سه شنبه , ۱۳ خرداد ۱۳۹۹
سرخط خبرها
خانه / خوزستان / علی یونسی: شما زاگرس نشینان مالک اصلی ایران و حکم مادر دارید

علی یونسی: شما زاگرس نشینان مالک اصلی ایران و حکم مادر دارید

همایش فعالین سیاسی اقوام که باتدبیراستانداری خوزستان و حضورحجه الاسلام یونسی درسالن اجتماعات برگزارشد؛ با استقبال گسترده اقوام لرتبارو بویژه بختیاری هاهمراه بود.

به گزارش زاگرس نشینان، عبدالحسین مهمدی کرتلایی اولین سخنران برنامه باگویش زیبای محلی بسیاری ازمشکلات قوم بختیاری رابرشمردوخواهان رسیدگی شد.

عبدالرحمن نیک سرشت روزنامه نگارومروج تفکرزادبوم گرایی بااشاره به پیونددیرینه نخل وبلوط وضرورت توجه به مطالبات اقوام باادبیات منحصربه فردخویش زبان گویای اقوام خوزستانی شد.

مرادعلی سعیدی پوردانش آموخته تاریخ به بیان تجربه های تاریخی دیارزاگرس وخواستگاه بختیاری اشاره کردوخواهان تجدیدنظردربحث انتقال آب ازسرشاخه های کارون شد.

img-20161126-wa0014

سیدمجیدحسینی نژادبه نمایندگی ازبنیادزاگرس نشینان به ویژگی های تمدن آفرین زاگرس اشاره کرد.

وی خاطرنشان کرد: راه حل تعدیل گسل های قومی پذیرفتن تحزب بعنوان نهادحل منازعات سیاسی بین اقوام است وبجای روی آوردن به سیاست قومی بایدبه نهادینه کردن فرمول اقوام سیاسی رسید.

حسینی نزاد مناطق زاگرس نشین رانمادحرکت درمسیرهمگرایی ملی پرهیزازحرکت های واگرایانه معرفی کردوخواستارسهم متوازن ازرسانه ملی وطرح پانصدوپنجاه هزارهکتاری تسطیح اراضی درتمام جغرافیای خوزستان شد.

نقطه اوج این نشست حرکت زیبای ارسلان جعفری شهنی بودکه درتماسی زنده بامادرش درمسجدسلیمان ازبی آبی وپایین بودن سطح خدمات درمناطق بختیاری گلایه داشت.

وی افزود:ماازمنظرملی به مسایل می نگریم نه اروزنه قومیت ومنافع قومی راتازمانی دنبال می کنیم که تعارضی بامنافع ملی نداشته باشد.

img-20161126-wa0016

درپایان دستیاررییس جمهوربااشاره به بیانات سخنرانان به سهم عمده خوزستان در توسعه ملی اشاره کرد

وی افزود:انتظار هست به دلیل نقش استان در توسعه ملی سهم بیشتری برای این استان در نظر گرفته شود متاسفانه برخورداری این استان به حد انتظار نیست بنده در جریان تبعیض هایی که در استان خوزستان وجود دارد هستم.

جلسه اقوام خوزستان با حضور علی یونسی دستیار ویژه رییس جمهور در امور اقوام و اقلیت های دینی  در سالن شهید هاشمی استانداری روز گذشته برگزار شد.

علی یونسی دستیار ویژه رییس جمهور در امور اقوام در ابتدا شهادت جمعی از ایرانیان را در انفجار عراق ،حادثه تصادف قطار و ارتحال آیت الله اردبیلی را تسلیت گفت و همچنین هفته بسیج را گرامی داشت وبیان کرد: تشکر می کنم از استاندار محترم و سختکوش استان خوزستان که در این جمع حضور دارند.

یونسی گفت: مطمئن باشید که آنچه که عزیزان در این جلسه به ان اشاره کردند همه آن ها را خدمت رییس جمهور منتقل خواهم کردو وظیفه دارم که به نمایندگی از شما این وظیفه را انجام دهم.

وی افزود: در خصوص نگاه ملی به مسائل این نکته وجود دارد که اگر ما از نگاه کلان ملی و از منظر ایران دوستی بخواهیم مشکلات مردم را حل کنیم نتیجه بهتری کسب می کنیم تا اینکه بخواهیم از نگاه قومی به مسائل بپردازیم.

یونسی در ادامه گفت: متاسفانه ما فاقد احزاب مستقل ملی هستیم و تا کنون موفق نشدیم احزاب فراگیر و ملی با خواسته ها ونگاه ملی تشکیل دهیم این ضعفی است که همه دولت ها با آن روبه رو بوده اند،چرا که این مسئله را خواستار بودند ولی در عمل موفق نبوده اند. نمایندگان مردم در احزاب ملی باید حضور داشته باشند و مشکلات را پیگیری کنند.

