جمعه , ۱۵ آذر ۱۳۹۸
سرخط خبرها
خانه / سیاسی / جلیلیان :کسب حداقل ۲۰ درصد آراء در مرحله اول انتخابات مجلس/ برگزاری انتخابات الکترونیکی در کشور

جلیلیان :کسب حداقل ۲۰ درصد آراء در مرحله اول انتخابات مجلس/ برگزاری انتخابات الکترونیکی در کشور

علی جلیلیان اظهار کرد: کسی که در مرحله اول ۲۰ درصد آراء و حداقل یک پنجم آراء ماخوذه را بدست آورد به مجلس راه می‌یابد، ولی در قانون سابق از بین کاندیداها کسی به مجلس راه پیدا می‌کرد که حداقل یک چهارم آراء ماخوذه را بدست می‌آورد و به تعبیری ۲۵ درصد آراء را باید کسب می‌کرد تا در مرحله اول به مجلس راه می‌یافت.

231

وی در ادامه گفت: در اصلاحیه قانون جدید ۲۵ درصد به ۲۰ درصد تقلیل پیدا کرده، یعنی کسی که بخواهد به مجلس راه پیدا کند، باید حداقل ۲۰ درصد آراء ماخوذه را بدست بیاورد، یعنی یک پنجم آراء را باید به دست بیاورد که در مرحله اول به مجلس راه یابد و اگر در حوزه انتخابیه هیچ‌کس ۲۰ درصد آراء را در مرحله اول بدست نیاورد، انتخابات به مرحله دوم می‌رسد و در مرحله دوم بین ۲ نفر انتخابات برگزار می‌شود و از میان ۲ نفر کسی که بیشترین آراء را داشته باشد، به مجلس راه می‌یابد.

جلیلیان افزود: مورد بعد در مورد اصلاحیه در قانون جدید مربوط به برگزاری انتخابات در کشور بود که با الکترونیکی برگزار شدن انتخابات از بروز تقلب و تخلف جلوگیری می‌شود، سابقا فردی می‌توانست با پاک کردن مهر شناسنامه دوباره در صندوق دیگری رای دهد، زیرا که ملاک مهری بود که در شناسنامه درج و این موضوع خود باعث تقلب بسیاری می‌شد و در بسیاری از حوزه‌ها افرادی بودند که از رای تکراری استفاده می‌کردند.

وی اظهار کرد: مورد سوم قید سن که حداکثر باید ۷۵ سال باشد برداشته شد که اصلاح قانون جدید انتخابات مجلس به نفع مردم و نیز به نفع دولت است و دولت و مجلس هر دو با اصلاحیه و با تصویب قانون جدید موافق بودند و الکترونیکی برگزار شدن انتخابات نیز به نفع مردم است.

درباره ی admin

همچنین ببینید

photo_2018-02-25_06-13-43

وزیرورزش وجوانان درحضوراستاندارومدیرکل ورزش وجوانان خوزستان قدرمردان زحمتکشی مثل مدیرعامل باشگاه جنوب رابدانید

مسعودسلطانی فروزیرورزش وجوانان درحاشیه سفرخودبه خوزستان پس ازخارج شدن ازمحل برگزاری جلسه ابتداباسرپرست روزنامه اعتماددرخوزستان ...

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*