جمعه , ۱۳ تیر ۱۳۹۹
سرخط خبرها
خانه / خوزستان / گزارش سفر یک روزه وزیر نیرو به خوزستان

گزارش سفر یک روزه وزیر نیرو به خوزستان

4e0e54c9-9146-4247-a995-fbada1f14662

67884_611

f6396f67-e833-496e-9aeb-b2b695eff425
وزیر نیرو بامداد دوشنبه (۱۵ آبان ماه) به منظور بازدید از پروژه آبرسانی پایانه چذابه، بهره برداری از ایستگاه پمپاژ و خط انتقال آب از بستان تا پایانه مرزی چذابه، دیدار با نماینده ولی فقیه و مجمع نمایندگان شورای اسلامی خوزستان وارد اهواز شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی استانداری خوزستان، رضا اردکانیان بامداد دوشنبه (۱۵ آبان ماه) وارد فرودگاه بین المللی اهواز شد.

افتتاح طرح آبرسانی به پایانه مرزی چذابه با حضور وزیر نیرو و استاندارخوزستان

اردکانیان ابتدا با سفر به مرز چذابه، طرح انتقال آب شرب تصفیه شده از شهر بستان به پایانه مرزی چذابه از محل طرح آبرسانی غدیر را افتتاح کرد.این طرح شامل احداث ۲۸ کیلومتر خط انتقال آب از بستان تا چذابه، احداث ایستگاه پمپاژ انتقال به ظرفیت ۱۸۰ متر مکعب در ساعت، احداث ایستگاه پمپاژ توزیع به ظرفیت ۲۸۸ مترمکعب در ساعت و احداث ۵۰۰ متر مکعب مخزن ذخیره آب است که مجموعا طی ۵۵ روز اجرایی و وارد فاز بهره‌برداری شدند.

طرح آبرسانی پایانه مرزی چذابه به منظور انتقال آب شرب با کیفیت و پایدار به پایانه مرزی چذابه جهت تامین نیاز زوار حسینی در ایام محرم و صفر و در سایر روزهای سال، به بهره‌برداری رسید.اعتبار موردنیاز برای اجرای طرح خط انتقال آب به پایانه مرزی چذابه بیش از ۲۵ میلیارد تومان از محل اعتبارات عمرانی بخش آبرسانی سازمان آب و برق خوزستان است.

طرح آبرسانی به پایانه مرزی چذابه در کمتر از دو ماه اجرایی شد

وزیر نیرو در بدو ورود به چذابه در جمع خبرنگاران اظهار کرد: توفیقی بود که‌ پس از یک هفته از رای اعتماد نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی، به وعده‌ای که به مردم استان خوزستان، نمایندگان ‌آن‌ها در مجلس و مدیران ارشد استان دادم، عمل کنم و من در خوزستان حضور پیدا کنم.

وی افزود: در این سفر بازدیدی از شهرهای خوزستان خواهم داشت و در خصوص پیشرفت کارها و حل و فصل‌ مشکلات موجود مذاکراتی با مدیران انجام می‌دهم.

وزیر نیرو تصریح کرد: طرح آبرسانی به پایانه مرزی چذابه در کمتر از دو ماه برای تامین آب آشامیدنی سالم زائران حسینی افتتاح شد.

وی گفت: این طرح حدود ۳۰ کیلومتر خط لوله دارد و ایستگاه پمپاژ آن به ظرفیت ۱۸۰ مترمکعب در ساعت افتتاح و در طولانی مدت مخزن بزرگتری برای آن در نظر گرفته خواهد شد.

وزیر نیرو خاطرنشان کرد: طرح آبرسانی به مرز چذابه با همکاری سازمان آب برق اجرایی شده و حدود ۳۰۰ میلیارد تومان اعتبار برای طرح جامع آبرسانی به مرز چذابه در نظر گرفته شد.

مدیریت عالی توانمند خوزستان می تواند الگوی دیگر استان ها باشد

اردکانیان در مراسم افتتاح طرح آبرسانی به چذابه اظهارکرد:در وفای به عهد خود که در مجلس به مردم خوزستان قول داده بودم در اینجا حضور یافته ام.

وی افزود:عرصه اب و برق عرصه ای است که به طور مستقیم با امنیت و آسایش مردم در ارتباط است و هرکس به هرشکل در حوزه خدمت رسانی به مردم تاثیر گذار باشد باید به حال او غبطه خورد.

