سه شنبه , ۶ خرداد ۱۳۹۹
سرخط خبرها
خانه / اجتماعی / شهردار آبادان اعلام کرد : واگذاری امور نگهداری و آبیاری فضای سبز آبادان به بخش خصوصی

شهردار آبادان اعلام کرد : واگذاری امور نگهداری و آبیاری فضای سبز آبادان به بخش خصوصی

شهردار آبادان از اقدام در جهت واگذاری امور نگهداری و آبیاری فضای سبز شهری به بخش خصوصی خبر داد. محمود رضا شیرازی در جلسه بررسی موضوع فضای سبز شهری در محل شورای اسلامی شهر اظهار کرد: فضای سبز موضوع مهم و تاثیرگذاری بر چهره شهر دارد. وی با بیان اینکه مساحت فضای سبز شهری از ۹۰ هکتار در سال ۸۹ به مساحت ۳۸۵ هکتار کنونی رسیده است، افزود: رسیدن به این رقم حاصل تلاش کارکنان سازمان پارک‌ها و فضای سبز شهریست که همچنان نیز ادامه دارد.

وی با اشاره به فعالیت ۲۰۵ نیرو در سازمان پارک‌ها و فضای سبز شهری آبادان اظهار کرد: بخشی از این افراد در تصدی‌های مختلف امور اداری فعالیت دارند که به طور مستقیم در زمینه کاشت، آبیاری و نگهداری فضای سبز نقش ندارند.

کمبود جدی نیرو در بخش فضای سبز

وی تصریح کرد: بر اساس استانداردهای رایج به میزان هر هکتار فضای سبز نیاز به سه نیرو جهت کار نیاز است که با توجه به تعداد نیروهای فعال در بخش فضای سبز شهری ما این رقم به دو نفر در هر هکتار می‌رسد که این به معنای آنست که ما با کمبود جدی نیرو مواجهیم.

شهردار آبادان در بخش دیگری از سخنان خود گفت: با هدف نگهداری و توسعه فضای سبز بر پایه کار کار‌شناسی و تامین نیرو اقدام به انتشار فراخوان از پیمانکاران فضای سبز کردیم که هم اینک نیز ارزیابی‌ها بر اساس رتبه بندی و درجه پیمانکاران به انجام رسیده است.

شیرازی افزود: در زمان حاضر قصد داریم تا به طور نمونه منطقه یک شهرداری را به پیمانکار ذیصلاح (دارای کار‌شناسی فضای سبز) واگذار کنیم.

وی اظهار کرد: با این اقدام بخشی از نیروهای این منطقه که در زمینه فضای سبز فعالیت داشتند، آزاد شده و به سایر مناطق تزریق می‌شوند تا کار کاشت، نگهداری و توسعه فضای سبز به نحوه بهتر و مناسبتری دنبال و به انجام رسد.

از بین رفتن ۵ هکتار فضای سبز شهری در اثر گرمای هوا و شوری آب

وی تصریح کرد: متاسفانه در سال جاری پنج هکتار از فضای سبز شهری به دلیل گرمای بیش از حد هوا و شوری آب از بین رفت. وی از پارکهای بوستان ۲ و رضوان به عنوان بخش‌هایی نام برد که دچار خسارت شدند.

وی یادآور شد: در زمان حاضر ۸۵ درصد از فضای سبز شهری از طریق آب خام آبیاری می‌شود. شهردار آبادان با اشاره به انجام اقدامات سازمان پارک‌ها و فضای سبز شهرداری گفت: ظرف دو ماه اینده پارک بانوان به بهره برداری می‌رسد.

شیرازی افزود: کار زهکشی پارک‌ها آغاز شده است که از جمله آن می‌توان به ۴۰ هکتار فضای سبز فرودگاه که در حوزه شهری تعریف شده اشاره کرد.

