شنبه , ۲ شهریور ۱۳۹۸
سرخط خبرها
خانه / دسته‌بندی نشده / تا کنون ۱۶۷هزار هکتار اراضی درگیر سیلاب از آب خارج شده است/ پیش بینی می شود بالغ بر ۴۳۰هکتار کشت تابستانه درخوزستان داشته باشیم

تا کنون ۱۶۷هزار هکتار اراضی درگیر سیلاب از آب خارج شده است/ پیش بینی می شود بالغ بر ۴۳۰هکتار کشت تابستانه درخوزستان داشته باشیم

تا کنون ۱۶۷هزار هکتار اراضی درگیر سیلاب از آب خارج شده است/ پیش بینی می شود بالغ بر ۴۳۰هکتار کشت تابستانه درخوزستان داشته باشیم
مدیر کل جهاد کشاورزی خوزستان در نشست خبری با اصحاب رسانه که به مناسبت آغاز هفته جهادکشاورزی در این سازمان برگزار شد اظهار کرد : دراثر سیلابی که در آذر و بهمن سال ۹۷و فروردین امسال در خوزستان داشتیم، ۴هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان خسارت به کشاورزی استان وارد شد که این میزان ،

مدیر کل جهاد کشاورزی خوزستان در نشست خبری با اصحاب رسانه که به مناسبت آغاز هفته جهادکشاورزی در این سازمان برگزار شد اظهار کرد : دراثر سیلابی که در آذر و بهمن سال ۹۷و فروردین امسال در خوزستان داشتیم، ۴هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان خسارت به کشاورزی استان وارد شد که این میزان ، غیر از ۳۷۰۰میلیارد خسارت بخش نیشکر است.

به گزارش خبرنگار نبض شهر ، کیخسرو چنگلوایی گفت : د ر محصولاتی مانند گندم، کلزا که از محصولات استراتژیک کشاورزی هستند، علارغم از دست رفتن ۴۰درصد اراضی آبی استان، ۲۸درصد گندم زیر سطح کشت ما نیز از بین رفت. با وجود میزان خسارت وارد شده به ا را ضی آبی کشت گندم، اما ۱۴درصد بیش از سال گذشته گندم خریداری کرده ایم و گندم ما همچنان کیفیت خوبی دارد و محصول سالمی است.

چنگلوایی عنوان کرد : یک سوم سطح زیر کشت کلزا در خوزستان در اثر سیلاب از بین رفته است اما ۶۱درصد بیش از سال گذشته خریداری کلزا را داشتیم.

۶۱ هزار هکتار از اراضی خسارت دیده سیلاب آماده کشت تابستانه است

وی افزود: از ۱۹۷هزار هکتار اراضی زیر آب رفته، تا کنون ۱۶۷هزار هکتار اراضی از آب خارج شده ولی ۳۵هزار هکتار آن در شهرستان های هویزه، دشت آزادگان، اهواز و باوی باقی مانده که تا ۱۰روز آینده بطور کامل از آب تخلیه می شوند.

مدیر کل جهاد کشاورزی خوزستان بیان کرد : در بحت سامان دهی ایستگاه های پمپاژ برای اقدامات پس از سیلاب پیش بینی شده به ازای هر ایستگاه ۲۰میلیون تومان کمک بلاعوض لحاظ شود.

چنگلوایی گفت : اکنون ۶۱هزار هکتار از اراضی زیر آب رفته آب آنها گرفته و آماده کشت محصولات تابستانی است و با توجه به حجم بالای آب سدهاکه ۲۲هزاز متر مکعب بیان شده، از نطر الگوی کشت و سطح زیر کشت مشکلی نداریم.

این مقام مسئول تصریح کرد :پیش بینی شده بالغ بر ۴۳۰هکتار کشت تابستانه در استان داشته باشیم که شامل محصولاتی مانند برنج، ذرت، حبوبات، سویا،. کنجد و سایر محصولات است.

وی در پاسخ به سوال یکی از خبرنگاران مبنی بر گفته های سازمان آب وبرق برای محدودیت کشت در حوزه سد مارون گفت : به هیچ وجه این محدودیت را نمی پذیریم و ۴۵هزار هکتار برای کشت تابستانه در حوزه سد مارون و جراحی پیش بینی کرده ایم.

