سه شنبه , ۶ خرداد ۱۳۹۹
سرخط خبرها
خانه / دسته‌بندی نشده / رئیس مجلس شورای اسلامی: مردم هیچ اضطرابی در مورد پرداخت خسارات سیل نداشته باشند/ مقام معظم رهبری پشتیبان این امر است

رئیس مجلس شورای اسلامی: مردم هیچ اضطرابی در مورد پرداخت خسارات سیل نداشته باشند/ مقام معظم رهبری پشتیبان این امر است

رئیس مجلس شورای اسلامی:
مردم هیچ اضطرابی در مورد پرداخت خسارات سیل نداشته باشند/ مقام معظم رهبری پشتیبان این امر است
رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: به مردم شریف خوزستان می‌گویم که دغدغه‌ای در زمینه پرداخت خسارات سیل نداشته باشند.چرا که رهبر معظم انقلاب پیشتیبان این موضوع هستند و فرمایشات ایشان حتما اجرا خواهد شد.

علی لاریجانی صبح امروز (پنجشنبه ۱۵ فروردین) در حاشیه بازدید از سد و نیروگاه دز در جمع خبرنگاران اظهار کرد: از نخستین روزهای وقوع سیلاب در استان گلستان، با توجه به این‌که تمامی این آب‌ها به استان خوزستان منتهی می‌شود، نگران خوزستان بودیم. از همان موقع تماسی با استاندار خوزستان برای پیگیری وضعیت این استان داشتیم‌.

وی با ارزیابی مدیریت سیلاب اخیر در خوزستان، تصریح کرد: با توجه به حجم عظیم آبی که در روزهای اخیر وارد خوزستان شده است، موضوع سیلاب در خوزستان به خوبی کنترل شد. در مجموع دولت و مجلس در زمینه کنترل سیلاب خوزستان تصمیمات خوبی گرفتند. انشالله اگر با همین همت در استان پیش برویم، بارش‌های آتی نیز مشکلی ایجاد نخواهد کرد.

رئیس مجلس شورای اسلامی درباره نگرانی مردم خوزستان از وضعیت پرداخت خسارات سیلاب اخیر، عنوان کرد: به مردم شریف خوزستان می‌گویم که دغدغه‌ای در این زمینه نداشته باشند. یکی از موضوعات جدی که از روزهای نخست وقوع سیلاب در کشور مطرح شد، این بود که خسارات و آسیب‌های سیل به مردم حتما تامین شود.

لاریجانی ادامه داد: هرچند دولت در حال حاضر با مشکلات مالی مواجه است، اما تامین منابع مالی جبران خسارات سیل اخیر در کشور از طرق مختلف انجام می‌شود.

وی با اشاره به تاکیدات مقام معظم رهبری بر لزوم جبران خسارات سیل اخیر به مردم، بیان کرد: مردم عزیز هیچ اضطرابی در این زمینه نداشته باشند. در نخستین فرصتی که با جلسه سران سه قوه فراهم می‌شود، بحث خسارات سیل پیگیری خواهد شد. البته در زمینه مدل‌های جبران این خسارات نیز فکر شده است.

رئیس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: در زمینه آسیب‌های سیل به زیر بناهای استان‌های سیل‌زده از جمله لرستان، گلستان، خوزستان و … پیشنهادهایی مطرح شده و برآورد این آسیب‌ها توسط استانداری‌های هر استان در حال تدوین است.

لاریجانی با بیان اینکه خسارات سیل در استان خوزستان از دیگر استان‌های سیل‌زده کمتر است، گفت: البته همین میزان از خسارات را باید جبران کرد. استان لرستان از لحاظ خسارات وارده سیل شرایط سخت‌تری دارد و سیل‌ به شهرها و روستاهای زیادی از استان لرستان آسیب وارد کرده است.

وی بیان کرد: مردم عزیز ایران بابت خسارات سیل نگرانی نداشته باشند چرا که رهبر معظم انقلاب پیشتیبان این موضوع هستند و فرمایشات ایشان حتما اجرا خواهد شد. کشاورزان نیز در زمینه آسیب سیل به مزارع‌شان نگرانی نداشته باشند. بعضاً شنیده می‌شود که بعضی کشاوران بخاطر ترس از عدم پرداخت خسارات سیل در برابر ترک و تخلیه منازل مقاومت می‌کنند. باید بگویم که این‌گونه نخواهد بود و همان‌طور که رهبر انقلاب دستور داده‌اند این خسارات جبران خواهد شد.

رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به قرار گرفتن حجم بالایی از آب‌های کشور در استان خوزستان و ضرورت استفاده بهینه از این منابع آبی اظهار کرد: با توجه به پیش‌بینی تداوم بارش‌ها، کنترل این آب‌ها برای شهرهای مختلف استان با تامین امنیت زندگی مردم حائز اهمیت است. بنابراین خروجی آب سدها باید به نحوی تنظیم شود که مشکلی برای مردم ایجاد نکند.

لاریجانی ادامه داد: البته این امر بستگی به میزان بارش نزولات جوی در روزهای آتی دارد. با توجه به محاسباتی که برای تعیین میزان خروجی سد دز صورت می‌گیرد، به صورت عاقلانه‌ای میزان خروجی این سد کنترل می‌شود.

وی تصریح کرد: موضوع حائز اهمیت دیگر، افزایش ارتفاع سد دز است که انجام آن سرمایه‌گذاری سنگینی را می‌طلبد. احداث سد بختیاری که از قبل مورد بحث قرار گرفته بود نیز به سرمایه‌گذاری سنگین‌تری نیاز دارد. این پروژه‌ها زمان‌بر هستند، اما باید از همین حالا به آن‌ها فکر کرد تا هم ایمنی شهرهای مختلف خوزستان تامین و هم به طور صحیح از منابع آبی استفاده شود.

رئیس مجلس شورای اسلامی افزود: افزایش ارتفاع سد دز و احداث سد بختیاری را حتما پیگیری خواهیم کرد. البته این پروژه‌ها در میان‌مدت و دراز مدت قابل انجام هستند. برای زمان حال، برخی کارشناسان روش‌های جدید مصرف آب در دشت‌های خوزستان را مطرح کرده‌اند که لازم است در جلسات استان مورد بررسی قرار بگیرند. به وزیر نیرو نیز گفته شده که درباره این طرح‌ها بررسی و کارشناسی انجام شود.

درباره ی admin

همچنین ببینید

تقدیر و تشکر رئیس شبکه بهداشت و درمان باغملک از خانواده مرحوم باغشیرین بخاطر همراهی و همکاری با جهادگران حوزه سلامت

تقدیر و تشکر رئیس شبکه بهداشت و درمان باغملک از خانواده مرحوم باغشیرین بخاطر همراهی ...

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*