وی ضمن عذرخواهی از شهروندان آبادانی اظهار کرد: با توجه به طرح‌های در دست اقدام سازمان پارک‌ها و فضای سبز شهرداری از جمله بوستان بین المللی آیت الله جمی به وسعت ۴۰ هکتار، پارک جنگلی حاشیه جاده قفاس به مساحت ۲۰۰ هکتار و چندین پارک شهری در قالب بهسازی و احیای پارکهای قدیمی همچون پارک معلم، پارک دبستان و قدس (جنب فرمانداری) امید می‌رود که ظرف ماههای آتی با افزایش فضای سبز شهری خسارت وارده جبران شود.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به انجام برخی هرس کاریهای درختان که پیش‌تر به صورت غیر اصولی از سوی برخی کارکنان انجام می‌شد، از توبیخ کتبی با درج در پرونده این افراد بابت اقداماتشان خبر داد و تصریح کرد: این شیوه از هرس دیگر تکرار نخواهد شد.

وی یادآور شد: در زمان حاضر اقدام به به‌کارگیری پیمانکار دارای تجربه در زمینه هرس درختان کرده‌ایم که آنان ضمن انجام هرس درختان، کار را نیز به سایر افراد مرتبط آموزش می‌دهند.

شهردار آبادان در بخش دیگری از سخنان خود گفت: در زمان حاضر کار مطالعاتی طرح جامع فضای سبز شهری با ۹۵ درصد پیشرفت فیزیکی و کار مطالعاتی طرح آب خام فضای سبز با ۸۵ درصد پیشرفت در حال انجام است.

شیرازی با اشاره به انعقاد تفاهمنامه اجرای طرح مشارکتی ایجاد ۱۰۰ هکتار فضای سبز شهری (در قالب ایجاد ۲۵ پارک) توسط شهرداری و با حمایت مالی سازمان منطقه آزاد اروند افزود: در زمان حاضر کار طراحی توسط مشاور به انجام رسیده و در صورتی که سازمان منطقه آزاد اروند طبق تفاهمنامه یاد شده پا به میان بگذارد، آمادگی برای اجرای دو پارک بر اساس نقشه‌های طراحی شده وجود دارد.

وی اظهار کرد: موضوع ایجاد پارک‌های محله‌ای توسط مناطق سه گانه شهرداری که به منظور تامین آسایش مردم از لوث وجود خار، خاشاک و زمین‌های خاکی انجام می‌شود، اجتناب ناپذیر است.

وی تصریح کرد: در زمان حاضر نیز در مناطق کوی قدس، کوی ولیعصر و منازل شرکتی که زمین‌های خاکی و خار و خاشاک فراوان است، در خصوص پارک‌های محله‌ای اقدامات موثری در حال شکل گیری است.

وی با بیان اینکه بایستی بخش اعظمی از اعتبارات دریافتی از محل آلایندگی‌ها صرف ایجاد فضای سبز شود، یادآور شد: در مناطق دو سه شهرداری اقدامات خوبی در حال انجام است.

شهردار آبادان گفت: موضوع برخورد با افراد در خصوص نصب بیلبوردهایی که به فضای سبز شهری آسیب می‌رسانند را در دستور کار شهرداری های مناطق سه گانه قرار می‌دهیم و برای جلوگیری از تکرار موارد مشابه در قالب ساماندهی کارهای تبلیغاتی فرم های متحدالشکلی را با پیگری از سوی معاونت های مربوطه اقدام می‌کنیم.

آبادان ۳۸۵ هکتار فضای سبز دارد

مدیرعامل سازمان پارکها و فضای سبز شهرداری آبادان گفت: در زمان حاضر میزان فضای سبز شهری آبادان به ۳۸۵ هکتار می رسد.

سلمان برقول در این جلسه افزود: این میزان فضای سبز شامل مساحت کل پارک‌ها، می‌ادین، بلوار‌ها، حاشیه‌ها و منازل شرکتی است که به طور تفکیک در منطقه یک ۳۰ هکتار، در منطقه دو ۴۱ هکتار و در منطقه سه ۱۷ هکتار فضای سبز موجود است.

