سه شنبه , ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۸
سرخط خبرها
خانه / سیاسی / دستیار رئیس مجلس، مشاور وزیر خارجه / انتصابي كه ظریف را تبرئه کرد

دستیار رئیس مجلس، مشاور وزیر خارجه / انتصابي كه ظریف را تبرئه کرد

تغييراتي كه در سطح وزارتخانه‌هاي سياسي‌تر اتفاق مي‌افتد به تبع فضاي حاكم بر آن وزراتخانه سياسي‌تر نيز مي‌شود و براي هر جابه‌جايي كه در آن صورت مي‌گيرد، معمولا تحليل‌هاي مختلفي منتشر مي‌شود. يكي از اين وزارتخانه‌ها، وزارت امور خارجه است كه اخيرا انتصابات و جايگزيني‌هاي جديدي در آن رخ داده است.

تازه‌ترين خبرها در اين مورد این است که وزير خارجه كشورمان طي حكمي حسين شيخ‌الاسلام را به عنوان مشاور خود منصوب كرد. حسن قشقاوي معاون پارلماني، كنسولي و امور ايرانيان خارج از كشور وزير امور خارجه حكم انتصاب حسين شيخ‌الاسلام به سمت مشاور ظريف را اعطا كرد.

اما اهميت اين انتصاب در چيست؟ مدتي قبل از اين انتصاب محمد جواد ظريف وزير امور خارجه در حكمي حسين جابري انصاري، سخنگوي سابق دستگاه ديپلماسي را جايگزين حسين امير عبداللهيان در معاونت عربي و آفريقايي وزارت خارجه نموده بود. در همان زمان برخي رسانه‌هاي دلواپس و محافظه كار از اين جايگزيني اين تحليل را ارائه دادند كه وزارت امور خارجه ايران رفته رفته به سمت تعامل نسبي و خفيف با آمريكا در مسئله اسرائيل و همچنين شركاي منطقه‌اي آن بخصوص در حاشيه خليج فارس پيش مي‌رود و از اين رو عنصر ميانه روتري را جايگزين اميرعبداللهيان كه او را انقلابي و سرسخت مي‌ناميدند، نموده است.

پس از اين جابه‌جايي، اميرعبداللهيان براي مدت بسيار كوتاهي سمت مشاور وزير خارجه را اتخاذ نمود، اما با پيشنهاد دستياري و مشاوره رئيس مجلس سمت قبلي خود را رها كرد و ترجيح داد در كنار رئيس مجلس به كار خود ادامه دهد. اين مسئله به علاوه موضع‌گيري سردار قاسم سليماني عليه رژيم آل خليفه در بحرين و حال هواي انتصابات جديد پس از تشكيل مجلس همراه با دولت، عوامل تقويت‌كننده تحليل اخيرالذكر محسوب مي‌شدند.

اما حالا انتصاب جديد ظريف را مي‌توان به جرات خط بطلان پررنگي بر اين دست تحليل‌ها دانست. شيخ‌الاسلام پيش از اميرعبداللهيان سمت مشاور بين‌الملل لاريجاني را در اختيار داشت. شيخ‌الاسلام نماينده اصولگراي هفتمين دوره مجلس شوراي اسلامي و سفير اسبق ايران در سوريه است. او به تبع لاريجاني از حاميان برجام بود؛ اما همچنان در يك رويكرد سنتي نگاه منفي به آمريكا و ايادي منطقه‌اي آن دارد. وي همچنين تبحر فراواني در مسائل مرتبط با خاورميانه دارد و از ديپلمات‌هاي سرسخت حامي خط مقاومت منطقه و هلال شيعي است.

اما دو نكته ديگر نيز علاوه بر ويژگي‌هاي فردي آقاي مشاور، با توجه به موقعيت فعلي جلب نظر مي‌كند. اولا مشاورين مانند معاونين از چارت تشكيلاتي و وظيفه مشخص شده‌اي برخوردار نيستند و همين نكته باعث مي‌شود كه تعدد مشاوران يك مقام مسئول و گرايش و تخصص آن مشاوران جهت‌گیري وي را نشان دهد. با ورود شيخ‌الاسلام قطعا وزنه خاورميانه و كشورهاي اسلامي در وزارت خارجه بالا رفته و به نظر مي‌رسد اين موارد در اولويت بالاتري قرار گيرند.

دوم اينكه قبل از اين انتصاب خبرگزاري تسنيم خبر داده بود كه احتمالا شيخ‌الاسلام به سوريه باز مي‌گردد. به فرض اينكه اين گمانه‌زني در وزارت خارجه مطرح بوده، انتصاب وي به سمت مشاور و باقي ماندن او در مركزيت امور، تاكيد دوباره ظريف را برادامه روند قبلي و حتي در اولويت قرار گرفتن مسائل مربوط به مقاومت برملا مي‌سازد.

به هرحال، حمايت همه‌جانبه از محور مقاومت و در اولويت قرار داشتن بهبود روابط با همسايگان بخصوص با كشورهاي مسلمان در دستور كار وزارت خارجه بوده و هست كه تاكيدات رئيس جمهوري، رهبري و سران دو قواي ديگر به همين منوال مي‌باشد.

درباره ی admin

همچنین ببینید

photo_2018-02-25_06-13-43

وزیرورزش وجوانان درحضوراستاندارومدیرکل ورزش وجوانان خوزستان قدرمردان زحمتکشی مثل مدیرعامل باشگاه جنوب رابدانید

مسعودسلطانی فروزیرورزش وجوانان درحاشیه سفرخودبه خوزستان پس ازخارج شدن ازمحل برگزاری جلسه ابتداباسرپرست روزنامه اعتماددرخوزستان ...

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*