سه شنبه , ۲۱ مرداد ۱۳۹۹
سرخط خبرها
خانه / اجتماعی / گزارش رئیس اداره فناوری اطلاعات و ارتباطات: لزوم تعریف و دریافت کارت شهروندی منطقه آزاد اروند

گزارش رئیس اداره فناوری اطلاعات و ارتباطات: لزوم تعریف و دریافت کارت شهروندی منطقه آزاد اروند

گذری بر هدف از ایجاد مناطق آزاد در کشور: تسریع در امور زیر بنایی عمرانی و آبادانی، رشد و توسعه اقتصادی و سرمایه گذاری، افزایش سرانه درآمد عمومی در منطقه، ایجاد اشتغال سالم و مولد، تنظیم بازار کار و کالا، حضور در بازارهای جهانی و منطقه ای، تولید و صادرات کالاهای صنعتی و تبدیل و ارائه خدمات عمومی از جمله مهمترین ساختار اصلی تشکیل مناطق آزاد تجاری و صنعتی در کشور محسوب می شود.

21327_9045

گسترش محدوده منطقه آزاد اروند به شهرستان های خرمشهر و آبادان با گستره جغرافیایی ۳۷۴۰۰۰ هکتار و تبدیل این منطقه به بزرگترین منطقه آزاد ایران از نظر وسعت و جمعیت، افق های تازه ای را بر رشد و توسعه همه جانبه برای آبادان، خرمشهر، جزیره مینو و دیگر مناطق همجوار ایجاد کرد که از جمله آنها می توان توجه به ساختار جامعه مدنی و سرمایه اجتماعی را مورد اشاره قرار داد.

نمی توان بدون در نظر گرفتن عوامل اجتماعی و فرهنگی در جامعه ای، صرفا سرمایه گذاری اقتصادی را عامل توسعه قلمداد کرد، لذا به رغم وجود مزیت های منحصر به فرد در حوزه های صنعت، تجارت و بازرگانی و اقلیمی و موقعیت و ساختار جغرافیایی منطقه که از جمله آنها می توان به ناوگان حمل و نقل چهار وجهی هوایی، ریلی، دریایی و زمینی، دسترسی به بازار بکر و هدفمند عراق ، نفت و گاز و صنایع وابسته به آنها، وجود رودهای متصل به خلیج فارس، زمین های مستعد کشاورزی، اشاره کرد اما توجه به عامل فرهنگی و سرمایه اجتماعی و آموزش به عنوان مقدمه ای برای توسعه و رشد و رفاه سطح عموم جامعه در منطقه آزاد اروند به عنوان مهمترین هدف مدیر عامل و اعضای هیئت مدیره در این سازمان می باشد.

ورود سرمایه گذاران حوزه های مختلف بخش خصوصی و دولتی در جهت اصلاح زیر ساخت های اصلی آبادان و خرمشهر نوید بخش توسعه پایدار در منطقه می باشد. تاسیس کارخانه فولاد جهان آرا، نیروگاه بادی با سرمایه گذاری یک شرکت آلمانی، کارخانه فولاد کاوه اروند، شرکت پترولیوم نمونه های بارزی از این تحول اقتصادی در اروند است. که به دنبال خود با بستر سازی در فضای کسب و کار و ورود نیرو های بومی در این ساختار های اقتصادی، تقویت سرمایه اجتماعی موجود در منطقه را به عنوان عامل نهادین و اصلی در جهت توسعه و رشد رفاه عمومی جامعه به دنبال خواهد داشت.

استفاده از حداکثر ظرفیت نیروی بومی ساکن در منطقه، می تواند اولین اقدام در جهت توسعه و سرمایه گذاری در بخش نیروی انسانی باشد. واحد کار و امور اجتماعی این سازمان بدین منظور و با توجه به ماده ۵ قوانین و قوانین وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در حال برنامه ریزی و توافق با سازمان فنی و حرفه ای کشور برای آموزش تکمیلی نیروی کار مستقر در منطقه می باشد.

و تنها راه شناخت و تفکیک و آنالیز اطلاعات شهروندان مقیم منطقه آزاد اروند با سایر شهرها و مناطق هم جوار به منظور تمرکز بر ایجاد فضای کسب و کار در جهت توسعه پایدار منطقه، صدور کارت شهروندی است.

سازمان منطقه آزاد اروند در این راستا و به منظور آنالیز اطلاعات و راستی آزمایی در صدور کارت با همکاری سازمان ثبت احوال کشور(احراز هویت آنلاین) و شرکت پست جمهوری اسلامی ایران (ثبت نام و احراز سکونت و توزیع) اقدامات اولیه را انجام داده است.

در حال حاضر کلیه عملیات ثبت نام در دفاتر پستی ICT روستایی شهرستان آبادان و خرمشهر آغاز شده است.

کلیه شهروندان مقیم و ساکن منطقه آزاد اروند می توانند با دریافت کارت شهروندی و تکمیل فرم مربوطه، در آینده ای نزدیک از خدمات این سازمان که در بسیاری از موارد صرفاً منوط به ارائه کارت شهروندی می باشد بهره مندشوند. و این مسئله عاملی در جهت توسعه سرمایه اجتماعی و احقاق حق شهروندی و استفاده از مزایای سکونت در منطقه آزاد اروند خواهد بود

در پایان می توان به برخی مزایای استفاده از کارت شهروندی منطقه آزاد اروند اشاره کرد:

پرداخت عوارض سالیانه خودرو
فعالیت مالیاتی و مجوز فعالیت
واردات و ترخیص خودرو
استفاده از آموزش های تکمیلی فنی و حرفه ای
معافیت های عوارض فرودگاهی
معافیت های مالیات بر درآمد
معافیت های مالیات بر ارزش افزوده در انواع قبوض

تهیه و تنظیم: مهندس کمال رضایی

درباره ی admin

همچنین ببینید

photo_2018-08-12_20-26-20

محسن خیرالهی خبر داد:اعلام نتایج داوری دومین دوره جایزه دکتر رادمنش

نتایج داوری دومین دوره جایزه دکتر رادمنش جایزه محیط زیستی رادمنش، ساز و کاری است ...

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*