سه شنبه , ۶ خرداد ۱۳۹۹
سرخط خبرها
خانه / اجتماعی / علوی در مراسم افتتاح پروژه کارگاه دانشکده شهیدچمران اهواز: توسعه کمی و کیفی آموزشکده‌های فنی و حرفه‌ای در دستور کار دولت است

علوی در مراسم افتتاح پروژه کارگاه دانشکده شهیدچمران اهواز: توسعه کمی و کیفی آموزشکده‌های فنی و حرفه‌ای در دستور کار دولت است

رییس دانشکده فنی و حرفه‌ای شهید چمران اهواز با اشاره به افتتاح پروژه توسعه و تجهیز کارگاه ساخت و تولید این دانشکده با اعتبار ۹۰۰ میلیون تومن از محل منابع استانی، گفت: در رویکرد دولت تدبیر و امید توسعه آموزشکده‌های فنی و حرفه‌ای و تقویت کمی و کیفی آن‌ها در دستور کار قرار گرفته است.

120502

سید بهزاد علوی در مراسم افتتاح پروژه توسعه و تجهیز کارگاه ساخت و تولید آموزشکده فنی و حرفه‌ای شهید چمران اهواز که امروز، سه‌شنبه ۲۸ مهرماه در محل این آموزشکده برگزار شد، اظهار کرد: دانشکده فنی و حرفه‌ای شهید چمران یکی از قدیمی‌ترین مجموعه‌های فنی و حرفه‌ای در کشور است که خدمات ارزنده‌ای در طول دفاع مقدس به رزمندگان عرضه داشته و تا ۲ سال پس از جنگ نیز در اختیار رزمندگان قرار داشت.

وی خاطرنشان کرد: در حال حاضر دانشکده فنی و حرفه‌ای شهید چمران اهواز با ۶۵۰۰ دانشجو در ۱۳ رشته فنی در دوره‌های کاردانی و کارشناسی در زمینه ارایه آموزش‌های فنی و حرفه‌ای فعالیت می‌کند.

رییس منطقه ۵ دانشگاه فنی و حرفه‌ای کشور با اشاره به دغدغه فارغ‌التحصیلان دانشگاه‌ها در زمینه اشتغال، تصریح کرد: این افتخار را داریم که زمینه اشتغال فارغ‌التحصیلان دانشکده‌های فنی و حرفه‌ای استان به دلیل رشته‌های تحصیلی آن‌ها در حوزه فنی و مهندسی در بخش‌های صنعت و کشاورزی بسیار فراهم است.

علوی با اشاره به آغاز به‌کار آموزشکده‌های فنی در کشور از سال ۱۳۲۶ اظهار کرد: در واقع دانش‌آموزان در دوره دبیرستان یا در مسیر رشته‌های ریاضی، انسانی و تجربی و یا به هنرستان‌های فنی و حرفه‌ای هدایت می‌شوند.

وی افزود: در برنامه دوم توسعه بعد از انقلاب، قرار بود دانش‌آموزانی که وارد هنرستان‌های فنی و حرفه‌ای می‌شوند در طول ۵ سال آموزش، مهارت کافی برای ورود به بازار کار را فرا بگیرند اما به دلیل نقص در سیستم آموزش پیش از انقلاب، دانش‌آموزان سه سال در هنرستان‌ها و دو سال در آموزشکده‌های فنی و حرفه‌ای در قالب دوره کاردانی، آموزش‌های لازم را فرا می‌گرفتند.

رییس دانشکده فنی و حرفه‌ای شهید چمران اهواز خاطرنشان کرد: متأسفانه در کشور ما آموزشکده‌ها هم‌راستا با توسعه هنرستان‌ها، توسعه داده نشد و همین امر موجب به هم ریختگی توازن در هدایت تحصیلی دانش‌آموزان شد.

علوی ادامه داد: اکنون شاهد هستیم که به‌طور میانگین نزدیک به ۳۰ درصد دانش‌آموزان در کشور به هنرستان‌های فنی و حرفه‌ای هدایت می‌شوند در حالی که مطابق با برنامه پنجم توسعه باید ۵۸ تا ۶۰ درصد دانش‌آموزان متوسطه به سمت رشته‌های فنی هدایت شوند.