وزیر نیرو با تشکر از دست اندر کاران اجرای پروژه آبرسانی به چذابه بیان کرد:توسعه انسانی و مدیریتی و فیزیکی در یک مسیر و مدار متوازن قرار می گیرند به نظرم اجرای چنین پروژه ای آن هم در زمان کوتاه علامت دلگرم کننده از همت مسئولین خوزستان است این استان نه فقط ظرفیت های خدادی بلکه به واسطه مدیریت عالی توانمند استان می تواند الگوی دیگر استان ها باشد.

اردکانیان تصریح کرد: اجرای چنین پروژه هایی در کوتاه مدت ما را قادر خواهد کرد که در ظرفیت های مختلف استان بویژه ظرفیت مدیریت، چالش های پیش رو را پشت سر بگذاریم.

وی این پروژه نماد توانمندی خوزستان است ادامه داد: امیدواریم خوزستان همچون گذشته منشا تحول باشد استانی باشد کماکان با جذابیتی بالا از ظرفیت های خود بهره مند شود.

وزیر نیرو خاطرنشان کرد: استاندار، مدیران زیر مجموعه های وزارت نیرو ، ظرفیت پیمانکاری بویژه قرارگاه خاتم الانبیا ، مقامات روحانی ، نمایندگان استان همه قادر خواهند بود یاری دهند تا در یک فرایند منطقی به مسایل بپردازیم ریشه را شناسایی و از پررنگ کردن آن نهراسیم تا با همکاری مسایل و مشکلات پیش رو را حل کنیم و با یک نگاه امیدوارانه با ایجاد امید و نشاط در مردم برای رونق بیشتر و دلگرمی مردم با پرهیز از تکرار نقاط ضعف و رسیدگی جدی به قصور مسیر پیش رو را پیش ببریم.

اردکانیان عنوان کرد:با اتکا به همکاران وزارت نیرو در استان و مجموعه های دیگر درخدمت شما هستم و انشالله با کمک هم در تولید برق مطمئن و پایدار، رفع مشکلات آب شرب و جمع اوری فاضلاب و همچنین تامین آب بخش کشاورزی روزهای روشن تری برای این استان زرخیز رقم بزنیم.

وی تصریح کرد: همانطور که تامین آب شرب حق حیاتی مردم است ما باید راجب مصرف حساس باشیم و سعی کنیم صرفه جویی و مصرف بهینه را به هم یادآواری کنیم و در آلوده نکردن، بهره وری و کاهش تلفات آب در شبکه های شرب و کشاورزی بکوشیم.همچنین از توجه و حساسیت مردم درباره مصرف آب درجهت رفع مشکلات استفاده کنیم.

وزیرنیرو با بیان اینکه انتقال آب مشکلات مناطق کم آب را حل نمی کند و عدم انتقال آن نقاط پرآب را پایدار نمی کند گفت: مصرف است که پایداری را تضمین می کند اینکه چگونگی مصرف آب در بروز تنش های آبی تاثیز گذار است.هم مناطق پر آب و هم کم آب با ادامه مصرف بی رویه در بخش صنعت و کشاورزی، آلوده کردن منابع آب، عدم توجه و سرمایه گذاری در بهینه سازی مصرف راندمان آب را کاهش داده و با این تلفات قادر نخواهیم بود حیات را تضمین کنیم. اگر آب صحیح مصرف شود به اندازه کافی وجود دارد.

اردکانیان خاطرنشان کرد: آنچه درباره مشکلات مدیریت آب مطرح می شود درست است اما این مدیریت صرفا در سطوح عالی مدیریتی نیست بلکه باید از سوی مردم هم اعمال شود؛مدیریت آب صرفا در وزارت نیرو و شرکت های زیر مجموعه آن خلاصه نمی شود همه سازمان های سیاست گذار و حتی مردم در نوع مصرف نقش دارند و بخشی از این چرخه به حساب می آیند.

وی با بیان اینکه مشکلات ما مدیریت آب است نه کمیت گفت: اگر امروز برخی از حوضه های آبی ما آلوده است و برای تامین آب مناطق مجاور آن مجبورمی از حوضه های دیگر با هزینه هلای زیاد آب انتقال دهیم نتیجه نشان می دهد که ما به مصرف آب کم توجه بوده ایم.

