چهارشنبه , ۲۶ دی ۱۳۹۷
سرخط خبرها
خانه / اقتصادی / نشست مشترک دبیر شورای عالی مناطق آزاد کشور و رئیس منطقه ویژه اقتصادی دقم عمان

نشست مشترک دبیر شورای عالی مناطق آزاد کشور و رئیس منطقه ویژه اقتصادی دقم عمان

هیئتی متشکل از رییس و مدیران منطقه ویژه اقتصادی دقم عمان به منظور بررسی گسترش همکاری های دو جانبه با مناطق آزاد ایران با اکبر ترکان مشاور رییس جمهور و دبیر شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی دیدار کردند.

به گزارش روابط عمومی سازمان منطقه آزاد اروند، نشست مشترک اکبر ترکان، دبیر شورای عالی مناطق آزاد کشور و یحیی بن سعید جابری، رئیس منطقه ویژه اقتصادی دقم عمان با حضور اسماعیل زمانی مدیر عامل و رئیس هیئت مدیره سازمان منطقه آزاد اروند و مدیران عامل مناطق آزاد چابهار و قشم برگزار شد که در آن مدیران عامل مناطق آزاد جنوبی کشور به شرح ظرفیت ها و توانمندی های سرمایه گذاری و تجاری، بازرگانی و صنعتی مناطق خود پرداختند.

ترکان در خصوص معرفی منطقه آزاد اروند گفت: دو شهر آبادان و خرمشهر در زمان جنگ تحمیلی آسیب های بسیاری دیدند که بازسازی آنها در این سالها با تاخیر مواجه شده است اما با رویکرد جدید دولت یازدهم در الحاق کامل این دو شهر به منطقه آزاد اروند، آبادان و خرمشهر شکلی تازه به خود گرفتند.

وی در ادامه افزود: منطقه آزاد اروند، تنها منطقه ای است که ۳ رودخانه بزرگ بهمنشیر، اروند رود و کارون را دارد و همین امر ظرفیت های سرمایه گذاری بسیاری برای منطقه فراهم کرده است.

مشاور رئیس جمهور اظهار داشت: آبادان قدیمی ترین پالایشگاه کشور را دارد که امکانات خود را به روز کرده است و خرمشهر نیز به عنوان یکی از بنادر مهم در کشور است که به زودی به یکی از مراکز تولید فولاد در کشور تبدیل خواهد شد.

ترکان در این نشست تاکید کرد عمان می تواند دروازه تجارت مناطق آزاد جنوبی ایران به شرق آفریقا باشد.

یحیی بن سعید جابری رییس منطقه ویژه اقتصادی دقم عمان هم در این نشست با ابراز رضایت از حضورش در ایران و دیدار با اکبر ترکان گفت: با توجه به روابط خوب ایران و عمان، اطمینان دارم نتایج مذاکرات مطلوب خواهد بود.

وی با ابراز امیدواری به توسعه روابط بازرگانی میان دو کشور گفت: عمان دارای ظرفیت ها و توانمندی های است که می تواند زمینه ای برای فعالیت های تجاری، بازرگانی و صادراتی میان دو کشور باشد.

یحیی بن سعید جابری، منطقه ویژه اقتصادی دقم عمان را یک منطقه استراتژیک در دریای عمان خواند که به اقیانوس هند نیز متصل است

وی معافیت ۳۰ ساله مالیاتی و مالکیت ۱۰۰ درصد شرکت ها و اراضی را از دیگر ویژگی های منطقه اقتصادی دقم عنوان کرد.

گفتنی است، منطقه ویژه اقتصادی دقم با زمینی به وسعت ۱,۷۴۵ کیلومتر مربع و ۸۰ کیلومتر مرز ساحلی با خلیج فارس، بزرگترین منطقه در خاورمیانه و شمال آفریقا محسوب می شود و در میان بزرگترین مناطق ویژه جهان جای دارد. مدت هاست که پیش بینی می شود منطقه ویژه اقتصادی دقم منطقه ای خواهد بود که با وارد کردن حیات تازه ای به استان میانی عمان منجر به ایجاد تعادل در توسعه منطقه افزون بر تنوع بخشی به منابع ملی درآمد و ایجاد فرصت های شغلی برای مردم عمان می شود.

مهمترین هدف ایجاد منطقه اقتصادی ویژه دقم (SEAZAD) مدیریت، نظارت و توسعه تمام فعالیت های اقتصادی در دقم است که برنامه ریزی، طراحی و پیاده سازی راهبردهای بلند مدت برای توسعه زیرساخت ها و جذب سرمایه گذاری جهت گسترش طیف وسیعی از فعالیت های اقتصادی از دیگر وظایف آن می باشد.

این منطقه علاوه بر آن، بر توسعه شهری شهر جدید دقم در عین حفاظت از محیط زیست نظارت دارد و به این ترتیب جایگاه دقم به عنوان بهترین مکان برای بازدید، زندگی، کار و سرمایه گذاری در خاورمیانه را تضمین می کند.

اداره منطقه اقتصادی ویژه دقم، کانون جذب سرمایه گذاران احتمالی است. این اداره خدمات مختلفی از قبیل ثبت، صدور گواهی و مجوزهای زیست محیطی را با استفاده از بهترین رویه های بین المللی در یکجا ارائه می دهد. واردات به داخل منطقه، همانند مناطق آزاد ایران، معاف از مالیات و عوارض گمرک است.

شایان ذکر است در نشست مشترک دبیر شورای عالی مناطق آزاد کشور و رئیس منطقه ویژه اقتصادی دقم عمان، مهدی بازارگان معاون تولید، صادرات و فناوری، محمد معزالدین معاون برنامه ریزی و هماهنگی امور مناطق، درنا کسرایی سرپرست روابط عمومی دبیرخانه و محمد رضا معتمدی معاون اقتصادی و سرمایه گذاری سازمان منطقه آزاد اروند نیز حضور داشتند.

درباره ی admin

همچنین ببینید

IMG_20180127_134918_574

چهارلنگ رئیس شهرک صنعتی باغملک درگفتگوبااعتماد ازسرمایه گذاران انتظاردارم باحضورخودزمینه اشتغال جوانان رافراهم آورند

شهرک صنعتی باغملک درمسیرجاده اصلی باغملک به ایذه میباشدکه این شهرک ازلحاظ زیربناییکامل وازآب برق ...

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*