چهارشنبه , ۲۵ تیر ۱۳۹۹
سرخط خبرها
خانه / دسته‌بندی نشده / مشروح کامل سخنرانی دکتر فرهاد ایزدجو در مراسم تکریم و معارفه

مشروح کامل سخنرانی دکتر فرهاد ایزدجو در مراسم تکریم و معارفه

مشروح کامل سخنرانی دکتر فرهاد ایزدجو در مراسم تکریم و معارفه
مشروح کامل سخنرانی دکتر فرهاد ایزدجو در مراسم تکریم و معارفه

آیین تکریم و معارفه مدیرعامل سازمان آب و برق خوزستان، سه شنبه ۳۰ بهمن ماه در سالن همایش های بین المللی کوی بوستان برگزار و “فرهاد ایزدجو” به عنوان مدیرعامل سازمان آب و برق خوزستان معرفی شد.

به گزارش شبکه خبری سازمان آب و برق خوزستان، متن کامل سخنرانی فرهاد ایزدجو در این مراسم به شرح زیر می باشد.

من فرهاد ایزدجو متولد استان خوزستان، شهر آبادان هستم. پنجاه سال سن دارم. ۳۴ سال از عمرم را در استان خوزستان، ۱۰ سال را در تهران و ۶ سال را در شهر شیراز گذرانده ام. دارای مدرک تحصیلی دکترای سازه های آبی از دانشگاه شهید چمران اهواز هستم. ۲۷ سال سابقه خدمت در دولت، ۱۷ سال در استان خوزستان در وزارت نیرو در شرکت آب و فاضلاب خوزستان به مدت ۴ سال و سازمان آب و برق خوزستان به مدت ۱۳ سال و ۱۰ سال در وزارت نفت به عنوان مجری طرح توسعه فازهای ۲۴-۲۲ پارس جنوبی دارم. علاوه بر تخصص دانشگاهی، آموزش های تخصصی را در زمینه مدیریت حرفه ای پروژه ها و مدیریت حرفه ای ریسک گذرانده ام و در این زمینه ها مدارک بین المللی دریافت کرده ام.

وی در ادامه از حُسن اعتماد مسئولان به خود تقدیر کرد و افزود: از وزیر محترم نیرو، استاندار محترم و نمایندگان محترم استان خوزستان در مجلس شورای اسلامی که به من اعتماد کردند و فرصت خدمت در سازمان بزرگ آب و برق خوزستان را به من سپردند، سپاسگزارم و امیدوارم از این مسئولیتی که به صورت امانت در اختیار من گذاشته شده به خوبی امانت داری کنم و باعث رضایت مردم خوب استان خوزستان و خداوند متعال شوم.

ایزدجو ضمن تقدیر از تلاش های مدیرعامل پیشین سازمان آب و برق خوزستان اظهار کرد: از آقای مهندس شمسایی که در طی این سالها خدمات شایسته ای را در صنعت آب و برق خوزستان به مردم استان خوزستان داشته اند و این مجموعه بزرگ را در وضعیت نسبتاً مطلوبی تحویل داده اند کمال تشکر را دارم و برای ایشان آروزی موفقیت و سربلندی میکنم. بسیار امیدوار هستم که با همراهی مردم بسیار خوب خوزستان، همکاران بسیار خوبم در سازمان و مسئولان استانی و وزارت نیرو بتوانیم بهبود رضایت بخشی را در وضعیت آب و محیط زیست و برق و انرژی استان خوزستان ایجاد کنیم.

وی از پیگیری برنامه های سازمان آب و برق خوزستان در پنج محور خبر داد و گفت: ما در سازمان آب و برق خوزستان برنامه ها را در پنج محور آب و محیط زیست ، برق و انرژی ، ارتقای علم و فن آوری و مدیریت منابع انسانی و همچنین مشارکت در کنترل و کاهش آلودگی¬های ناشی از ریزگردها پیگیری می کنیم.

مدیرعامل سازمان آب و برق خوزستان در ادامه تصریح کرد: در برنامه ریزی¬های انجام شده موارد مهمی باید مورد توجه قرار گیرد که بخشهایی از موارد به شرح زیر است:

مدیریت جامع و کارآمد منابع آب، مدیریت یکپارچه حوضه¬های آبریز، مدیریت ریسک به ویژه در شرایط خشکسالی و سیلاب، توجه و تاکید در تامین کمی و کیفی نیازهای مختلف خصوصاً نیازهای زیست محیطی بر اساس اولویت¬های موجود در هر یک از حوضه های آبریز با رعایت ظرفیت تحمل هر یک از حوضه¬ها و به حداقل رساندن میزان آبهای انتقالی بین حوضه-ای،مطالعه و توسعه استفاده از منابع آب غیر متعارف به ویژه شیرین سازی آب¬های شور، افزایش نقش مشارکت مردم و سازمان¬های محلی و توجه به درخواست¬های عمومی جامعه و کلیه ذینفعان، آگاه سازی عمومی با حمایت از سازمان¬های مردم نهاد و ایجاد سرمایه اجتماعی لازم برای اصلاحات پایدار ساز به ویژه در زمینه مدیریت مصرف منابع آب، جذب سرمایه و جلب مشارکتهای مردمی، توسعه پژوهش، فناوری و نوآوری و توسعه همکاری ها با دانشگاه ها و صنایع و استفاده از تکنولوژی¬ها و روش¬های نوین، بهبود محیط کسب و کار و تسهیل حضور بخش خصوصی و تعاونی¬ها در سرمایه¬گذاری¬های صنعت آب و برق در استان خوزستان، ارتقای شفافیت، سلامت اداری و دسترسی آزادانه به اطلاعات در فعالیت¬های اقتصادی سازمان آب و برق خوزستان، ارتقای سطح دانش فنی، مدیریتی، پویایی، بهره وری و انگیزه کارکنان، ایجاد کارگروه¬ها و اتاق فکر در زمینه¬های مختلف و ارتقای سطح مشارکت ذینفعان در تصمیم سازی¬ها.

