربایجان اذعان دارند.

رئیس اداره مسلمانان قفقاز تصریح کرد: البته عواملی در دو طرف هستند که به‌طور هدفمند درصدد ایجاد خلل در روابط دو کشور هستند.

وی با تاکید بر اینکه “ایران هرگز مایل به ایجاد بی‌نظمی در جمهوری آذربایجان نیست و استقرار ثبات و آرامش در جمهوری آذربایجان مورد علاقه ایران نیز هست”، افزود: دولت جمهوری آذربایجان نیز خواهان استقرار صلح، آرامش و توسعه در ایران و گسترش همکاری بین دو کشور همسایه است.

پاشازاده ادامه داد: نباید فراموش کنیم که تعداد کثیری از اتباع ایران در راه استقلال آذربایجان و جنگ قره‌باغ جان خود را نثار کرده و آذربایجانی‌های مجروح شده در این جنگ تحت مداوا در ایران قرار گرفته‌اند.

وی با تاکید بر اینکه “مواضع تحریک‌آمیز افرادی که در دو طرف هستند، بیانگر موضع رسمی دو کشور نیست و نباید اجازه داد که به روابط خوب دو کشور لطمه وارد شود”، خاطرنشان کرد: تعداد کثیری از ساکنان نارداران مؤمن و صالح هستند؛ البته برخی از افراد از دین به عنوان ابزاری برای اهداف سیاسی خود استفاده کردند و باعث ایجاد تشنج در نارداران شدند.

رئیس اداره مسلمانان قفقاز با اشاره به تعاملات دینی دو کشور که با حضور آیت‌الله نوری همدانی به اوج خود رسید، افزود: این سفر در تاریخ استقلال آذربایجان حائز اهمیت است و من حضور یک آیت‌الله ایرانی در آذربایجان را بسیار عالی ارزیابی می‌کنم و آن را نشانه احترام به مردم و دولت آذربایجان می‌دانم.

 

درباره ی admin

همچنین ببینید

5_image (9)

انتصاب معاون دفتر برنامه ریزی، نوسازی و تحول اداری استانداری

انتصاب معاون دفتر برنامه ریزی، نوسازی و تحول اداری استانداری انتصاب معاون دفتر برنامه ریزی، ...

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*