دوشنبه , ۱۲ خرداد ۱۳۹۹
سرخط خبرها
خانه / سیاسی / آیت الله هاشمی رفسنجانی: مسؤولان عالی کشور، مصالح نظام را به هیاهوی تندروها گره نمی زنند

آیت الله هاشمی رفسنجانی: مسؤولان عالی کشور، مصالح نظام را به هیاهوی تندروها گره نمی زنند

آیت الله هاشمی رفسنجانیرییس مجمع تشخیص مصلحت نظام، با اشاره به مانع تراشی های همیشگی تندروها در مسیر مذاکرات و توافقات هسته ای، گفت: نه تنها ایران چیزی از دست نداد،بلکه برای آینده هم دست ما بسته نیست و مطمئن باشید مسؤولان عالی کشور، مصالح نظام را به هیاهوی تندروها گره نمی زنند.

به گزارش ایرنا از روابط عمومی مجمع تشخیص مصلحت نظام، آیت الله اکبر هاشمی رفسنجانی رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام، امروز -یکشنبه- در دیدار وزیر جهاد کشاورزی و معاون و روسای سازمان های مربوطه و مدیران بخش های مختلف این وزارتخانه، بسترهای گسترش کمی و کیفی کشاورزی در ایران را با توجه به گوناگونی آب وهوا برای تناسب با چهار فصل سال، در منطقه بی نظیر دانست.
وی گفت: برای جبران کمبود آب که به دلایل جغرافیایی و اقلیمی، سابقه ای تاریخی در کشور دارد، همان گونه که در دوران سازندگی تجربه موفقی شد، جلوگیری از خروج آب های مرزی و استفاده بهینه از آب های داخلی و نزولات آسمانی در قالب سد سازی و کانال های انتقال و همچنین طرح های آبخوان داری و آبخیزداری، باید با جدیت پیگیری شود، تا بتوانیم رونق کشاورزی ایران را در همه مناطق و استان های مرزی تضمین کنیم.
رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام، هدر رفتن میلیاردها متر مکعب از حوزه های آبریز شمال البرز به دریای خزر را نگران کننده و تاسف بار خواند و با اشاره به طرح دولت خود برای احداث کانال سراسری آب از آستارا در غرب تا گنبد در شرق که تاکنون ناتمام مانده است، گفت: با رعایت خروجی آب برای مسایل محیط زیستی رودخانه ها، آب های اضافی وارد این کانال ها می شدند که در آن صورت زمین های بخش هایی از گیلان و مازندران دچار غرقابی نمی شدند و زمین های بسیار مساعد استان گلستان نیز تشنه نمی ماندند.
هاشمی رفسنجانی، صرفه جویی در مصرف آب و بهینه سازی آن و همچنین روی آوردن به کشت های گلخانه ای و اصلاح بذر را با توجه به مشکلات کشور ضروری دانست و با تشکر از مجموعه اقدامات وزارتخانه جهاد کشاورزی گفت: امیدواریم با برنامه های منظم و منسجم، تولیدات کشاورزی و دامی ایران را به جایگاه مناسب خود برسانیم.
وی در ادامه سخنان خویش در پاسخ به سؤال یکی از حاضران که «دورنمای کشور را با توجه به برجام و انتخابات اسفندماه چگونه ترسیم می نمایید؟»، گفت: با هدایت های رهبری و درایت دولت و جدیت تیم مذاکره کننده، تاکنون سایه های تهدید و تحریم از کشور دور شده و برنامه های آینده هم براساس مصالح کشور و منافع ملی خواهد بود که حمایت مردمی را به همراه خواهد داشت.
رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام، با اشاره به مانع تراشی های همیشگی تندروها در مسیر مذاکرات و توافقات هسته ای، اجرای برجام را خواست متقابل ایران و کشورهای ۱+۵ دانست و گفت: نه تنها ایران چیزی از دست نداد، بلکه برای آینده هم دست ما بسته نیست و مطمئن باشید مسؤولان عالی کشور، مصالح نظام را به هیاهوی تندروها گره نمی زنند.