وی با بیان این‌که توسعه آموزشکده‌های فنی وحرفه‌ای آمار دانش‌آموزان پشت کنکوری را کاهش می‌دهد و دسترسی سریع‌تر جوانان به اشتغال و ازدواج را فراهم می‌کند، خاطرنشان کرد: در خوزستان به‌‌عنوان یکی از قطب‌های صنعتی کشور، توسعه آموزشکده‌های فنی و حرفه‌ای جذب جوانان در صنایع و بخش‌های کشاورزی و صنعتی استان را به دنبال دارد.

رییس منطقه ۵ دانشگاه فنی و حرفه‌ای کشور با اشاره به این‌که در رویکرد دولت تدبیر و امید توسعه آموزشکده‌های فنی و حرفه‌ای و تقویت کمی و کیفی آن‌ها در دستور کار قرار گرفته است، اظهار داشت: در طول دو سال گذشته تغییرات بسیاری در کیفیت آموزشی، ارایه خدمات رفاهی و ظرفیت آموزشکده‌های فنی و حرفه‌ای استان با حمایت و پشتیبانی استاندار و مجموعه استانداری اتفاق افتاد.

علوی یادآورشد: مطابق برنامه پنجم توسعه باید تعداد دانشجویان استان در آموزشکده‌های فنی و حرفه‌ای به ۲۰ هزار دانشجو افزایش یابد؛ همچنین ارتقا کیفیت آموزشی برای آن‌که فارغ‌التحصیلان این دانشکده‌ها دغدغه‌ای برای رقابت در جذب بازار کار نداشته باشند، از دیگر محورهای برنامه پنجم توسعه در این بخش است.

وی با اشاره به پروژه توسعه و تجهیز کارگاه ساخت و تولید آموزشکده فنی و حرفه‌ای شهید چمران اهواز ادامه داد: مجموعه حاضر در گذشته در فضایی به مساحت ۵۰۰ مترمربع استقرار داشت و حدود ۶۰ درصد دستگاه‌های آن به دلیل نقص فنی از رده خارج شده بودند به طوری که عملأ دانشجویان دروس کارگاهی و عملی خود را به صورت تئوری می‌گذراندند و این امر مهارت آن‌ها را در بازار کار تحت تأثیر قرار می‌داد.

رییس دانشکده فنی و حرفه‌ای شهید چمران اهواز خاطرنشان کرد: با تلاش‌های انجام شده و حمایت استانداری از محل اعتبارات استانی ۹۰۰ میلیون تومان برای توسعه این کارگاه در اختیار دانشکده قرار گرفت که ۴۵۰ میلیون تومان صرف خرید تجهیزات و به‌روزآوری دستگاه‌ها و بقیه آن صرف توسعه، نوسازی و بهسازی فضای این کارگاه شد؛ در حال حاضر کارگاه ساخت و تولید به ۱۱۰۰ مترمربع توسعه یافته و دستگاه‌های مورد تقاضای اساتید به‌طور کامل خریداری و نصب شده است.

علوی با بیان این‌که در تلاش هستیم ارتباط دانشگاه و صنعت را در این دانشکده توسعه دهیم، افزود: این افتخار را داریم که در تمام بخش‌های صنعتی استان حضور فارغ‌التحصیلان آموزشکده‌های فنی و حرفه‌ای نهادینه شده است.

وی همچنین با اشاره به برگزاری نوزدهمین کنگره سراسری همکاری‌های دولت، دانشگاه و صنعت برای توسعه ملی، اظهار امیدواری کرد که این کنگره که در ۳۰ دی‌ماه و برای نخستین‌بار به میزبانی خوزستان برگزار می‌شود، تلاش، جهش و حرکتی برای ارتباط هر چه بیشتر دانشگاه و صنعت در استان باشد که هم تأمین نیروی انسانی صنایع و هم رفع نیازها و چالش‌های تحقیقاتی صنعت توسط دانشگاه‌ها، مدرسان و صاحبنظران دانشکده‌های فنی اتفاق افتد.

درباره ی admin

همچنین ببینید

IMG-20190123-WA0014

حضورشش تن ازمدیران کل استان درمراسم اختتامیه هفته فرهنگی درآغاجاری وسخنان مدیران کل سیاسی وتحول اداری واستانداری خوزستان

حضورشش تن ازمدیران کل استان درمراسم اختتامیه هفته فرهنگی درآغاجاری وسخنان مدیران کل سیاسی وتحول ...

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*