وزیر نیرو بر استفاده از ظرفیت های علمی دانشگاهها و سازمان های مردم نهاد در کنار مسئولین جهت به سرانجام رسیدن مصوبات دولت در حوزه آب،برق و فاضلاب تاکید کرد.

وی درپایان با تشکر از استاندارخوزستان و مسئولین استان تصریح کرد:مدیریت عالی استان تاکنون خوب عمل کرده است و با استفاده این نقش تاثیر گذار امیدواریم بتوانیم بسیاری از مشکلات آب،برق و فاضلاب این استان را حل کنیم.

با کمک یکدیگر مسایل خوزستان را حل کنیم

وزیر نیرو در جلسه مجمع نمایندگان خوزستان اظهار کرد: گزارشی از تامین حق آبه های تالاب های بامدژ، شادگان و هور العظیم دریافت شده که در مرحله بررسی است و امیدوارم نتیجه به گونه ای باشد که انتظار همه مردم تامین شود.

وی ادامه داد: در یک همکاری نزدیک با سازمان محیط زیست به نتیجه حق آبه تالاب ها مطابق ضوابطی که این سازمان داشته است می رسیم.

اردکانیان در خصوص مشکلات مطرح شده در نشست مجمع نمایندگان تصریح کرد: تا ۲ هفته دیگر این مشکلات مورد بررسی کارشناسی در وزارت نیرو قرار می گیرد و نتیجه آن به مجموعه نمایندگان استان خوزستان ارائه می شود.

وی اضافه کرد: کارگروهی به منظور ارایه تصویر واقعی از مسایل و مشکلات استان نه فقط در حوزه منابع آبی بلکه سایر منابع زیست محیطی تعریف می شود تا پس از تدوین آن تصویر واقعی از مشکلات، ریشه و علل آنها مشخص و شناسایی شود و همچنین برای پیگیری آنها تقسیم کار صورت گیرد.

وزیر نیرو بیان کرد: با استفاده از ظرفیت های دولت، مجلس، سایر دستگاه ها،دانشگاه ها و سازمان های مردم نهاد باید دست به دست هم دهیم تا مانند سایر عرصه ها ، پرآبی و بودن آب را عاملی برای آبادانی بدانیم و کمبود آنرا برای همکاری و همدلی بدانیم.

وی گفت: خوزستان جایگاه مهمی در سرزمین ما دارد وقتی با کمک یکدیگر مسایل خوزستان را حل کنیم مانند این است که مسایل همه جا را حل کرده ایم.

اردکانیان افزود: مسایل خوزستان در حوزه وزارت نیرو را با پشتیبانی نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی، همکاری دستگاه های اجرایی و با استفاده از ظرفیت های استان طراحی و دنبال می شود.

وی با تاکید بر این که در حوزه مصرف آب مشکلات عدیده ای وجود دارد تصریح کرد: مسایلی چون استفاده نکردن از پساب ها، کاهش تلفات، افزایش بهره وری و راندمان را باید دید و به آن توجه کرد.

کاهش هزینه قبوض برق مردم خوزستان در دست بررسی است

اردکانیان در حاشیه نشست با مجمع نمایندگان خوزستان در جمع خبرنگاران اظهار کرد: جلسه بسیار خوبی با نمایندگان داشتیم و بنا شد استمرار داشته باشد.

وزیر نیرو گفت : به منظور ترسیم تصویر واقعی از مشکلات خوزستان در حوزه آب و دیگر منابع زیست‌محیطی یک گروه کاری تشکیل خواهد شد .

وی افزود: حل مسائل خوزستان مثل این است که مسائل کشور حل شده است. انشالله این مسیر را با کمک نمایندگان و دستگاه‌های اجرایی استان و با بهره‌گیری از ظرفیت خوب موجود در خوزستان طراحی و دنبال می‌کنیم.

اردکانیان در خصوص انتقال آب از سرشاخه‌های کارون تصریح کرد: به طور کلی اگر صرفا فقط به انتقال آب بین‌حوضه‌ای فکر کنیم و سایر مسائل نادیده گرفته شود، هیچ انتقال آبی مسائل حوضه مقصد را حل نمی‌کند. همچنین هیچ عدم انتقالی نیز به تنهایی مسائل مناطق بالادست حوضه را حل نمی‌کند.

