یکشنبه , ۳ شهریور ۱۳۹۸
سرخط خبرها
خانه / ورزش / ظرفیت پنهان ورزشهای رزمی در باغملک

ظرفیت پنهان ورزشهای رزمی در باغملک

photo_2016-08-31_16-24-45در مدیریت نوین ورزشی نگاه ویژه ای به بحث آموزش رشته ی ورزشی در سنین پایه و وجود بسترهای محیطی فرهنگی میشود، پرورش قهرمان امری علمی و کارشناسی شده است نه امری شانسی و اتفاقی.
نمونه های عینی برای این دوپیشفرض اساسی ،یعنی نگاه پایه و بسترمحیطی فرهنگی قابل تامل و جالب است.
نخست نگاه پایه : درفوتبال، آلمانی ها با تمرکز و سرمایه گذاری در سنین پایه بازیکنانی را تحویل فوتبال دنیا داده اند که اصطلاحا فوتبال را ماشینی بازی میکنند نمونه موفق این برنامه ریزی هافبک تیزپای آلمانهاست یعنی ماریو گوتسه که از سنین زیر پانزده سال تا بزرگسالان برای آلمان خوش درخشیده، مثالهای جالبی نیز در کشور خودمان وجود دارد مانند آکادمی فوتبال باشگاه فولاد خوزستان و رشته ی والیبال که با پرورش نوجوانان مستعد و شکوفا شدن آنها در سالهای اخیرنه تنها قدرت ملامنازعه ای در آسیا شده است که در سطح جهانی نیز حرفهای بسیاری برای گفتن دارد.یک نمونه ی ارزشمند و مشهور دیگر در بحث آموزش پایه ورزشکار ارزشمند و جوان ما خانم کیمیا علیزاده است که از سن ۶ و ۷ سالگی در رشته ی تکواندو شروع بکار نمود و پس از طی کردن مراحل مختلف آموزشی و کسب مدالهای رنگارنگ جهانی به رویای هر ورزشکاری یعنی مدال اوری در المپیک دست پیدا کرد و اتفاق بزرگی را در عرصه ی ورزشی کشور رقم زد. با توضیحات مذکور قطعا همگی از اهمیت آموزش پایه آگاه شده ایم.
اما مورد دوم وجود بسترمحیطی و فرهنگی : درین خصوص ما به چند عامل میپردازیم،مانند جغرافیا عوامل ژنتیکی و فرهنگی. کمیته ی استعداد یاب ما اگر بخواهد برای ورزش خاصی بدنبال بستر باشد باید موارد ذکر شده را مدنظر قرار بدهد برای مثال ما بدنبال یک استعداد درشنا به استانهای ساحلی میرویم و جایی که در آن رودخانه و دریا موجود باشد و دردسترس همگان، برای ورزش دومیدانی به سراغ نژادهای تیره میرویم که دارای فیزیک خاص دومیدانی هستند،قهرمانی ورزشکاران آفریقایی در مسابقات مختلف دومیدانی ثابت کرده که این نژاد باتوجه به آناتومی ویژه ی بدنی در شرایط مساوی با دیگر ورزشکاران دست بالا را دارند. فیزیک خاص شناگری چون مایکل فلپس پرافتخار ترین ورزشکار المپیک نمونه ای دیگراست. در ورزش های رزمی نیز ما به سراغ مردمانی میرویم که محیطی خشن تر به لحاظ جغرافیایی دارند و سرزمین آنها را کوهستانها و مناطق پست و بلند احاطه نموده است وفرهنگ آنها سرشار از اسطوره ها و حماسه هاست، کشور ژاپن بعنوان خاستگاه ورزش کاراته مدل خوبی برای تایید این گفته است. کشوری که بالغ بر ۶۰درصد سرزمینش را کوهستانها فرا گرفته اند و از لحاظ فرهنگی داستانهای حماسی فراوانی برای نقل کردن دارد.
اما شهرستان باغملک سالهاست باوجود پتانسیل فراوان در رشته های رزمی نتوانسته جایگاه خود را تثبیت کند و این استعداد ها را شکوفا نماید، ما در شهرستان با وجود طبیعتی متنوع و غالبا کوهستانی نوجوانانی را داریم که به واسطه کارهای سخت کشاورزی و یدی، بدنهای ورزیده و چابکی را دارا هستند و فرهنگی که در آن روحیه ی سلحشوری و جنگاوری موج میزند، حماسه های شاهنامه نقل و نبات مجالس مختلف آنهاست. به زبان ساده ما ویژگی مهم یعنی وجود بستر محیطی فرهنگی را دارا هستیم اما در نبود مدیریتی متمرکزو فقدان نگاه پایه،نتوانستیم جوانان مستعد خود را به سمت باشگاهای رزمی سوق دهیم و شاهد هدر رفت این نیروی بالقوه بوده ایم.
شاید اگر مسئولین امر به نگاه مدرن ورزشی مسلح میشدند امروز ما هم مانند استان البرز کیمیا ها تحویل ورزش کشوری و جهانی میدادیم و به لحاظ اقتصادی و فرهنگی در سطح بالاتری قرار میگرفتیم. درخصوص نقش ورزش در کنترل بزه های اجتماعی سخن ها و مطالب زیادی گفته شده است که ذکر این مقوله تکرار مکررات است.
در پایان خدمت مسئولین محترم عرض مینمایم باتوجه به رای گیری کمیته ی بین المللی المپیک در ۴ آگوست ۲۰۱۶ در برزیل رشته ی کاراته توانست اکثریت آرا را بعنوان رشته ی المپیکی برای ورود به این تورنمت معتبر کسب نماید و از بازیهای المپیک ۲۰۲۰ ژاپن وارد کارزار المپیک میشود،لذا از هم اکنون با روشن ضمیری و آینده نگری ازین ظرفیت پنهان در شهرستان باغملک بهربرداری نمایند تا در سالهای آتی کاراته نیز درکنار فوتبال و کشتی در عرصه های کشوری و بین المللی حرفی برای گفتن داشته باشد.

منجنیق نیوز – علی طهماسبی

درباره ی admin

همچنین ببینید

رزمی

چرامدیرکل ورزش اجازه حضورخبرنگاران رانداد حیدری به اداره کل ورزش تهران میرود/دکترشهاب رزمی مدیرکل ورزش وجوانان میشود

چرامدیرکل ورزش اجازه حضورخبرنگاران رانداد حیدری به اداره کل ورزش تهران میروددکترشهاب رزمی مدیرکل ورزش ...

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*