شنبه , ۲ شهریور ۱۳۹۸
سرخط خبرها
خانه / سیاسی / سید جلال ساداتیان :اقدام ظریف را تایید می کنم / ماندن در گذشته درست نیست

سید جلال ساداتیان :اقدام ظریف را تایید می کنم / ماندن در گذشته درست نیست

سید جلال ساداتیان با بیان اینکه رییس جمهوری در اجلاس امسال مجمع عمومی سازمان ملل متحد با اقبال بیشتری مواجه بود گفت: زمانی که آقای روحانی به ریاست جمهوری انتخاب شد، با توجه به شعارهای انتخاباتی و نحوه مشارکت مردم در انتخابات امیدواری هایی در دنیا ایجاد شد و شاهد بودیم که در مراسم تحلیف ایشان روسای بیش از ۵۰ کشور حضور داشتند.
وی افزود: با شروع مذاکرات هسته ای با نمایندگان ۱+۵ امیدواری ها به ارتقای روابط بیشتر شد اما هنوز طرفهای خارجی احتیاط می کردند و شرایط به جایی نرسیده بود که به تصمیم گیری ای مشخص برسند اما در سال ۹۴ که برجام به نتیجه رسید و قطعنامه های قبلی با قطعنامه ۲۲۳۱ ملغی شد، دستور کاری تعریف شد که برای همه الزام آور شد.
این استاد دانشگاه اضافه کرد:اتحادیه اروپا سریعا به این قطعنامه واکنش نشان داد و در آمریکا هم رییس جمهوری این کشور بالاخره با زحمت زیاد توانست مخالفت های لابی صهیونیستها و اعراب را خنثی کند و در ایران هم به نظر می رسد نظر اجماعی، تایید برجام است و به نظر می رسد مشکلی در این زمینه وجود نداشته باشد.
سفیر پیشین کشورمان در انگلیس گفت: در چنین شرایطی بود که دیدیم در سخنرانی امسال رییس جمهوری در مجمع عمومی سازمان ملل متحد تمام صندلی های مجمع پر بود و در عین حال درخواست های زیادی برای ملاقات با ایشان وجود داشت که به دلیل رسیدگی به وضعیت زائرین آسیب دیده از فاجعه منا، برخی از این ملاقات ها برگزار نشد.
ساداتیان خاطرنشان کرد:در حال حاضر جو اصلاح و بازسازی روابط ایران با دنیا شکل گرفته و همین جو ایجاد شده دستاورد قابل توجهی به شمار می رود. هر چند انتظار نداریم نتایج آن یک شبه به دست بیاید و باید زمانی طول بکشد تا این ملاقاتها و دیدارها منتج به عقد قراردادهای اقتصادی و سرمایه گذاری و انتقال تکنولوژی شود اما می توانیم بگویم که روند آغاز شده و به جایی رسیده است که با وجود همه کارشکنی ها پیش خواهد رفت.
فاجعه منا حیثیت حکام عربستانی را بر باد داد
کارشناس مسائل بین الملل با بیان اینکه نگاه توطئه باورانه در قبال این فاجعه را قبول ندارم،گفت: این اتفاق ناشی از حماقت، سوء مدیریت و تکبر بی جای مسئولین عربستانی است. البته عربستانی ها باید بالاخره با اقداماتی که طی سالهای اخیر در حمایت از تروریستهای داعش و نیز کشتار مردم یمن داشتند بالاخره در جایی تقاص این خونریزی های خود را می دادند و این فاجعه منا اگر چه به قیمت خونهای پاکی که ریخته شد، باعث شد حیثیتشان از بین برود.
وی در پاسخ به این سوال که آیا دستگاه دیپلماسی در نیویورک در قبال فاجعه منا توانسته است از ظرفیت های دیپلماتیک استفاده کند، گفت: دولت متناسب با امکاناتی که داشته و محدودیتهایی که حجاج هنوز درعربستان با آن مواجه هستند اقداماتش توام با احتیاط بوده است، اما اقدامات اصلی می ماند بعد از اینکه زائرین و شهدا از عربستان برگشتند.
ساداتیان اضافه کرد: می توان بعد از بازگشت حجاج از طریق نهادهای بین المللی مثل سازمان کنفرانس اسلامی، سازمان ملل و نهادهای حقوق بشری پیگیر اقدامات لازم شد.
وی افزود: حداقل باید نوعی نظارت بر عملکرد عربستان فراهم شود. واقعیت این است که متولی حج بودن، برای عربستان بسیار مهم و حیثیتی است و به نوعی خود را متولی جهان اسلامی می داند و حاضر هم نیست این موقعیت را از دست داده و حتی به کسی اجازه دخالت بدهد.
این کارشناس مسائل بین الملل یادآور شد به هر حال چالشی ایجاد شده که حل و فصل آن زمان طولانی خواهد برد اما باید به سمت نظارت بیشتر بر نحوه اداره این اماکن حرکت کرد.
ساداتیان خاطرنشان کرد:شاه عربستان به اذعان همه کسانی که بر مسائل این کشور اشراف دارند به لحاظ توان جسمی و مدیریت بر قضایا مسلط نیست،آن طور که گفته می شود وی دچار آلزایمر است وکسی که کشور را اداره می کند جانشین ولیعهد این کشور است که به دلیل بی تجربگی دچار کج فهمی نسبت به مسائل شده است و در فاجعه منا هم نوعی سردرگمی و گیجی در رفتارهای وی را شاهد هستیم.

اقدام ظریف را تایید می کنم / ماندن در گذشته درست نیست
وی همچنین درباره دست دادن وزیر امور خارجه کشورمان با رییس جمهوری آمریکا اظهار کرد:حتی اگر وزیر امور خارجه در این اقدام خود عمد داشته، آن را تایید می کنم و اگر هم اتفاقی بوده، اتفاق خوبی بوده است و انتقاداتی که از ایشان می شود را باید به حساب عدم شناخت منتقدین از جایگاه و شرایط ایران، وضعیت منطقه و وضعیت نظام بین الملل گذاشت.
این کارشناس مسائل بین المللی خاطرنشان کرد: طبیعی است که ما دشمنی های گذشته را فراموش نمی کنیم و قطعا طلبکاریهای خود از طرفهای مقابل را خواهیم داشت ولی ماندن در گذشته نیز درست نیست و نباید فراموش کرد که طی دو سال اخیر در سایه تعاملات وزیر امور خارجه شاهد شکل گیری آرامشی در عرصه روابط خارجی هستیم که به نفع ملت ایران است.
ساداتیان یادآور شد : ما در حال حاضر در موقعیت عزت و قدرت هستیم و نظام ما به ملت خود اتکا دارد و از اعتماد به نفس برخورداریم؛ اگرچه حتما باید چشم مان باز باشد ضمن اینکه رهبری بحمدلله حاضر و ناظر بوده و مراقب اوضاع هستند.
وی در پایان اظهار کرد: در این شرایط چرا باید نگران باشیم که وزیر ما با رییس جمهوری آمریکا دست داده است. چه خوب بود این اتفاق بین روسای جمهوری رخ می داد.

درباره ی admin

همچنین ببینید

photo_2018-02-25_06-13-43

وزیرورزش وجوانان درحضوراستاندارومدیرکل ورزش وجوانان خوزستان قدرمردان زحمتکشی مثل مدیرعامل باشگاه جنوب رابدانید

مسعودسلطانی فروزیرورزش وجوانان درحاشیه سفرخودبه خوزستان پس ازخارج شدن ازمحل برگزاری جلسه ابتداباسرپرست روزنامه اعتماددرخوزستان ...

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*