ایزدجو افزود: هریک از موارد ذکر شده و سایر مواردی که فرصت ارائه آنها نبوده از اهمیت ویژه ای در برنامه ریزی های مدیریت منابع آب و انرژی استان خوزستان برخوردارند من در این جلسه فقط در مورد یکی از آنها که ضرورت مدیریت یکپارچه حوضه های آبریز است توضیحاتی را ارائه می دهم. در این خصوص حوضه آبریز کرخه که از وضعیت بدتری نسبت به سایر حوضه ها برخوردار است انتخاب کردم و به منظور درک بهتر از وضعیت موجود به یک سری آمار و ارقام و تحلیل هایی در مورد این حوضه اشاره می کنم.

وی در ادامه گفت:این تحلیل ها بر اساس نتایج یک پروژه تحقیقاتی که توسط تعدادی از متخصصین منابع آب و با مشارکت اینجانب صورت گرفته ارائه می شود. برای افزایش دقت این تحلیل¬ها از آمار و ارقام مربوط به دوره خشک ۱۰ ساله اخیر منتهی به ۹۷ صرف نظر شده است:

تنها ۱۸ درصد از مساحت حوضه کرخه در استان خوزستان و مابقی در استانهای بالادست واقع شده است، تحلیل آمار موجود نشان می¬دهد که به دلیل برداشت آب های سطحی و زیر زمینی در بالادست استان خوزستان ، متوسط سالانه جریان ورودی به حوضه کرخه در ایستگاه پای پل در دوره ۱۰ ساله ۷۸ تا ۸۸ نسبت به متوسط سالانه دوره ۳۰ ساله ۴۸ تا ۷۸ ، ۸/۲ میلیارد متر مکعب کمتر شده است و از حدود ۶٫۵۸ میلیارد متر مکعب به حدود ۳٫۷۸ میلیارد مترمکعب رسیده یعنی آب ورودی به استان خوزستان در حدود ۴۲ درصد کاهش داشته است. همین عامل باعث افزایش فاضلاب ها ، پساب ها و حرکت آلاینده های بالادست به سمت استان خوزستان شده و باعث گردیده این حوضه به لحاظ کمیت و کیفیت جریان ورودی به خوزستان از شرایط بدتری برخوردار گردد.
حوضه کارون

۴۲ درصد از مساحت حوضه کارون در استان خوزستان و مابقی در استانهای بالادست واقع شده است. جریانهای ورودی از استانهای بالادست به حوضه کارون بزرگ ، شامل جریانهای ورودی به سد کارون ۳ و سد دز می باشد. تحلیل¬های انجام شده با استفاده از آمارهای تاریخی دوره ۵۰ ساله موجود (از سالهای ۱۳۳۸ تا ۱۳۸۸)نشان می¬دهد که با توجه به طرحهای توسعه ای و برداشت های صورت گرفته از آب های سطحی و زیر زمینی در بالادست سد کارون ۳ از ۹٫۲ میلیارد مترمکعب در سال حدود ۴/۱ میلیارد متر مکعب کاهش داشته و به ۷٫۸ میلیارد مترمکعب رسیده است. ورودی به سد دز نیز از ۷٫۸ میلیارد مترمکعب درحدود ۰٫۶ میلیارد متر مکعب کاهش داشته و به حدود ۷٫۲ میلیارد متر مکعب برای سالهای آینده پیش بینی می گردد. بنابراین در حوضه کارون بزرگ از حدود ۱۷ میلیارد مترمکعب حدود ۲ میلیارد متر مکعب معادل حدود ۱۱٫۸ درصد کاهش جریان ورودی به خوزستان وجود دارد و به حدود ۱۵ میلیارد مترمکعب در سال کاهش خواهد داشت. البته این کاهش کمیت ، کاهش کیفیت جریان ورودی را به خوزستان به همراه داشته اما به علت آورد بالای رودخانه کارون این کاهش کیفیت در مقایسه با حوضه رودخانه کرخه کمتر می باشد.

ایزدجو در پایان تصریح کرد: برنامه های خود برای تحول در سازمان آب و برق خوزستان را در ۲۷ صفحه تقدیم وزیر نیرو نمودم و امیدوارم با استفاده از ظرفیت بزرگ همکارانم، همه این برنامه ها را اجرا کنم.

درباره ی admin

همچنین ببینید

چرا خوزستان “قرمز”، تعطیل نمی‌شود؟

چرا خوزستان “قرمز”، تعطیل نمی‌شود؟ چرا خوزستان “قرمز”، تعطیل نمی‌شود؟ سخنگوی ستاد مدیریت کرونا در ...

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*