سه شنبه , ۸ بهمن ۱۳۹۸
سرخط خبرها
خانه / دسته‌بندی نشده / نتایج همایش ملی سیلاب ۹۷-۹۸ اگر تکرار شود باید اجرایی شود

نتایج همایش ملی سیلاب ۹۷-۹۸ اگر تکرار شود باید اجرایی شود

نتایج همایش ملی سیلاب ۹۷-۹۸ اگر تکرار شود باید اجرایی شود
معاون امور آب و آبفای وزارت نیرو گفت:با توجه به اینکه در سیل گذشته خسارت جانی نداشته ایم ؛ باید سعی کنیم نتایج همایش ملی “سیلاب ۹۷-۹۸ ، اگر تکرار شود” را اجرایی کنیم.

به گزارش خبریک ، صبح دوشنبه (۲۱ آبان) ،قاسم تقی زاده خامسی در آیین افتتاح همایش ملی “سیلاب ۹۸-۹۷ ،اگر تکرار شود” با حضور امیردریا دار حبیب ا… سیاری معاون هماهنگ کننده ارتش جمهوری اسلامی ایران،غلام رضا شریعتی استاندار خوزستان و جمعی از مسئولین استانی ،با اشاره به اینکه در سیل گذشته خسارت انسانی نداشته ایم ،اظهارکرد: با توجه به اهمیت سد ، قبل از تاسیس سدهای خوزستان در سال ۱۳۰۲سیل منجر به کشته شدن ۳ هزار نفر شد.

وی افزود: سمینارها و همایش های زیادی طی این سال ها در کشور برگزار شده که نتیجه آن ها کتاب هایی برای دانشجویان و دانشگاهیان بوده ولی به ندرت می توان نتایج این سمینار ها رابه صورت اقدام عملی دید.

تقی زاده با بیان اینکه باید در پایان این همایش آموزه ها را عملی کرد ،افزود: نتایج این همایش ها باید توسط وزارت نیرو و هر دستگاه اجرایی به اقدام تبدیل شود که در این صورت به نتیجه دلخواه خواهیم رسید.

معاون امور آب و آبفای وزارت نیرو با تاکیدبر اینکه سیل مجددا اتفاق خواهد افتاد ،بیان کرد: ممکن است در سیل بعد به پیک ۸۴۰۰ نرسیم ولی سیل قطعا اتفاق خواهد افتاد، تاریخ خوزستان نشان دهنده خروش سیلاب بوده و دلیل ساخت سد ها در خوزستان مقابله با خسارات سیل است.

وی در ادامه گفت: باید در خوزستان و مناطق مختلف کشور همزیستی با سیل را آموزش دهیم و راه آن درس از آموزهای جهانی سیل و صحبت در مورد آن است.

تقی زاده خامسی اذعان داشت: در کشور های توسعه یافته تا سال ۱۹۲۷ تنها آموزه ای که در مقابل سیل وجود داشت ساخت سیل بند بود که بعد از آن در سیل می سی سی پی با ۵۰۰ نفر کشته ،کار مقابله با سیل به ارتش واگذار شد و با بررسی های ارتش اولین اقدام احداث سد برای مدیریت سیلاب بود که اهمیت هماهنگی در حوزه آبریز آموزه این سیل بود.

معاون امور آب و آبفای وزارت نیرو با اشاره به اختلال درهماهنگی حوزه آبریز، افزود: با استانی کردن آب های منطقه ای این اتفاق افتاده که سعی بر این است حوزه آبریز در کشور را به خوبی مدیریت کنیم.

وی یادآور شد: سیل پیتس بورگ ،ضروروت تقویت مسئولیت دولت محلی و سیل ۱۹۵۳ اروپا ۲ آموزه ضرروت تعریف نقش ها و مسئولیت های روشن و افزایش کارایی سامانه های هشدار سیل را در برداشت.

معاون وزارت نیرو با توجه به نقاطی از دنیا که سیستم هشدار سیلاب وجود ندارد،افزود: مردم محلی از اطلاعاتی برخوردار هستند که سیستم های هشدار قابلیت پایش آن ها را ندارند که با انجام آموزش مردم بومی می توان از کوچکترین آثار وقوع سیل باخبر شد.
وی بیان کرد: سیل اخیر یک بحران خوب بوده و مدیرانی که درک بالایی از این بحران ها دارند از این موقعیت ها بخوبی استفاده و تهدید را به فرصت تبدیل می کتند.

وی یاداور شد: در سال ۱۹۹۹ کمیته ملی آبیاری و زهکشی روش های غیر سازه ای برای مدیریت سیلاب در کنار سازه ها را تعریف کرد.

تقی زاده در آخر گفت: توصیه مدیریت تطبیقی سیلاب بیانگر یک موضوع میان بخشی است که یک دستگاه فقط وظیفه مدیریت سیلاب را ندارد و نیازمند همکاری تمام دستگاه ها و مردم است.

درباره ی admin

همچنین ببینید

فعلا وجود نقص فنی در هواپیمای تهران – ماهشهر تایید نمی‌شود

فعلا وجود نقص فنی در هواپیمای تهران – ماهشهر تایید نمی‌شود سخنگوی سازمان هواپیمایی کشوری ...

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*