شنبه , ۱۴ تیر ۱۳۹۹
سرخط خبرها
خانه / اجتماعی / شهرداری های استان ارزیابی می شوند/ طرح شهریار ، گامی برای رفع مشکلات شهرداری کم برخوردار

شهرداری های استان ارزیابی می شوند/ طرح شهریار ، گامی برای رفع مشکلات شهرداری کم برخوردار

ImageHandlerمدیرکل امورشهری و شوراهای استانداری خوزستان با اظهار اینکه برای ارزیابی شهرداران مکانیسمی توسط این اداره کل تعریف شده است ، گفت : ما هر ۱۵ روز یکبار دو تا سه شهر را مورد ارزیابی قرار می دهیم که این ارزیابی ها بر اساس شاخصه ای  است که وزارت کشور اعلام کرده است .

دکتر پیمان کاطمی نژاد گفت: در یک جمع بندی کلی می توان عنوان کرد که حدود ۶۰ درصد از شهرداری ها وظایف خود را در حد خوب ، ۳۰ درصد در حد متوسط و ۱۰ درصد نیز در حد ضعیف انجام می دهند  که البته این ضعف تنها ضعف مدیریتی نیست و مسائل خاصی شهری و اعتبارات نیز بر آن تاثیر گذار است که این موضوع نیز  عمدتا به شهرهای تازه تاسیس که فاقد زیر ساخت ها هستند، برمی گردد و تمام تلاش ما این است که عملکرد شهرداری ها را ارتقا بدهیم .

وی در خصوص طرح شهریارنیز گفت: جرقه ی اول این طرح را در ذهن من،با ایده ی استاندار خوزستان زده شد که این ایده را دنبال کردم که تبدیل به یک طرح خیلی خوب شد که برای اولین بار در کشور اجرا می شود.

کاظمی نژاد استفاده از ظرفیت شهرهای برخوردار برای شهرهایی کم برخوردار هستند را نکته ی مهم این طرح دانست و گفت: با توجه به این طرح، در یک دوره ی کوتاه می توانیم با تکیه بر امکانات شهرداری های برخوردار به شهرهای کم برخوردار کمک کنیم .

وی افزود :برای اجرای این طرح در گام اول مشکل اصلی شهرهای کم برخوردار را مشخص و استخراج کردیم و برای برطرف کردن این مشکلات ،هر شهر را به دو یا یک شهر برخوردار سپردیم تا در یک دوره ی کوتاه سه چهار روزه ، آن شهرداری به کمک آن شهر برود و مشکل را به شکل بسیجی وار حل کنند .

وی گفت:این طرح در برخی شهرها که اجرا شد نتایج خوبی را در پی داشت و حتی در خطبه های نماز جمعه هم از این موضوع تقدیر شد و برنامه داریم در سه ماهه ی پایانی سال نیز برای چند شهردیگر نیز از توان شهرهای برخوردار مان استفاده کنیم .

مدیرکل امور شهری و شوراهای استانداری خوزستان گفت: پل سوم اهواز یا پل شهید دقایقی که مطابق با زمان بندی یکساله ای که برای آن تعریف شده بود به اتمام رسید ، خاطره ی خوبی را در اذهان مردم به جا گذاشته است .

پیمان کاظمی نژاد ،با اشاره به اینکه در ارزیابی عملکرد شهرداری اهواز باید ببینیم این شهرداری چه چیزی را گرفته و در قبال آن  چه خروجی داشته است ، اظهار داشت: ما در حال حاضر در شرایط انقباض اقتصادی به سر می بریم و وقتی بحث اقتصاد مقاومتی توسط مقام معظم رهبری مطرح می شود ، نشان دهنده ی این است که  با یکسری تنگناها در بحث درآمدی رو به رو هستیم.

 مدیرکل امور شهری و شوراهای استانداری خوزستان با اظهار اینکه میزان در آمدها کاهش یافته است، گفت: در حال حاضر درآمدهای ناشی از ارزش افزوده و درآمدهای اعتبار تملک دارایی به طور محسوسی  کاهش پیدا کرده است و اعتبار تملک دارایی در مقطعی برای شهر اهواز به حداقل ممکن  رسیده است  که باید این مسئله  در ارزیابی عملکرد شهرداری ها  لحاظ شود.

