جمعه , ۹ خرداد ۱۳۹۹
سرخط خبرها
خانه / خوزستان / معبر کشتیرانی بالادست رودخانه بهمنشیر ماه آینده افتتاح می شود

معبر کشتیرانی بالادست رودخانه بهمنشیر ماه آینده افتتاح می شود

نخستین سد سلولی و معبر کشتیرانی آن در بالادست رودخانه بهمنشیر ، به عنوان یکی از طرح های مهم ملی و منحصر به فرد پس از انقلاب، بهمن ماه ۱۳۹۶ افتتاح خواهد شد.
معاون توسعه و بهره برداری سدهای سازمان آب و برق خوزرستان گفت: معبر کشتیرانی و دریچه انسداد سد سلولی بالادست بهمنشیر بهمن ماه جاری افتتاح و پل متحرک آن، پس از نصب تجهیزات حدود پنج ماه دیگر به بهره برداری خواهد رسید.

نورالدین بازگیر تصریح کرد: با اتمام این سد که اکنون از پیشرفت فیزیکی ۹۸ درصدی برخوردار است، از پیشروی آب شور دریا به رودخانه بهمنشیر جلوگیری شده و با تاثیرگذاری بر شرایط جذر و مدی رودخانه بهمنشیر، تامین آب خام پایدار صنعت و ۳۲ هزار هکتار از اراضی کشاورزی جزیره آبادان و خرمشهر را امکان پذیر می کند.

علی ابوحمیدی مجری این سد نیز گفت: پل متحرک این سد که در شرق شهرستان خرمشهر در حال احداث است، نخستین پل متحرک پس از انقلاب شکوهمند اسلامی است که توسط متخصصان داخلی در کشور طراحی و اجرا شده است.

وی ادامه داد: این پل از نوع باسکولی به طول ۴۱ متر و عرض ۱۰٫۵ متر به وزن ۳۳۰ تن بوده و دریچه های انسداد ذکر شده از نوع مایتر و هر لنگه به ابعاد ۱۳ * ۷ و وزن ۵۰ تن است.

“رضا نیکروان” کارشناس طرح سدهای سلولی سازمان آب و برق خوزستان نیز با بیان اینکه عملیاتی شدن پل در نیمه اول سال آینده مقدور خواهد شد، گفت: با توجه به کاهش عرض رودخانه به موجب احداث این سد، پل متحرک با ظرفیت عبور ۲۰۰ تن بار و مفصل چرخشی به نحوی که بتواند عبور بار ترافیک جاده ای و آبی را ممکن سازد، طراحی و اجرا شده است.

وی افزود: برای اجرای بخش های مختلف این طرح ملی شامل سد، معبرکشتیرانی و پل تاکنون حدود ۴۰۰ میلیارد ریال هزینه شده است.

سد سلولی مدور بالادست رودخانه بهمنشیر، معبر کشتیرانی، دریچه انسداد و پل متحرک آن توسط سازمان آب و برق خوزستان به عنوان کارفرما، شرکت مهندسی مشاور مهاب قدس به عنوان مشاور و شرکت ساختمانی ژیان به عنوان پیمانکار اصلی در شرق شهرستان خرمشهر و ۱۲۰ کیلومتری جنوب شهرستان اهواز درحال احداث است.

درباره ی admin

همچنین ببینید

١٦ میلیارد ریال فروش کتاب در سیزدهمین نمایشگاه بزرگ کتاب استان خوزستان

١٦ میلیارد ریال فروش کتاب در سیزدهمین نمایشگاه بزرگ کتاب استان خوزستان معاون فرهنگی و ...

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*