چهارشنبه , ۹ بهمن ۱۳۹۸
سرخط خبرها
خانه / خوزستان / شهريور، ماهي آميخته با مفهوم شهادت در آغاز و آغازي بر طومار عاشقي هشت ساله در پايان

شهريور، ماهي آميخته با مفهوم شهادت در آغاز و آغازي بر طومار عاشقي هشت ساله در پايان

. پايانش را در پايان به پيشواز خواهيم رفت و اكنون در آغازش درگير با پرواز دو دولت­مرد راستين و دو خدمت­گذار امين براي مردم سرزمين مادري خواهيم شد. دولت و پيكره اش از آن شهريور تا كنون، مزين به نام رجايي و باهنر گرديده و هر سال ، هفته اي را به افتخار نام جاودان اين دو بزرگ­مرد تاريخ معاصر ايران ، هفته دولت نامگذاري كرده تا يادمان باشد چه زيبايي هايي خلق شده تا ايران ، ايران بزرگ نام گيرد و هر لحظه بر عزت و اقتدارش افزوده گردد؛ تا دولت­مردان به خاطر آورند كه ميراث ، ميراث گرانبهايي است و در مقابل آن مسئول­اند. همه مسئولند و صنعت نفت ايران اسلامي كه دردانه دولت است و بركتش دولت را توانمند مي سازد نيز به عنوان بخشي از دولت، مسئول است. با نگاهي گذرا به عملكرد دولت تدبير و اميد، به خوبي نمايان خواهد بود كه دولت يازدهم اهداف مورد نظرش را محقق و با توشه اي گران ، لوكوموتيو اجرايي كشور را از ايستگاه دوازدهم به حركت در آورد. همه از دستاوردهاي كلان دولت در چهار سال گذشته اطلاع داشته و دستاوردهاي ايده آل منتج از سياستهاي دولت را ديدند و تاثيرش را احساس كردند. اما در جايي در جنوب غرب سرزمين مادري، گستره اي پهناور، گرم و كمي خسته از غباري كه هنوز زدوده نشده است، مسئوليتي عظيم را راهبري مي كند و اين مسئوليت چيزي نيست جز توليد روزانه حدود ۳ ميليون بشكه نفت خام .

در اين گستره وسيع ، شركت ملي مناطق نفتخيزجنوب ۸۳ درصد نفت و ۱۶ درصد از گاز كشور را توليد مي كند. آري، اين شركت جهادگرانه در تلاش است تا دولتها را حمايت كند، تا صميمانه و بي ادعا به ملت شريف ايران خدمت كند. خالي از لطف نيست اگر به مناسبت هفته دولت ، چكيده اي از عملكرد شركت ملي مناطق نفتخيز جنوب در دولت تدبير و اميد در فاصله دو هفته دولت سال هاي ۹۵ و ۹۶ مرور شود، چراكه به سبب آن دولت محترم توانست اهداف زيادي را محقق ساخته و انعكاس اين موفقيت را در انتخاب مجدد مردم و راي حداكثري آن براي ادامه راه در دولت دوازدهم مشاهده كند.

از شهريور سال گذشته تاكنون، شركت ملي مناطق نفتخيز جنوب با اتخاذ تدابير دانش­محور موفق شد با نگهداشت نرخ توليد نفت به ميزان حدود ۳ ميليون بشكه در روز، ۱۰۰ درصد برنامه ابلاغي توليد را محقق سازد كه مي توان اين نرخ ثابت و بدون نوسان را تكيه­گاه و پشتوانه مهمي براي برنامه ريزي هاي كلان كشور دانست.

شركت ملي مناطق نفتخيز جنوب در حركتي نوين و با هدف توسعه ۴ میدان نفتی کرنج، پارسی، رگ سفید و شادگان ، الگوي جديد قراردادهاي نفتي را اجرا و ۸ تفاهمنامه با شركت هاي خارجي و داخلي امضا كرد. اين تفاهم نامه ها با كنسرسيوم پرگس، شلمبرژه، شركت توسعه انرژي پاسارگاد، شرکت توسعه انرژی نفت نوین کیش (تنکو)، گروه مپنا، توسعه صنعت نفت و گاز پرشیا، شركت تات نفت روسيه و زاروبژ نفت روسيه امضا شد
راه اندازي فاز دوم طرح جمع آوري گازهاي همراه نفت موسوم به آماک از طرح هايي است كه علاوه بر صيانت از منابع هيدروكربوري، از اولويت هاي زيست محيطي وزارت نفت و كشور در استان خوزستان به­شمار رفته كه به موجب آن، ضمن فشار­افزایی و ارسال روزانه ۱۵ میلیون فوت مکعب گاز به پتروشیمی رازی و تولید روزانه ۸۰۰ تن گوگرد، از سوزاندن همین میزان گاز در روز جلوگیری می شود.جمع آوري گازهای ترش و انتشار مواد آلاینده اسیدی در محيط را مي­توان مهمترین هدف اجراي اين طرح دانست .