وزیر نیرو ادامه داد: در رابطه با انتقال آب باید همه مسائل را با هم در نظر گرفت. در حال حاضر در کشور در بحث مصرف آب مشکلات زیادی داریم. باید تمام مسائل شامل بحث عدم استفاده از پساب‌ها، بحث کاهش تلفات، بحث افزایش بهره‌وری و راندمان و .. با هم دیده شوند.

اردکانیان عنوان کرد: مقرر شد با تشکیل یک گروه کاری تصویری واقعی از مسائل و مشکلات استان خوزستان در حوزه آب و سایر منابع زیست‌محیطی استان تعریف شود. انشالله پس از تدوین این تصویر واقعی، هم این مشکلات شناسایی و هم ریشه‌یابی می‌شوند.‌

وی افزود: سپس با تقسیم کاری که صورت می‌گیرد، همه اعم از ظرفیت‌های دولتی، مجلس، ظرفیت‌های دانشگاهی، تشکل‌ها و مجموعه‌های مردم‌نهاد و سایر دستگاه‌ها همسو با یک‌دیگر دست به دست هم می‌دهیم تا ما هم همچون سایر کشورها، پرآبی و وجود آب را عاملی برای آبادانی و کمبود آن را عاملی برای همکاری و همدلی بدانیم.

وزیر نیرو در در پاسخ به این سوال که در طرح‌های انتقال آب بین‌حوضه‌‌ای از سرشاخه‌های رودخانه‌های خوزستان، منافع این استان چقدر حفظ می‌شود، گفت: در این زمینه انشالله هم ذی‌نفعان را به طور درست تعریف می‌کنیم و هم با توجه به شرایط دسترسی به منابع آب، تمام ملاحظات مربوط به مصوبه هیات وزیران در سال ۸۳ ،تصمیمات و تعهدات دولت مستقر و مخصوصا وعده‌های رئیس‌جمهور را در این حوزه کاملا رعایت خواهیم کرد.

اردکانیان بیان کرد: در خصوص دو بحث بالابودن هزینه قبوض برق مردم خوزستان و تامین آب فاز دوم طرح ۵۵۰ هزار هکتاری و هم برای مسائل دیگر، مقرر شد ظرف دو هفته آینده با بررسی‌های کارشناسی که در وزارت نیرو انجام خواهیم داد به سوالات مجمع نمایندگان خوزستان پاسخ دهیم.

وی در پاسخ به سوالی دیگر مبنی بر امکان کاهش قبوض برق مردم خوزستان اظهار کرد: براساس گزارشی که از همکاران گرفتم، این مسئله در دست بررسی قرار دارد. امیدواریم نتیجه این بررسی‌ها به گونه‌ای باشد که انتظارات مردم هم برطرف شود.

وزیر نیرو همچنین در خصوص برنامه این وزارتخانه برای تامین حق‌آبه تالاب‌های شادگان و بامدژ، تصریح کرد: انشالله مطابق ضوابطی که سازمان حفاظت محیط زیست دارد، در یک همکاری نزدیک به این مسئله نیز می‌رسیم.

وضعیت کل کشور الگوی مناسبی برای مصرف آب ندارد

اردکانیان در دیدار با نماینده ولی فقیه در خوزستان با وخیم خواندن اوضاع آب در کشور تصریح کرد:برخی اقدامات کوتاه مدت مانند تزریق خون به این جسم کم جان است فارغ از اینکه بیمار از دورن خونریزی دارد.

وی بیان کرد:باید از دانش جدید برای تصفیه آب استفاده کنیم. درحال حاضر ۲۰ میلیون هکتار از مزارع کشاورزی جهان با بهره گیری از آب فاضلاب کشت می شوند.

وزیر نیرو با تاکید بر اینکه در کل کشور الگوی مناسبی برای مصرف آب وجود ندارد گفت: وضعیت کشور ایران از نظر ذخایر آبی وخیم بوده و مانند یک مجروح است.

وی تغییر الگوی کشت و آموزش کشاورزان از سوی وزارت جهاد کشاورزی را ضروری دانست و افزود: باید درخصوص مشکلات و بحران آب به مردم آگاهی داده شود.