وی با اشاره به نیاز ۷۰۰ نفری نیروی کار در بخش فضای سبز شهری اظهار کرد: در زمان حاضر این رقم به ۲۰۵ نفر در کل مجموعه اداری و عملیاتی این سازمان بالغ می‌شود.

وی تصریح کرد: در بخش فضای سبز برای کاشت، نگهداری، آبیاری و توسعه ۵۰۰ نیرو کمبود داریم.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به تاکید شورای اسلامی شهر و شهردار مبنی بر خرید هرگونه گیاه سازگار با آب و هوای منطقه از افراد بومی یادآور شد: در زمان حاضر ۵۰ درصد از نهالهای موجود در نهالستان ما از تولیدات خودمان و ۵۰ درصد مابقی نیز از بومیان منطقه (مینو شهر و سلجه) خریداری شده است.

مدیرعامل سازمان پارک‌ها و فضای سبز شهرداری آبادان همچنین از وجود ۶۰ هزار اصله نهال در خزانه این سازمان خبر داد و گفت: ۲۰ گونه گیاهی در خزانه موجود است ضمن آنکه شش گونه گیاه رونده نیز خریداری که جایگزین چمن‌هایی که یک نواخت نیستند می‌شود.

به گفته برقول هزینه نگهداری این گیاهان رونده کمتر از چمن است ضمن آنکه از دوام بیشتر و زیبایی خاصی نیز برخوردارند.

وی با اشاره به بدهی مناطق سه گانه شهرداری در زمینه نهالهای خریداری شده توسط آن‌ها افزود: در زمان حاضر از مناطق سه گانه شهرداری بابت نهالهای خریداری شده یک میلیارد و ۶۹۳ میلیون تومان پول طلب داریم که در صورت دریافت مطالبات می‌توانیم خدمات بهتر و بیشتری را ارائه کنیم.

وی با اشاره به حقوق سالانه کارکنان فضای سبز که معادل ۶۱ میلیارد و ۵۰۰میلیون ریال است، اظهار کرد: در زمان حاضر نیز موضوع پرداخت حقوق کارکنان با تاخیر مواجه شده است.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به هزینه کرد سالانه ۳۴ میلیارد تومان در بخش فضای سبز شهری تصریح کرد: در این زمینه به حمایت‌های مالی سازمان منطقه آزاد اروند به عنوان متولی اصلی شهر نیاز داریم.برقول یادآور شد: برای رسیدن به یک فضای سبز ایده آل نیاز به رفع مشکلات مبتلا به داریم.

لزوم کیفی‌سازی اقدامات شهرداری‌های مناطق سه‌گانه آبادان در بحث فضای سبز

نایب رئیس شورای اسلامی شهر آبادان بر لزوم کیفی‌سازی اقدامات توسط شهردای‌های مناطق سه‌گانه در زمینه فضای سبز تأکید کرد.

عبدالحسین مکوندی در جلسه بررسی موضوع فضای سبز شهری در محل شورای اسلامی شهر اظهار کرد: تمام تلاش بر این است که مردم از امکانات و فضاهای سبز مناسب بهره‌مند شوند، نه آنکه کاری را انجام داده و پس از اندک مدتی شاهد از بین رفتن تلاش‌ها باشیم.

وی با اشاره به سرانه ۱۲ متری فضای سبز شهری افزود: بخش زیادی از فضا سبزی که به مجموعه شهری افزوده شد اکنون به تلی از خاک تبدیل شده است، که از جمله آنها می‌توان به پارک بوستان و فضای سبز جنب دانشگاه اشاره کرد که با وجود هزینه فراوان اکنون وضعیت مناسبی ندارد.

نایب رئیس شورای اسلامی شهر آبادان فضای سبز فعلی شهر را در شان مردم آبادان ندانست و تصریح کرد: اگر شورا دغدغه‌ای درباره فضای سبز دارد به‌دلیل حجم انتقادات مردمی است که به ما منعکس می‌شود و باید برای رفع آنها چاره‌اندیشی و اقدامات عملی مناسب صورت گیرد.

