سه شنبه , ۱۳ خرداد ۱۳۹۹
سرخط خبرها
خانه / دسته‌بندی نشده / رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی خوزستان: میان انبار داری و احتکار کالا تفاوت قائل شویم

رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی خوزستان: میان انبار داری و احتکار کالا تفاوت قائل شویم

رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی خوزستان با بیان اینکه باید میان انبارداری و احتکار کالا تفاوت قائل شویم، گفت: سیستم توزیع وقتی با محدودیتی در تامین کالای مورد نیاز مواجه می شود، ناچار است کالا را با وقفه وارد بازار کند تا تعادل واقعی عرضه و تقاضا شکل بگیرد.

به گزارش کمیته اطلاع رسانی هفته دولت، امید حاجتی در نشست مشترک مدیران حوزه اقتصادی خوزستان که شامگاه چهارم شهریورماه در حاشیه نمایشگاه هفته دولت در اهواز برگزار شد، با اشاره به شرایطی که تحریم برای کشور ایجاد کرده است، اظهار کرد: تحریم هایی که در حال اجرا است، به صورت مستقیم و یا غیر مستقیم نه تنها بر روی ارز، بلکه بر روی قیمت کالا و خدمات نیز اثرگذار خواهد بود.

وی با اشاره به اثرات مستقیم تحریم ها بر کشور، افزود: ارزی که وارد کشور می شد، یک بخش از آن صرف واردات محصولاتی و کالاهایی می شد که در کشور تولید نمی شدند. همچنین بخش دیگری از از ارز صرف واردات کالاهای واسطه ای می شد که خود باید در بخش های دیگر سرمایه گذاری به منظور تولید داخل مورد استفاده قرار می گرفتند.

رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی خوزستان تصریح کرد: محدودیت قیمت ارز و افزایش قیمت آن اثر مستقیمی در راه اندازی تجهیزات بسیاری از مجموعه ها، ساختمان های مسکونی و کارخانه های عظیم در کشور گذاشته است.

حاجتی با اشاره به بحث اینکه چرا اثرات افزایش قیمت ارز را بر روی لبنیات، نان و… مشاهده می کنیم، گفت: این مساله به دلیل آن است که اقتصاد یک امر به هم وابسته است. در اقتصاد ارتباط پسین و پیشین میان بخش های مختلف اقتصادی با ضرایب متفاوت وجود دارد و این مساله باعث می شود که اثرات افزایش نرخ ارز بر روی همه محصولات و خدمات مشاهده شود.

وی ادامه داد: وقتی یک موج تورمی از یک ناحیه بر اقتصاد وارد می شود، اثرات آن بر روی قیمت سایر کالا و خدمات مشاهده می شود و این مساله است که حتی شاهد افزایش قیمت کالا و خدمات تولید داخل نیز هستیم.

رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی خوزستان عنوان کرد: از مسوولان درخواست دارم تا بحث احتکار و مسایل این چنینی را با وسواس بیشتری رصد کنند زیرا لزوما عرضه متناسب با تقاضا در بازار به معنای احتکار نیست. سیستم توزیع وقتی با محدودیتی در تامین کالای مورد نیاز مواجه می شود، ناچار است تا کالا را با وقفه وارد بازار کند تا تعادل واقعی عرضه و تقاضا شکل بگیرد.

حاجتی ادامه داد: اگر این چنین عمل نشود، سیستم توزیع پاسخگوی نیاز واقعی در جامعه نخواهد بود. در این زمینه باید میان انبارداری و احتکار کالا در کشور و استان خوزستان تفاوت قائل شویم.

درباره ی admin

همچنین ببینید

با ابلاغ سخنگوی ستاد مدیریت بیماری کرونا در استان صورت گرفت / کارکنان آسیب پذیرتر در برابر بیماری کرونا از مرخصی بدون احتساب برخوردار میشوند

با ابلاغ سخنگوی ستاد مدیریت بیماری کرونا در استان صورت گرفت / کارکنان آسیب پذیرتر ...

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*