چهارشنبه , ۱۵ مرداد ۱۳۹۹
سرخط خبرها
خانه / خوزستان / خوزستان کربلایی شد/آغاز پیاده روی کاروان هزاران نفری اهواز/ ندای «هله باالزوار، یا هله

خوزستان کربلایی شد/آغاز پیاده روی کاروان هزاران نفری اهواز/ ندای «هله باالزوار، یا هله

عصر امروز، کاروان ۲۰ هزار نفری مردم ملاشیه با حضور اقشار مختلف مردم، گروه‌های سینه زنی، هئیت‌های عزاداری، روحانیون، معاون سیاسی و اجتماعی استانداری خوزستان برخی مسؤولان محلی که پیاده‌روی این کاروان بزرگ را همراهی می‌کردند، راهپیمایی خود را از مسجد نور منطقه ملاشیه آغاز تا در انتهای مسیر خود به دریایی بزرگ ابا عبدالله حسین(ع) در کربلا معلی ملحق شوند.

*پیاده روی، قیامتی که اشک را میهمان چشم زائر کرده است

در دومین ماه پاییزی اما در استان ما همچنان آفتاب گرم تابستان پیاده روی های زائرین اربعین حسینی را همراهی می کرد، یک روز پیاده روی ، و چه شورشی است در این پیاده روی، کافی است، در طریق الحسین قرار بگیری تا ببینی چگونه عده ای علم هایی که مزین به نام امام حسین و حضرت ابوالفضل علیه السلام است، برافراشته اند، ببینی چگونه مادری بچه خود را برشانه های خود قرار داده است، و بدون خستگی قدم بر می دارد، ببینی مرد سالخورده ای چگونه از ترس جا ماندن از جمعیت عصا یش را بر زمین می کوبد، و گام های بلندی بر می دارد، و دسته ای که از ذوق بوسیدن ضریح همراه با سینه زنی دیوانگی می کنند تا به دیدار برسند.

پیاده روی، قیامتی که اشک را میهمان چشم زائر کرده است، قدرت مضاعف را به جان ها داده است و خواب را از چشمان ربوده است، امروز همه در این پیاده روی آمده اند، بیمار، علیل، ناتوان …و چنان از ترس نرسیدن گام ها ی خود را می کشند، که گویا فردا وعده دیدار است.

*حضور پر رنگ اهالی مناطق حاشیه اهواز در کاروان ملاشیه

در این کاروان اهالی مناطق، ملاشیه، کوی مندلی، کوی سیاحی، کوی علوی، کوی گلدشت، هر ساله در ۵ماه صفر در منطقه کوی ملاشیه در قالب گروه ها و اقشار مختلف تجمع و حرکت خود را از کنار مسجد … آغاز می کنند، و پس از از رسیدن به منطقه عین دو در محلی به نام ساحت الحسین (محل تجمع کاروان های مختلف از سراسر کشور ) پس از یک شب توقف ومیزبانی اهالی عین دو از فردا پس از ملحق شدن کارون ها ی پیاده روی مناطق دیگر اهواز و حواشی حرکت خود را از مسیر طریق الحسین به سمت کربلا آغاز می کنند.

*ندای هله باالزوار، یا هله باالزائر در مناطق محروم

به لحاظ طبقه اجتماعی، مناطقی که امروز کارون ۲۰ هزار نفری پیاده روی اربعین حسینی اهل ملاشیه را مناطق حاشیه و محروم شهر اهواز به شمار می آیند، مناطقی که با کمترین امکانات مالی و خدمات اجتماعی زندگی خود را می گذرانند، اما در کنار شور و اشتیاق پیاده روی مردم این مناطق آنچه بیش از هر چیزی مفهوم و معنای زیادی به این مراسم داده بود، وجود مردمانی از همین مناطق است، که در طول مسیر به شیوه های گوناگون و با انواع مواد غذایی و نوشیدنی از مردم پذیرایی می کردند، و با اندک بضاعتی که دارند، از زائر امام حسین(ع) پذیرایی می کنند.

مرد عربی که دشداشه خود را تا میانه کمر گره کرده، و آستین های خود را تا آرنج تا زده است، و با صدای بلندی در میان جمعیت فریاد می زد، ” هله باالزوار، یا هله باالزائر” به زائران خوش آمد میگوید و آنها را به موکب خود برای خوردن یا نوشیدن دعوت می کند

عده ای نیز به وسیله قرار دادن طبق و یا سینی نذری بر روی سر خود در میان پیادگانی که تمایلی به توقف کردن ندارد، می روند، و نذری های خود را از قبیل خرما ارده، آش، و… توزیع می کنند.

و اما اربعین حسینی را به طور حتم نمی توان از قاب تصویر رسانه و یا حتی تلوزیون دید و یا درک کرد، اربعین را باید مزه مزه کنی، هضم کنی، تا بدانی چه می نویسم!!! گفته می شود، اربعین راز سربه مهری است که گویا هنوز گویا زمان افشای آن نرسیده است.

راهپیمایی کاروان ۲۰ هزار نفری اهل ملاشیه و حواشی برای چهارمین سال پیاپی حرکت خود را مسجد نور این منطقه به قصد حضور در انقلاب حسینی در کربلا آغاز می شود.

درباره ی admin

همچنین ببینید

IMG_۲۰۲۰۰۷۱۷_۱۲۳۵۲۶

پیام تسلیت دکتر سید محمد رادمنش، خیّر و فعال محیط زیست، به مناسبت درگذشت مهندس علیرضا افشون

پیام تسلیت دکتر سید محمد رادمنش، خیّر و فعال محیط زیست، به مناسبت درگذشت مهندس ...

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*