هاشمی رفسنجانی در خصوص انتخابات اسفندماه، با تأکید بر اهمیت هر دو مجلس خبرگان و مجلس شورای اسلامی، گفت: همه گروه ها اعم از اصلاح طلب، اصولگرا و مستقل، باید به این نکته توجه داشته باشند که حضور پرشور مردم در انتخابات، آینده نظام را ترسیم می نماید و نباید با اهداف باندی و جناحی، مصالح ملی را مخدوش کرد.
وی هرگونه دست اندازی در مسیر برگزاری انتخابات پرشور را ظلم به آرمان های امام و شهدا و همچنین ظلم به حق اجتماعی و سیاسی مردم ایران در نظام بین الملل دانست و گفت: هیچ توجیهی نمی تواند خلق حماسه سیاسی دیگری را مخدوش کند و مطمئناً مردم هوشیار ایران نمی گذارند تصویر نامناسبی از ایران در اذهان جهانی ایجاد و ثبت شود.
رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام، سیاسی کردن مسایل مربوط به کشاورزی و تولیدات کشاورزان را اقدامی نامناسب دانست و گفت: البته مردم روستاها در مناطق دور دست کشور نشان داده اند و ثابت کرده اند که فریب سیاسی بازی های شعاری را نمی خورند و در مواقع لزوم، آن اقدامی را انجام می دهند که مورد انتظار یک جمعیت انقلابی، اسلامی، شیعی و ایرانی است.
در آغاز این دیدار حجتی وزیر جهاد کشاورزی، ضمن ارائه گزارشی از فعالیت ها و برنامه های این وزارتخانه، گفت: یکی از مهمترین برنامه های وزارت خانه، مسایل مربوط به آب و آبیاری و چگونگی مصرف آب در کشاورزی، صنعت و شرب است.
همچنین وزیر جهاد کشاورزی با بیان اینکه چگونگی مصرف و بهره وری آب در دستور کار این وزارت خانه قرار گرفته است، گفت: بعد از انقلاب حضرت عالی پیام آور و نویدبخش این موضوع بودید که یکی از راه های آن استفاده از سیستم های نوین آبیاری است.
وی از کمک هزار میلیارد تومانی صندوق توسعه و دو تا سه هزار میلیارد تومانی بانک کشاورزی علیرغم همه محدودیت ها برای توسعه گلخانه و کشت در قفس خبر داد و گفت: در حال حاضر تقریباً ۱۰ هزار هکتار گلخانه داریم که در مقایسه با کشورهای دیگر بسیار کم می باشد و باید هر چه سریعتر افزایش پیدا کند.
وزیر جهاد کشاورزی، با اشاره به اینکه یکی از مباحث جدی و حیاتی در کشاورزی، آبخیزداری است، گفت: هر سال ۴۰۰ میلیارد متر مکعب بارش داریم که سه چهارم آن تبخیر می شود، که آبخیزداری بخشی از تبخیر را استحصال و وارد سدهای زیرزمینی می کند و همچنین جلوی روان آبها را می گیرد.
وی «آبیاری زیرزمینی» را یکی از اقدامات خوب وزارت خانه در راستای «اقتصاد مقاومتی» دانست و گفت: یک نمونه آن را در سیرجان آغاز کردیم که به نتایج خوبی رسیدیم.
حجتی با ابراز رضایت از دستاوردهای وزارت خانه متبوع خویش در شیلات، گندم و چغندر، از تولیدات گلخانه ای ابراز نارضایتی کرد و گفت: یکی از برنامه های وزارت خانه برای میان مدت و بلند مدت، گسترش تولیدات دانه های روغنی برای حرکت در مسیر خودکفایی است.

درباره ی admin

همچنین ببینید

photo_2018-02-25_06-13-43

وزیرورزش وجوانان درحضوراستاندارومدیرکل ورزش وجوانان خوزستان قدرمردان زحمتکشی مثل مدیرعامل باشگاه جنوب رابدانید

مسعودسلطانی فروزیرورزش وجوانان درحاشیه سفرخودبه خوزستان پس ازخارج شدن ازمحل برگزاری جلسه ابتداباسرپرست روزنامه اعتماددرخوزستان ...

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*