پنج شنبه , ۱۲ تیر ۱۳۹۹
سرخط خبرها
خانه / سیاسی / ظریف و کری در فهرست نامزدان جایزه صلح نوبل

ظریف و کری در فهرست نامزدان جایزه صلح نوبل

ظریف و کری در فهرست نامزدان جایزه صلح نوبل

تا یک هفته دیگر برنده جایزه صلح نوبل ۲۰۱۶ اعلام می شود و رئیس جمهور کلمبیا و رهبر گروه شورشی این کشور و همچنین روسای هیات مذاکره کننده ایران و آمریکا در پرونده هسته ای از نامزدان مطرح دریافت جایزه هستند.

شبکه اینترنتی دویچه وله فارسی جمعه شب در گزارشی به شرح زیر نوشت: شمارش معکوس آغاز شده و روز هفتم اکتبر در اسلو برنده امسال جایزه صلح نوبل معرفی خواهد شد.

در مجموع برای سال جاری ۳۷۶ شخصیت و نهاد ملی و بین المللی در فهرست نامزدان دریافت این جایزه قرار گرفته اند که در تاریخ این جایزه بی سابقه است.

کریستیان برگ هارپویکن، رئیس انستیتوی تحقیقات صلح (پریو) در اسلو این امر را نشانه ای از افزایش محبوبیت جایزه صلح نوبل دانسته است.

خوان سانتوز، رئیس جمهوری کلمبیا و تیمولئون خیمنز، رهبر نیروهای انقلابی کلمبیا (فارک) که اخیرا با امضای قرارداد صلح به جنگ داخلی ۵۰ ساله در این کشور پایان دادند از شانس بالایی برای دریافت جایزه برخوردارند.

به گفته هارپویکن، رئیس پریو، خانم سوتلانا گانوشکینا، فعال حقوق بشر و امدادگر پناهجویان نیز از دیگر چهره های مطرح برای دریافت جایزه است.

گانوشکینا، امسال جایزه صلح نوبل آلترناتیو را نیز دریافت کرده است.

هارپویکن، روسای هیات های مذاکره کنندگان ایران و آمریکا در پرونده هسته ای، محمدجواد ظریف و جان کری را نیز از دیگر شانس های دریافت صلح نوبل می داند. نام گروه امدادی کلاه سفیدها و ادوارد اسنودن، افشاگر معروف جاسوسی های گسترده آژانس امنیت ملی آمریکا درسطح جهان، نیز از دیگر نام های مطرح در فهرست امسال جایزه صلح نوبل هستند.

دویچه وله فارسی توضیح داد: امدادگران در جزایر یونان در دریای اژه که به پناهجویان کمک می رسانند، دنیس موکوگه، پزشکی که در کنگو زنان قربانی تجاوز جنسی را جراحی می کند، پاپ فرانسیس، رهبر کاتولیک های جهان، آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان و نیز نادیا مراد از ایزدی-

های عراق نیز در زمره نامزدان پرشانس صلح نوبل به شمار می روند.

بنیاد صلح نوبل با پیشنهاد و سرمایه آلفرد نوبل، شیمیدان و صنعت گر سوئدی ایجاد شده است.

او که مخترع دینامیت بود، جایزه صلح نوبل را اقدامی برای قدردانی از تلاش ها در راستای تفاهم میان ملت ها، خلع سلاح و صلح دانسته است.

ارزش این جایزه ۸۳۲ هزار یورو است.

جایزه صلح نوبل در گستره بین المللی عالی ترین جایزه برای صلح وحقوق بشر به شمار می رود.

در باره برخی از دریافت کنندگان این جایزه بحث و مناقشه زیاد بوده است، از جمله باراک اوباما در سال ۲۰۰۹ و اتحادیه اروپا در سال ۲۰۱۲٫

جایزه صلح نوبل هر سال در روز ۱۰ دسامبر، روز جهانی حقوق بشر، در مراسمی ویژه در اسلو به برنده یا برندگان آن اعطا می شود.

شیرین عبادی تنها شخصیتی است که از ایران موفق به دریافت این جایزه شده است.

دویچه وله فارسی در پایان افزود: جایزه سال ۲۰۱۵صلح نوبل به گروه چهارگانه برای دیالوگ تونس تعلق گرفت که از سال ۲۰۱۱ و پس از سقوط حکومت استبدادی بن علی نقشی عمده در تحکیم روندهای دمکراتیک در این کشور داشت.

فرارو

درباره ی admin

همچنین ببینید

photo_2018-02-25_06-13-43

وزیرورزش وجوانان درحضوراستاندارومدیرکل ورزش وجوانان خوزستان قدرمردان زحمتکشی مثل مدیرعامل باشگاه جنوب رابدانید

مسعودسلطانی فروزیرورزش وجوانان درحاشیه سفرخودبه خوزستان پس ازخارج شدن ازمحل برگزاری جلسه ابتداباسرپرست روزنامه اعتماددرخوزستان ...

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*