شنبه , ۱۴ تیر ۱۳۹۹
سرخط خبرها
خانه / سیاسی / انتخابات در سرزمین اهرام ثلاثه؛ انتخاباتی تمسخر آمیز با حضور دو درصدی

انتخابات در سرزمین اهرام ثلاثه؛ انتخاباتی تمسخر آمیز با حضور دو درصدی

انتخابات کنونی در حالی برگزار می شود که قدرتمند ترین حزب سیاسی مصر یعنی اخوان المسلمین به حاشیه کشانده شده است.

پایگاه تحلیلی «میدل ایست آی» در گزارشی به قلم «محمد المصری» استادیار گروه ارتباطات در دانشگاه آلابامای شمالی در آمریکا نوشت: انتخابات پارلمانی در حال برگزاری مصر تاکنون با حضور دو درصدی رای دهندگان به انتخاباتی تمسخرآمیز تبدیل شده است و گواهی بر این مطلب است که مصر شاهد هیچ گونه احیای دموکراتیکی نیست.
بسیاری از نمایندگان جدید مجلس مصر، افرادی ثروتمند و مطیع رئیس جمهور نظامی کنونی کشور خواهند بود، آنها از دشمنان اصلی اخوان المسلمین هستند که در سال ۲۰۱۲ و ۲۰۱۳ بر مصر حکومت می کردند. به طور مختصر باید گفت که پارلمان مصر ابزاری برای خدمت به «عبدالفتاح السیسی» رئیس جمهور فعلی این کشور است.
سیسی به تازگی یک قانون جدید انتخاباتی را تصویب کرده است که به طور موثر نفوذ احزاب سیاسی مصر را خنثی می کند. با توجه به این قانون، نزدیک به ۸۰ درصد از کرسی های پارلمانی به افراد اختصاص داده خواهد شد. این سیستم شخصی سازی، که در دهه ۱۹۸۰ و دهه ۱۹۹۰ به «حسنی مبارک» دیکتاتور سابق مصر در تحکیم قدرت اش کمک کرد، امتیازات ویژه ای به نخبگان ثروتمند می دهد.
کارشناسان و فعالان سیاسى از دیرباز این سیستم شخصی سازی را مطرح کرده اند که این امر تهدیدی برای چشم انداز دموکراتیک مصر محسوب می شود. پس از سرنگونی رژیم مبارک در سال ۲۰۱۱، قانون جدیدی به سرعت به تصویب رسید که به جای افراد ثروتمند به احزاب سیاسی برتری می داد. وقتی برای اولین بار انتخابات پارلمانی مصر پس از مبارک در اواخر سال ۲۰۱۱ برگزار شد، نزدیک به ۷۰ درصد از کرسی های به نامزدهای انتخاباتی شامل فهرست متشکل از نمایندگان احزاب سیاسی مصر اختصاص داده شد.
بعید به نظر می رسد سیسی برای اطمینان یافتن از سازگاری پارلمان به طور انحصاری به قانون انتخابات جدید تکیه کند. سیسی که در خصوص کاهش قدرت خود نگرانی هایی دارد، اعلام کرده است که می خواهد برای کاهش قدرت پارلمان، قانون اساسی را اصلاح کند. ماه گذشته السیسی به مصری ها در خصوص قدرت پارلمان هشدار داد.
محرومیت سیاسی
نکته مهم این است که انتخابات کنونی در حالی برگزار می شود که قدرتمند ترین حزب سیاسی مصر یعنی اخوان المسلمین به حاشیه کشانده شده است. اخوان در سال های ۲۰۱۱ و ۲۰۱۲ و پیش از اینکه کودتای نظامی در ژوئیه ۲۰۱۳ «محمد مرسی»رئیس جمهوری اسبق را سرنگون کند، پنج رای رایگان متوالی بدست آورد.
حزب سیاسی اخوان ممنوع شد و اعضا و هواداران آنها به شدت سرکوب و در معرض بازداشت ها و کشتارهای دسته جمعی قرار گرفتند.
دولت مصر و رسانه های وفادار بارها و بارها ادعا کرده اند که برکناری مرسی و برخورد با اخوان المسلمین به درخواست مردم انجام گرفته است. علاوه بر این، دولت معتقد است که در هر صورت، اخوان حمایت کمی در مصر داشت و حذف آن از زندگی سیاسی هیچ عواقب جدی در چشم انداز دموکراتیک مصر ندارد. اما داده های تجربی نشان می دهند که این ادعاها اشتباه هستند.
نظر سنجی های پس از کودتا علیه مرسی نشان می دهند که اخوان المسلمین و مرسی همچنان نسبتا محبوب باقی مانده اند.
نشانه مثبت؟
مصری ها می دانند که نتیجه انتخابات فعلی نیز همچون انتخابات پس از کودتا خواهد بود. در سال ۲۰۱۴، همه پرسی برای قانون اساسی پس از کودتا برگزار شد که توسط یک گروه کوچک از نخبگان انتخاب شده توسط رئیس جمهور موقت نوشته شده بود.
در طول این رای گیری، دولت این کشور را با تبلیغاتی پر کرد که این گونه القا می کرد که رای «آری» یک وظیفه میهنی است. به طور همزمان دولت از برگزاری هر کمپینی برای رای «نه» جلوگیری به عمل آورد. بعد از آن در سال ۲۰۱۴، یک انتخابات ریاست جمهوری مسخره برگزار شد. پس از حذف تمامی رقبای جدی و کمک به برگزاری یک کمپین تبلیغاتی هیستریک تحت حمایت دولت ، سیسی با کسب ۹۷ درصد آراء رئیس جمهور شد.
اگر یک نشانه خوب وجود داشته باشد، این است که بسیاری از مردم مصر به نظر می رسد درس های مهمی آموخته باشند به عنوان مثال، بسیاری از مصری ها می دانند که انتخابات فعلی جدی و یا دموکراتیک نیست. به همین دلیل است که شمار کمی از مصری ها پای صندوق های رای می روند. بر خلاف تبلیغات دولت مصر، گزارش های اولیه نشان می دهد که میزان مشارکت رای دهندگان بسیار کم بوده است. در آخرین تلاش ها برای افزایش میزان مشارکت، دولت مصر روز دوشنبه را برای کارمندان دولت نیمه تعطیل اعلام و امکان حمل و نقل رایگان را به پایگاه های رای گیری فراهم کرد.
تعداد رای دهندگان کم باشد یا زیاد، مصر به زودی یک مجلس خواهد داشت. به زودی مصری ها بیشتر متوجه خواهند شد که اخوان المسلمین آن چنان که حاکمان نظامی مصر به آنها گفته بودند، وحشتناک نیستند. حداقل اخوان در دوره کوتاه حکومت خود به ایجاد یک چارچوب دموکراتیک در این کشور کمک کردند. اما در خصوص رژیم کنونی مصر نمی توان چنین چزی را گفت.

درباره ی admin

همچنین ببینید

photo_2018-02-25_06-13-43

وزیرورزش وجوانان درحضوراستاندارومدیرکل ورزش وجوانان خوزستان قدرمردان زحمتکشی مثل مدیرعامل باشگاه جنوب رابدانید

مسعودسلطانی فروزیرورزش وجوانان درحاشیه سفرخودبه خوزستان پس ازخارج شدن ازمحل برگزاری جلسه ابتداباسرپرست روزنامه اعتماددرخوزستان ...

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*