براي “اولين بارها” نيز بسيار در طي سال­هاي گذشته توسط مناطق نفتخيز جنوب رقم خورده است. به عنوان مثال، فرازآوري طبيعي با گاز، نام طرحي است كه براي اولين بار در ايران توسط شركت ملي مناطق نفتخيز جنوب اجرا شد. اين طرح امكان برداشت نفت از مخازني را امكان­پذير مي­سازد كه دچار افت فشار شديد شده و با پياده سازي آن روي چاه رگ سفيد ۹۹، روزانه ۲ هزار بشكه به نفت استحصالي از آن افزوده شد. ۱۲ چاه ديگر در راستاي دستيابي به ۱۷ هزاربشكه ديگر در مدار اجراي اين طرح قرار گرفته اند. ROCSEL نيز نام يك نرم افزار جديد تحليل خواص سنگ مخزن است كه براي اولين بار در كشور توسط كارشناسان مناطق نفتخيز جنوب طراحي و نوشته شد. علاوه بر اين، با همكاري جهاددانشگاهي خوزستان، شركت ملي مناطق نفت خيز جنوب دانش فني و ساخت مته حفاري دندانه اي را براي اولين بار در كشور بومي سازي كرد. اين مته از كالاهاي استراتژيك و پرمصرف صنعت نفت بوده و ساخت آن با تكنولوژي بالا در انحصار چند كشور معدود قرار دارد.

نمكي شدن نفت، پديده­اي است كه طي دهه هاي اخير به عنوان يك چالش مهم فراروي توليد، نگراني­هايي را براي مديران ارشد صنعت نفت بوجود آورده بود، اما با احداث و بهره­برداري از دو واحد نمك­زدايي شماره ۳ گچساران و واحد نمك­زدايي هفتكل و نفت سفيد به ترتيب با ظرفيت هاي فرآورشي ۱۱۰ و ۴۵ هزار بشكه در روز، كيفيت نفت استحصالي از ميادين گچساران، هفتكل و نفت سفيد به­صورت قابل توجهي افزايش يافت.

حمايت از سازندگان داخلي و به اشتراك گذاري دانش فني نفت با سازمان هاي دانش­بنيان موجب شد تا شماري از مهمترين كالاي راهبردي صنعت نفت شامل دستگاه فوران‌گير چرخشي مدل شيفر، پمپ‌هاي فرآيندي، flame tube توربين گازي رستون، پمپ تراک سیمان کابین‌دار، پکیج پمپاژ تزریق پساب کارخانجات استحصال نفت، رتور كمپرسور اليوت و روتور توربين نيروي GECبه همت مناطق نفتخيز جنوب بومي سازي گرديده و وابستگي به كالا و خدمات خارجي به­طور قابل ملاحظه­اي كاهش يابد.
در پايان بايد يادآور شد كه شركت ملي مناطق نفتخيز جنوب در پياده­سازي طرح­هاي عام المنفعه نيز پيشتاز بوده و اجراي چندين پروژه عمراني و عام المنفعه در شهرهاي نفتخيز اهواز، اميديه، گچساران را مي توان به عنوان مهمترين اقدام شركت در اين حوزه نام برد. اين شركت در جريان سومين همايش سومين همايش مسئوليت اجتماعي وزرات نفت (تيرماه ۹۶) موفق به دريافت تنديس طلايي عمل به مسئوليت­هاي اجتماعي شركت را به خود اختصاص داد. اين به تبع رويكرد منحصر­به­فرد شركت نسبت به مردم، كاركنان شركت و ذينفعان برون سازماني است. آري، شركت ملي مناطق نفتخيز جنوب دردانه دولت است، دردانه­اي موثر، كارآمد و بي ادعا كه همت بر اعتلاي ايران گماشته و عزم بر بالندگي روزافزون صنعت نفت جزم كرده است.

درباره ی admin

همچنین ببینید

تقی-زاده-546x350

تقی‌زاده عنوان کرد: کمبود ۱۵ هزار نیرو در آموزش و پرورش خوزستان/اعلام رشته‌های مورد نیاز برای جذب نیرو

تقی‌زاده عنوان کرد: کمبود ۱۵ هزار نیرو در آموزش و پرورش خوزستان/اعلام رشته‌های مورد نیاز ...

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*