یونسی با اشاره به این موضوع که برای ملت سازی نباید تبعیضی صورت گیرد تصریح کرد: دو نکته در این جمله وجود دارد که یکی از آن ها درست و دیگری نادرست است. تبعیض و بی عدالتی نباید وجود داشته باشد، این کاملا صحیح است ولی برای ملت سازی این یک ایراد دارد تعبیر ملت سازی تعبیر اشتباهی است که برای کشورهایی که ملت نداشتند استفاده می شد. بسیاری از ملت هایی که در کنار ما هستند بیشتر از چند دهه به وجود نیامده اند آن ها باید با یک ترفند ملت سازی می کردند، ولی کشور ما دارای تمدن دیرینه ای است وقتی هیچ ملت و دولتی وجود نداشت ایران وجود داشته است ملت ایران سابقه امتداد تاریخ را دارد ایران یک هویت ماندگار دینی فرهنگی و تاریخی تغییر ناپذیر داردهیچ کس نمی تواند آن را تغییر دهد.

دستیار ویژه رییس جمهور در امور اقوام اضافه کرد: هیچ وقت به صلاح منافع ملی ما نیست که هویت های خرد را کلان کنیم و به معنای دیگراحساسات قومی بر احساسات ملی چیره شوند زیرا این خواست دشمنان ملت ایران است که اقوام در مقابل یکدیگر قرار گیرند.

وی گفت: چنانچه امنیت ملی ما دستخوش آفت شود همانگونه که در عراق، افغانستان و سوریه به وجود آمد که دشمنان تفاوت های مذهبی و قومی را برجسته کرده و مردم را در مقابل هم قرار دادند و خودشان از بیرون تماشا می کنند. به لطف خدا ملت ایران در سایه وحدت ملی و تبعیت از ولایت راه توسعه خودش را ادامه می دهد که این مورد حسد دشمنان است که تلاش می کنند آن را به هم زنند.

یونسی با تاکیید بر حفظ امنیت ملی از سوی دولت تصریح کرد: تفاوت بین تبعیض و احساس تبعیض باید مشخص شود. تبعیض بر خلاف عقلانیت و مصالح کشور ما می باشد تبعیض برای نا مسلمان هم جایز نیست. هر اقدامی بخواهد صورت بگیرد برای جمعی مفید و برای جمعی دیگر غیر مفید است. حل مشکلات جامعه  یک شبه اتفاق نمی افتد. برای رفع مشکلات میلیاردها میلیارد ثروت باید سرمایه گذاری شود و این مسئله زمان می برد.

استان خوزستان به دلایل مختلف باید اولویت دولت در مسیر توسعه  قرار بگیرد

دستیار ویژه رییس جمهور در امور اقوام افزود: انتظار هست به دلیل نقش استان در توسعه ملی سهم بیشتری برای این استان در نظر گرفته شود. متاسفانه برخورداری این استان به حد انتظار نیست. بنده در جریان تبغیض هایی که در استان خوزستان وجود دارد هستم.

یونسی زاگرس نشینان را از یک قوم دانست و گفت: شما به عنوان متولیان، صاحبان اصلی ایران حکم مادر را دارید که برای حفظ ایران عزیز و جمهوری اسلامی باید خیلی مسائل را تحمل کنید و اجازه ندهید  اختلافات قومی در این منطقه راه پیدا کند.

دولت قبلی بودجه کل کشور را مصرف کرد،دولت تدبیر و امید در تلاش است که با دست خالی توسعه را شکل دهد

وی گفت: من مطمئن هستم که در ذهن آقای رییس جمهور خواهد ماند که خوزستان باید در اولویت توسعه باشد. دولت قبلی که بودجه کل کشور را مصرف کرد و دولت تدبیر و امید در تلاش است که با دست خالی توسعه را شکل دهد.

دستیار ویژه رییس جمهور در امور اقوام اظهار کرد: چنانچه این دولت را انتخاب نکرده بودید ما بدترین شرایط امنیتی را پیش روی خود داشتیم. انتظار می رود که شما با اتحاد و هوشیاری در مقابل هرگونه تحرک برای قوم گرایی حساس باشید و با مسولین همکاری داشته باشید و اجازه ندهید دشمنان به این شکاف ورود پیدا کنند. برخی از تبعیض ها وجود دارد که حکومت آن ها را رفع می کند ولی این کار به صورت تدریجی امکان پذیر است.

یونسی در پایان اضافه کرد: نباید قوم خاصی ترجیح داده شود هیچ قومی بر دیگری مزیتی ندارد و همه ی ما ایرانی و مسلمان هستیم.

ازدیگرمحاسن این جلسه استفاده ازطیف جوان وآشنابه مسایل روزبرای طرح مشکلات بجای سخنان تکراری وتفرقه افکنانه برخی فعالان افراطی قومگرابود.

img-20161126-wa0011

img-20161126-wa0015

img-20161126-wa0013

درباره ی admin

همچنین ببینید

١٦ میلیارد ریال فروش کتاب در سیزدهمین نمایشگاه بزرگ کتاب استان خوزستان

١٦ میلیارد ریال فروش کتاب در سیزدهمین نمایشگاه بزرگ کتاب استان خوزستان معاون فرهنگی و ...

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*