جمعه , ۲۲ آذر ۱۳۹۸
سرخط خبرها
خانه / خوزستان / با تکمیل سد مخزنی بالارود تا پایان سال ۹۶؛ خوزستان صاحب یک سد جدید می شود

با تکمیل سد مخزنی بالارود تا پایان سال ۹۶؛ خوزستان صاحب یک سد جدید می شود

مجری سد مخزنی بالارود از اتمام عملیات خاکریزی بدنه این سد تا پایان سال ۹۶ توسط سازمان آب و برق خوزستان خبر داد.
به گزارش شبکه خبری سازمان آب و برق خوزستان، “مهرداد اورکی” با اشاره به اینکه عملیات خاکریزی بدنه سد بالارود از اواخر سال ۹۳ آغاز شده است، افزود: این سد از نوع خاکی با هسته رسی است و دارای دو تونل راست و چپ جمعاً به طول یک کیلومتر است.
مدیر امور اجرایی سد بالارود، تامین نیاز آبی اراضی کشاورزی پایین دست به وسعتی حدود ۱۲ هزار هکتار، کنترل سیلاب های رودخانه، تامین انرژی برق آبی و ایجاد منطقه گردشگری را از جمله اهداف این طرح عنوان کرد.
وی از بکارگیری روش انحصاری مهندسی ارزش در ساخت بدنه این سد یاد کرد و افزود: در این سد از یک لایه خاک سیمان روی بدنه فرازبند استفاده شده که باعث استحکام و تسریع در اجرای کار شده است.
مدیر امور اجرایی سد بالارود با اشاره به پیشرفت فیزیکی ۷۰ درصدی پروژه تصریح کرد: برای تکمیل این سد مبلغ دو هزار و ۵۵۰ میلیارد ریال اعتبار پیش بینی شده که از این مبلغ تاکنون حدود یک هزار میلیارد ریال از محل درآمدهای عمومی، اوراق مشارکت و منابع داخلی سازمان آب و برق خوزستان هزینه شده است.
اورکی خاطرنشان کرد: این سد دارای مخزنی به حجم ۱۳۱ میلیون متر مکعب، طول تاج یک هزار و ۵۰ متر، عرض تاج ۱۰ متر و ۸۴ متر ارتفاع است.
سد مخزنی بالارود توسط سازمان آب و برق خوزستان روی رودخانه بالارود در ۲۷ کیلومتری شمال شهرستان اندیمشک در حال احداث است. شرکت های مهندسین مشاور دزآب به عنوان مشاور و شرکت عمران مارون به عنوان پیمانکار در احداث این سد مشارکت دارند.

درباره ی admin

همچنین ببینید

تقی-زاده-546x350

تقی‌زاده عنوان کرد: کمبود ۱۵ هزار نیرو در آموزش و پرورش خوزستان/اعلام رشته‌های مورد نیاز برای جذب نیرو

تقی‌زاده عنوان کرد: کمبود ۱۵ هزار نیرو در آموزش و پرورش خوزستان/اعلام رشته‌های مورد نیاز ...

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*