وزیر نیرو به پروژه آبرسانی به پایانه مرزی چذابه اشاره و اظهار کرد: باوجود محدودیت های مالی دولت اما این طرح در ظرف کمتر از ۲ ماه به بهره برداری رساند.

اردکانیان گفت: این پروژه با احداث ۲ ایستگاه پمپاژ به ظرفیت ۱۸۰و ۲۸۸ متر مکعب در ساعت، اجرای ۳۰ کیلومتر خط انتقال آب شرب و احداث ۵۰۰ متر مکعب مخزن ذخیره آب افتتاح شد.

وی با اشاره به اینکه تمام توان خود را برای آبرسانی به نقاط مختلف خوزستان بکار خواهیم گرفت افزود: یکی دیگر از مصوبات مهم دولت برای خوزستان اجرای طرح احیای اراضی ۵۵۰ هزار هکتاری است.

وی یادآور شد: با هماهنگی سازمان برنامه و بودجه کشور و استانداری خوزستان اجرای فاز دوم این طرح را پیگیری می کنیم اجرای کامل طرح مقام معظم رهبری نیازمند ایجاد انسجام بین دستگاهی شامل وزارتخانه های نیرو، جهاد کشاورزی و وزارت صنعت است.

امسال عملیات اجرایی پنج طرح نیروگاهی در خوزستان آغاز می شود

وزیرنیرو در گفت و گوی زنده خبری در صدا و سیمای خوزستان اظهار کرد: امسال عملیات اجرایی بالغ بر سه هزار و ۶۰۰ مگاوات برق در قالب پنج طرح نیروگاهی در استان خوزستان آغاز می شود.

وی افزود: ظرفیت نصب شده نیروگاهی در خوزستان بالغ بر ۱۳ هزار و ۲۰۰ مگاوات برق است و امسال ۲ واحد ۱۶۰ مگاواتی شامل بخش بخار نیروگاه بهبهان و بخش گاز غرب کارون به این ظرفیت اضافه می شود.در تلاش هستیم سال آینده نیز عملیات اجرایی تولید چهار هزار و ۵۰۰ مگاوات برق در خوزستان آغاز شود و زمانی که مجموعه طرح ها به ثمر برسد بیش از ۶۰ درصد ظرفیت نصب شده نیروگاهی استان افزایش یافته است.

اردکانیان ادامه داد: این اقدامات زیربنای موثری برای توسعه استان است و به عنوان یکی از اصلی ترین ضرورت ها و زیرساخت ها برای توسعه و رشد اشتغال خواهد بود.

وزیر نیرو اظهار کرد: در حوزه گردشگری آبی امکانات خوبی در خوزستان وجود دارد و سعی می کنیم این موضوع را جز برنامه های مهم قرار دهیم.

وی بیان کرد: خوزستان باید به عنوان یکی از قطب های گردشگری مورد پذیرش آحاد مردم باشد و ما از نظر فراهم کردن امکانات کوتاهی نمی کنیم.

اردکانیان اظهار کرد: یکی از سرفصل های مصوبه نیمه فروردین هیات وزیران ناظر بر بحث ریزگردها است و همکاری نیروهای بخش برق در استان، ستاد وزارت نیرو و حمایت سایر شرکت های برق در سطح کشور به کارگرفته شده وکارهای موثر در حال انجام است که مشکلی برای بخش برق ایجاد نشود.

وزیر نیرو ادامه داد: بر اساس برنامه ای که تقدیم مجلس شورای اسلامی شد و با رای اعتماد حداکثری نمایندگان مواجه شد اصلی ترین سرمایه در سطح کشور در جوابگویی به نیازها و تحقق این برنامه منابع انسانی است و استان خوزستان از این نظر یکی از سرشارترین مناطق و استان ها است.

وی اضافه کرد: خارج از مجموعه وزارت نیرو، نیازمند همکاری نزدیک همه ظرفیت ها از جمله دانشگاهی، سازمانهای مردم نهاد و همه افراد با دغدغه استفاده صحیح از منابع زیست محیطی هستیم.

درباره ی admin

همچنین ببینید

١٦ میلیارد ریال فروش کتاب در سیزدهمین نمایشگاه بزرگ کتاب استان خوزستان

١٦ میلیارد ریال فروش کتاب در سیزدهمین نمایشگاه بزرگ کتاب استان خوزستان معاون فرهنگی و ...

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*