مکوندی ادامه داد: فضای سبز فعلی شهر دارای مشکلات و ایرادات زیادی است که باید ضمن طرح پیشنهادات مناسب و کاربردی نسبت به اجرای آنها اقدام کرد.

وی با انتقاد از نحوه نصب بیلبورد در فضاهای سبز شهری که علاوه بر کند و کاری برای نصب و تخریب فضای سبز، موجب بد منظره شدن چهره شهر شده‌اند، گفت: روبه‌روی اردوگاه میثاق و ورودی شهر در ایستگاه هفت نمونه بارزی از این اتفاق است.

مکوندی از شهرداران مناطق سه‌گانه شهری خواست تا اگر مجوزی برای نصب ارائه می‌کنند، جای مناسبی را برای آن در نظر بگیرند نه آنکه فضای سبز تخریب شود.

وی در پایان با تذکر به نحوه قطع و هرس درختان و درخواست به‌کارگیری شیوه مناسب، خواستار توجه جدی به رفع مشکل بسته شدن پیاده‌روها توسط افرادی که اقدام به ساخت و ساز می‌کنند و ساماندهی سگ‌های ولگرد شد.

هم‌فکری و ارائه راه‌کارهای مناسب برای حفظ و نگهداری فضای سبز شهری آبادان نیاز است

عضو شورای اسلامی شهر آبادان بر لزوم کیفی‌سازی اقدامات توسط شهردای‌های مناطق سه‌گانه در زمینه فضای سبز تاکید کرد.

عبدالرضا قاسمی‌زاده هم در این جلسه اظهار کرد: وجود ۳۸۵ هکتار فضای سبز شهری نشان از تلاش بی‌وقفه و قابل تقدیر کارکنان شهرداری و سازمان فضای سبز شهری دارد.

وی با مهم خواندن موضوع فضای سبز شهری افزود: هم‌فکری و ارائه راه‌کارهای مناسب برای حفظ و نگهداری فضای سبز شهری دارای اهمیت بسیار است.

عضو شورای اسلامی شهر آبادان خاطرنشان کرد: در زمان فعلی کار منسجم و یک‌نواختی در بحث فضای سبز انجام نمی‌شود و شهرداری‌های مناطق سه‌گانه هر کدام نسبت به حال خود برای مناطقشان تصمیم می‌گیرند و عمل می‌کنند.

قاسمی‌زاده تصریح کرد: در بخش حفظ و نگهداری فضای سبز بایستی از مشارکت مردم نیز بهره ببریم و برای این منظور نیاز به فرهنگ‌سازی عمومی به شیوه‌های مختلف داریم.

وی همچنین جلوی بد ورودی شهر را یادآور شد و گفت: هنوز چهره جنگ در سطح شهر خودنمایی می‌کند که این وضعیت چندان مناسب نیست.

قاسمی‌زاده با بیان اینکه فضای سبز چهره شهر را تغییر می‌دهد، افزود: به‌طور سالانه میهمانان زیادی از جمله کاروان‌های راهیان نور به این مناطق سفر می‌کنند که نیاز است وضعیت شهری به لحاظ سیمای واقعی آن بهبود یابد و در این راستا کاشت نخل در سطح شهر با توجه به شرایط آب و هوایی منطقه نیز می‌تواند یک حرکت زیبا باشد.

شهرداری و منطقه آزاد اروند مصوبه ایجاد ۱۰۰ هکتار فضای سبز را محقق کنند

در این جلسه، یکی دیگر از اعضای شورای اسلامی شهر آبادان گفت: شهرداری و سازمان منطقه آزاد اروند در حرکتی جهادگونه و انقلابی مصوبه ایجاد ۱۰۰ هکتار فضای سبز در قالب ایجاد ۲۵ پارک در سطح شهر را به انجام برسانند.

