شنبه , ۳ فروردین ۱۳۹۸
سرخط خبرها
خانه / ورزش / نگاهی به رویکرد وزارت ورزش و جوانان در انتخابات فدراسیون ها؛ وزیر فدراسیون های ورزشی را آفت زدایی کرد

نگاهی به رویکرد وزارت ورزش و جوانان در انتخابات فدراسیون ها؛ وزیر فدراسیون های ورزشی را آفت زدایی کرد

نگاهی به رویکرد وزارت ورزش و جوانان در انتخابات فدراسیون ها؛ وزیر فدراسیون های ورزشی را آفت زدایی کرد

عدم اداره فدراسیون ها به صورت سرپرستی را می توان نقطه قوت روند برگزاری انتخابات در این دوره عنوان کرد. عملیاتی که طی هفت ماه، ۱۸ رئیس را معین و اداره فدراسیون های مربوطه را به آن ها واگذار کرد.
مدیریت سرپرستی، آفتی بود که مدت ها گریبان فدراسیون ها را گرفته بود و اکنون در پایان تعیین تکلیف رشته ها، می توان گفت که دکتر سلطانی فر علاوه براین آفت زدایی و تحقق شعار خود رویه ای جدید در این راه به یادگار گذاشت.
وزیر ورزش و جوانان سال گذشته در این باره گفت: “چیزی که برای من خیلی عجیب است و به‌نظرم آفت فدراسیون‌ها و ورزش است، سرپرستی اداره‌شدن فدراسیون‌هاست. سرپرستی اداره‌شدن را از هر زاویه نگاه کنیم، قابل نقد است. فردی که سرپرست است، چون می‌داند موقتی است، اصلاً نمی‌تواند برنامه‌ریزی بلندمدتی داشته باشد؛ در نتیجه دنبال تأمین منابع مالی نمی‌رود، ضمن اینکه ممکن است یک‌سری ولخرجی‌ها داشته باشد. من معتقدم که با تعیین سرپرست، حتی به‌مدت سه ماه، به روال جاری فدراسیون‌ها لطمه می‌زنیم.”
نیاز به همین ثبات مدیریتی در ورزش کشور به خصوص در آستانه برگزاری مهم ترین رقابت های ورزشی نظیر بازی های آسیایی ۲۰۱۸ جاکارتا و المپیک ۲۰۲۰ تیم مدیریتی وزارت ورزش و جوانان را بر آن داشت تا انتخابات فدراسیون ها را در موعد مقرر خود برگزار کند که نتیجه آن تعیین تکلیف ۱۸ فدراسیون طی هفت ماه شد.
مجامع اسکیت، ژیمناستیک، تیراندازی، ورزش های نابینایان، کوهنوردی، ورزش مدارس، کبدی، ورزش سه گانه، کشتی، تکواندو، نجات غریق، بوکس، هاکی، والیبال، شنا، چوگان و بسکتبال با هدایت مسعود سلطانی فر و تحت نظر معاونت توسعه ورزش قهرمانی وحرفه ای با کم ترین میزان خطا و اعتراض به ترتیب از یازدهم تیرماه تا ۲۳ دی ماه برگزار شد.
اقدامی که در نگاه نخست برای ساماندهی به فدراسیون ها و درگام بعدی برای تحکیم آراء کمیته ملی المپیک انجام شد، تا انتخابات این نهاد مهم ورزشی نیز با رأی رؤسای فدراسیون هایی برگزار شود که قرار است ۴ سال با همکاری کمیته ملی المپیک برای اعتلای ورزش در میادین بین المللی همراه باشند.
برنامه ای که محمدرضا داورزنی آن را تحقق شعار قانونمندی و نظم بخشی سریعتر فدراسیون ها می داند و تاکید دارد تا از این پس نیزانتخابات فدراسیون ها قبل از اتمام دوره چهار ساله برگزار شود تا هیچ فدراسیونی با سرپرست اداره نشود.
سید محمدشروین اسبقیان مدیرکل دفتر امور مشترک فدراسیون های ورزشی نیز پس از پایان انتخابات کمیته ملی المپیک، از این مجمع به عنوان حسن ختام مجامع یاد کرد وبرگزاری مجامع انتخاباتی ماه های اخیررا همراه با منطقی ترین تفکرات و اصولی ترین روش ها عنوان کرد.
به اعتقاد وی مدیریت انتخابات همراه با تدابیر اتخاذ شده، بررسی های کارشناسی و رعایت تمامی ضوابط و مقررات اساسنامه و آئین نامه فدراسیون های ورزشی به تاکید وزیر مبنی بر عدم سمت و سوی وزارت ورزش و جوانان در این پروسه ها، تحقق بخشیده است.
طبق ۲۶ رویکرد وزیر ورزش و جوانان که به عنوان برنامه پیشنهادی در حوزه ورزش به مجلس ارائه شد، حمایت، نظارت و هماهنگ سازی فعالیت های کلیه نهادهای ورزشی اعم از کمیته ملی المپیک، کمیته ملی پارالمپیک، فدراسیون ها، انجمن ها، هیأت ها و کمیته های ورزشی در چهارچوب قوانین و مقررات مربوط، به منظور حسن اجرای وظایف در حال تحقق است که می توان با نگاهی به دیگر برنامه ها و مسیر تعریف شده آن ها چشم اندازی روشن در ورزش مشاهده کرد.
دستیابی به این چشم انداز و تحقق اهداف برنامه پنج ساله ششم توسعه کشور نیازمند حرکتی هماهنگ و برنامه ریزی شده و منطبق با ظرفیت ها و واقعیات کشور است که می توان امیدوار شد با اتفاقات ماه های اخیر و ایجاد همبستگی بی سابقه در بدنه ورزش ایران، زایش موفقیت پایدار دور از انتظار نیست.
موفقیتی پایدار که امید داریم با حضور مقتدرانه در روسیه، اندونزی و ژاپن آغاز شود.
یادداشت: هانیه قریشی

درباره ی admin

همچنین ببینید

رزمی

چرامدیرکل ورزش اجازه حضورخبرنگاران رانداد حیدری به اداره کل ورزش تهران میرود/دکترشهاب رزمی مدیرکل ورزش وجوانان میشود

چرامدیرکل ورزش اجازه حضورخبرنگاران رانداد حیدری به اداره کل ورزش تهران میروددکترشهاب رزمی مدیرکل ورزش ...

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*