پنج شنبه , ۱ اسفند ۱۳۹۸
سرخط خبرها
خانه / دسته‌بندی نشده / سیلاب اهواز به کارون و هورالعظیم هدایت / ساخت سیل‌بند ۲۶ کیلومتری برای اهواز

سیلاب اهواز به کارون و هورالعظیم هدایت / ساخت سیل‌بند ۲۶ کیلومتری برای اهواز

سیلاب اهواز به کارون و هورالعظیم هدایت / ساخت سیل‌بند ۲۶ کیلومتری برای اهواز

سیلاب اهواز به کارون و هورالعظیم هدایت / ساخت سیل‌بند ۲۶ کیلومتری برای اهواز

مدیرعامل سازمان آب و برق خوزستان گفت: سیلاب جاری شده به سمت اهواز از طریق کانال سلمان به رودخانه کارون و تالاب هورالعظیم هدایت می‌شود همچنین ساخت یک سیل‌بند حفاظتی به طول ۲۶ کیلومتر و ارتفاع ۳ متر در غرب اهواز آغاز شد.

به گزارش خبر نگاردیدارپرس ، فرهاد ایزدجو مدیرعامل سازمان آب و برق خوزستان امشب ساخت یک سیل‌بند حفاظتی به طول ۲۶ کیلومتر و ارتفاع ۳ متر در غرب اهواز با همکاری دستگاه‌های اجرایی و قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیاء آغاز شد که ساخت ۴٫۵ کیلومتر این سیل‌بند را سازمان آب و برق بر عهده گرفت و از ابتدای دغاغله تا پلیس‌راه اندیمشک و شمال عین دو ادامه دارد.

وی افزود: با بررسی‌های انجام شده این سیل‌بند حفاظتی پاسخگوی سیلاب جاری شده به سمت اهواز است اما در شرایط خاص می‌توان ارتفاع و استحکام آن را تغییر داد.

ایزدجو با اشاره به پیش‌بینی وضعیت خوب آب‌گیری برای تالاب هورالعظیم، اظهار کرد: در کشور عراق نیز مانند ایران افزایش رهاسازی آب درحال انجام است که منجر به افزایش ارتفاع آب در هورالعظیم می‌شود و احتمال آب‌گرفتگی برای برخی مناطق نزدیک به تالاب پیش‌بینی می‌شود.

وی افزود: با کاهش آب در روخانه نیسان و اقدامات انجام شده در شهرهای غرب استان و مسیر کرخه اکنون شاهد وضعیت بهتری در دشت آزادگان و شهرهای اطراف هستیم.

مدیرعامل سازمان آب و برق خوزستان با اشاره به آب‌گرفتگی منطقه عین دو اهواز، عنوان کرد: سیلاب جاری شده به سمت اهواز از طریق کانال سلمان به رودخانه کارون و تالاب هورالعظیم هدایت می‌شود که در حل مشکل کانون‌های ریزگرد تالاب هورالعظیم مؤثر است.

ایزدجو با اشاره به کاهش خروجی سدها، اظهار کرد: سدهای استان خوزستان در ایمنی و پایداری کامل هستند و میزان ظرفیت خالی سدهای خوزستان از شرایط طبیعی کمتر است که به دلیل وضعیت آب‌گرفتگی در پایین‌دست سدها مجبور به کاهش خروجی شدیم.

وی افزود: خروجی سد دز یک هزار و ۳۵۰ مترمکعب در ثانیه، خروجی سد کرخه یک هزار و ۴۰۰ مترمکعب در ثانیه و خروجی سد گتوند یک هزار و ۵۰۰ مترمکعب در ثانیه است.

مدیرعامل سازمان آب و برق خوزستان با اشاره به احتمال بارندگی در اردیبهشت‌ماه، عنوان کرد: به دلیل این‌که هواشناسی امکان پیش‌بینی دقیق حجم بارندگی را ۵ روز قبل از آن دارد باید سدها آمادگی کامل را برای پذیرش سیلاب‌های احتمالی داشته باشند.

وی گفت: طبق پیش‌بینی‌ها بارش باران در اواخر فروردین کمتر از میزان متوسط است به همین دلیل میزان خروجی سدها با توجه به وضعیت شهرهای پایین‌دست کاهش یافت.

درباره ی admin

همچنین ببینید

زنگنه

کار ساخت مته با تلاش جهاددانشگاهی در حال نتیجه دادن است

کار ساخت مته با تلاش جهاددانشگاهی در حال نتیجه دادن است کار ساخت مته با ...

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*