۱۷ هزار هکتار از اراضی طرح ۵۵۰ هزار هکتاری دراثر سیلاب زیر آب رفت

چنگلوایی درباره خسارت سیلاب به اراضی طرح ۵۵۰هزار هکتاری مقام معظم رهبری هم گفت : ۱۷هزاز هکتار از اراضی ۵۵۰هزار هکتاری زیر آب رفته ولی خسارت جدی ندیده است.

وی تصریح کرد : مجوز آب برای فاز دوم طرح ۵۵۰هزار هکتاری صادرشده و مراحل تامین اعتبار آن در حال انجام است و شنبه آینده در تهران با حضور اکتر مدیران اجرایی و اعتبارات این موضوع نهایی می شود.

مدیر کل جهاد کشاورزی خوزستان در این نشست گفت: پیش بینی شده امسال ۲میلیون و ۶۰۰هزار تن گندم از کشاورزان خریداری شود.

وی همچنین به سوال دیگر خبرنگار حاضر در این جلسه پیرامون علت افزایش قیمت خرما در استان گفت : سال گذشته ۴۴درصد کاهش تولید خرما در استان داشتیم که علت آن شوری بیش از حد آب بوده است.

چنگلوایی گفت : ۳۳تا ۳۵درصد صادرات خرما کشور متعلق به خوزستان است. ۶۷درصد تولیدات ما خرمای استعمران است که عمده آن صادر شده است.

وی افزود : مبلغ ۱۰میلیارد تومان اعتبارات از طریق استانداری برای رفع این مشکلات در شهرستان های آبادان، خرمشهر لحاظ شده است.

وی با بیان اینکه نیاز خوزستان به گندم ۶۵۰هزار تن است اضافه کرد : ۱۹۰هزار تن میزان تولید خرمای استان است و برای صدور مجوز صنایع بسته بندی خرما هیچ محدودیتی نداریم.

خسارت بیش از ۲۰۰مزرعه پرورش ماهی در سیلاب خوزستان

سرپرست اداره کل شیلات خوزستان در نشست خبری که امروز در جهاد کشاورزی خوزستان برگزار شد، از خسارت سیلاب بر ۲۳۳مزرعه پرورش ماهی شیلات خوزستان خبر داد.

غلامرضا افتخاری نسب اظهار کرد : ۲۳۳مزرعه پرورش ماهی در شهرستان های شوش، شوشتر، حمیدیه و.. در آتر سیلاب امسال دچار خسارت شدند.

افتخاری نسب خسارت وارده به شیلات استان در اثر سیلاب را ۱۲۰میلیارد تومان بیان کرد وگفت : برای رفع خسارت ناشی از سیلاب، تسهیلات کم بهره و خسارت بلاعوض لحاظ شده تا پرداخت شود.

افتخاری نسب بیان کرد : یکی از اقدامات شیلات جهت حفظ ذخایر در منابع آبی استان، رهاسازی بچه ماهیان بومی است.

این مقام مسول تصریح کرد :با توجه به بارندگی های خوب امسال پیش بینی ما این است که ۲۵میلیون بچه ماهی رهاسازی شود که ظرف ۱۵روز گذشته، ۵میلیون قطعه بچه ماهی رهاسازی شده و این عملیات تا آخر تیرماه ادامه دارد.

وی افزود : طرح مطالعاتی پرورش ماهی در قفس نیز قرار است توسط جهاد نصر میثاق در سد جره آغاز شود و مجوز طرح مذکور توسط سازمان آب و برق و اداره کل محیط زیست خوزستان مورد موافقت قرار گرفته است.

درباره ی admin

همچنین ببینید

دکتر شریعتی (59)

پیام تبریک استاندار خوزستان در پی قهرمانی تیم فوتبال بانوان اویسا خوزستان در لیگ یک کشور و صعود به لیگ برتر

پیام تبریک استاندار خوزستان در پی قهرمانی تیم فوتبال بانوان اویسا خوزستان در لیگ یک ...

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*