وی بیان داشت :پرسنل شهرداری اهواز طی سالهای گذشته از لحاظ نیروی انسانی بدنه ی نسبتا متورمی پیدا کرده ،که پرداخت حقوق ماهیانه ی آنها  شهرداراهواز را با چالش مواجه می کند .

کاظمی نژاد در عین حال نظافت شهر و خدمات رسانی شهری را حد مطلوب دانست و گفت: در این موارد متوسط رو به بالا هستیم ، اما در خصوص پروژه ها جا دارد وقتی که برای پروژه ها یک زمان بندی را تعریف می کنیم ،اجرای این پروژه ها زمانی به کام مردم شیرین می شود که در همان بازه ی زمانی به پایان برسد .به عنوان مثال  پل شهید دقایقی(پل سوم) که مطابق با زمان بندی یکساله ای که برای آن تعریف شده بود به اتمام رسید ، خاطره ی خوبی را در اذهان مردم به جا گذاشته است .

وی با تشکر از خدمات شهردار وشورای شهر اهواز ،بیان داشت : شهردار اهواز باید یک نظام کنترلی را برای پروژه هایشان تعریف کند به شکلی که عوامل درست اندر کار ،در عمل، پروژه ها را در تاریخ و زمان بندی  به پایان برساند . اگر قصد داریم پروژه ای را شروع کنیم قبل از شروع آن ، تمام ملاحضات کار را از نظر شناسایی تاسیسات زیر زمینی ، تملک و موانع موجود در مسیر پروژه بسنجیم چون وقتی پروژه ای شروع می شود خود آن پروژه و انجام عملیات اجرایی آن به خودی خود برای مردم چالش هایی را ایجاد می کند و نباید چالش های ناشی از عدم شناخت تاسیسات زیر زمینی و موانع هم به آن اضافه شود.

وی اضافه کرد: وظیفه ی نظارتی شورا نیز در این خصوص مهم است ما همیشه گقته ایم شوراها بر کار شهرداری ها حق نظارت دارند و باید این نظارت را به صورت دقیق انجام دهند و شورای شهر اهواز باید نظارت دقیق تری را بر روند کار پروژه ها ی شهرداری داشته باشد.

کاظمی نژاد در عین حال با اشاره به معضلی که دستفروشان برای شهر ایجاد کرده اند، گفت:عدم سامان دهی درست دستفروشان حتی در بزرگراه های اهواز نیز معضل ایجاد کرده که در این خصوص با شهردار و فرماندار صحبت شده است. به عنوان مثال ، در مسیر زرگان دستفروشان تا وسط اتوبان را اشغال کرده اند و لازمه ی حل  معضل این است که با توجه به دستوراتی که استاندار داده اند ، فرماندار بعنوان رئیس شورای تامین شهرستان اهواز و نیروی انتظامی نیز برای حل این مشکل وارد شوند تا چهره ی نابسامان شهر ، سامان دهی شود.

وی همچنین رسیدگی به فضاهای عمومی را نیز لازم و ضروری خواند و تصریح کرد: فضاهایی که مورد استفاده ی مردم قرار می گیرد مثل پارک ها باید مورد رسیدگی به موقع قرار بگیرند ، ضمن اینکه باید تعریف مشخصی برای نماسازی در ساختمان ها داشته باشیم که این مسئله نیز با شهرداری اهواز مطرح شده است .

درباره ی admin

همچنین ببینید

IMG-20190123-WA0014

حضورشش تن ازمدیران کل استان درمراسم اختتامیه هفته فرهنگی درآغاجاری وسخنان مدیران کل سیاسی وتحول اداری واستانداری خوزستان

حضورشش تن ازمدیران کل استان درمراسم اختتامیه هفته فرهنگی درآغاجاری وسخنان مدیران کل سیاسی وتحول ...

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*