حمید حنظل عیدانی اظهار کرد: هنگامی که به رغم کمبود نیرو اقدام به ایجاد فضای سبز می‌کنیم اما در بخش نگهدای با مشکل مواجه هستیم نیاز است تا متولیان امر در این خصوص برنامه‌ای قطعی، جامع و مناسب طراحی و اجرا کنند.

وی با بیان اینکه سازمان پارک‌ها و فضای سبز بایستی کار طراحی، نوع کاشت و نوع نهال را عهده دار باشد، افزود: طبق آنچه در سایر شهرهای کشور انجام می‌شود بایستی مابقی کار‌ها توسط بخش خصوصی که دارای تجربه و تخصص در زمینه فضای سبز هست، انجام شود.

وی با تاکید بر لزوم همکاری و مشارکت جدی سازمان منطقه آزاد اروند در این امر، خطاب به شهردار آبادان اظهار کرد: از شهرداری و سازمان منطقه آزاد اروند می‌خواهیم تا در حرکتی جهادگونه و انقلابی مصوبه ایجاد ۱۰۰ هکتار فضای سبز در قالب ایجاد ۲۵ پارک در سطح شهر را به انجام برسانید.

وی طراحی صورت گرفته در خصوص پارکهای یاد شده را بی‌نظیر خواند و تصریح کرد: طراحی‌های صورت گرفته در برگیرنده هویت فرهنگی منطقه است.

این عضو شورای اسلامی شهر آبادان با اشاره به اعتبار ۷۰ میلیارد تومانی ایجاد ۱۰۰ هکتار فضای سبز شهری قابل اشاره یادآور شد: با توجه به اتمام کار طراحی پارک‌ها، شهرداری موضوع پیگیری و دریافت بخش نخست اعتبار مورد نیاز از سوی سازمان منطقه آزاد اروند را در دستور کار خود قرار دهد.

عیدانی با تاکید بر واگذاری موضوع احیا و توسعهٔ فضای سبزشهری به بخش خصوصی، بر لزوم نظارت جدی و دقیق سازمان پارک‌ها و فضای سبز شهرداری بر عملکرد بخش خصوصی را خواستار شد.

وی در بخش دیگری از سخنان خود موضوع ساماندهی کیوسک‌های موجود در فضاهای سبز شهری را متذکر شد و گفت: بایستی در بندهای قراردادی موضوع نگهداری حداقل صد متر از اطراف کیوسک‌ها بر عهده کیوسک داران گذاشته شود.

وی افزود: تجربه خوب کاشت نخل در اطراف شورا نشان داد که اگر نخل‌ها به موقع آبیاری شوند هیچ‌گاه از بین نمی‌روند.

وی کاشت نهال در بلوار ساحلی را علمی ندانست و اظهار کرد: کاشت نخل مورد توجه و تائید ماست.

وی از آمادگی شورای اسلامی شهر در همراهی و کمک به سازمان فضای سبز خبر داد و از شهرداری آبادان خواست تا بر اجرای موارد قابل اجرا و مصوب شده در این جلسه توسط شهرداری های مناطق سه گانه و سازمان پارک‌ها و فضای سبز شهری نظارت جدی داشته باشد.

Gozaresh fazaye sabz94.7 (1)

Gozaresh fazaye sabz94.7 (2)

Gozaresh fazaye sabz94.7 (3)

Gozaresh fazaye sabz94.7 (4)

Gozaresh fazaye sabz94.7 (7)

درباره ی admin

همچنین ببینید

IMG-20190123-WA0014

حضورشش تن ازمدیران کل استان درمراسم اختتامیه هفته فرهنگی درآغاجاری وسخنان مدیران کل سیاسی وتحول اداری واستانداری خوزستان

حضورشش تن ازمدیران کل استان درمراسم اختتامیه هفته فرهنگی درآغاجاری وسخنان مدیران کل سیاسی وتحول ...

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*