پنج شنبه , ۱ فروردین ۱۳۹۸
سرخط خبرها
خانه / خوزستان / منطقه گردشگری مال آقا در آتش سوخت

منطقه گردشگری مال آقا در آتش سوخت

به گزارش پایگاه خبری منجنیق نیوز، پنجشنبه ۲۴ تیرماه بعلت سهل انگاری توریست ها و عدم حضور محیطبان در منطقه گردشگری مال آقا، حدود بیست هکتار از جنگلهای بلوط و کلخنگ و…در آتش سوخت. پس از تماس یکی از اهالی بومی منطقه با پایگاه خبری اوربه نیوز و اعزام دوتن از خبرنگاران، با صحنه ای دلخراش روبرو شده که حدود بیست هکتار از این منطقه گردشگری و سرمایه ی ملی به تیغ غافلگیری آتش و شاید کم تدبیری سوخت و به  فنا رفت.

در گفتگو با اهالی و شاهدان عینی، هنگامی که متوجه آتش سوزی شدند، ابتدا طی تماسهای تلفنی با اورگانهای زیربط و عدم موفقیت درین زمینه، ناچارا با درخواست کمک از اهالی و حاضرین  ، بوسیله ی شاخ و برگ درختان، تا حدودی موفق ب مهار آتش گشته ولی متاسفانه حدود بیست هکتار ازین جنگلها ک ورود گوسفند بدانجا ممنوع بود، سوخت و از بین رفت.

اگر منطقه ی بکر مال آقا در استانهایی مثل اصفهان تهران شیراز یا تبریز بود، ضمن جذب توریست و جذب سرمایه، از آن بشدت مراقبت مینمودند.

بطوریکه برای وردی آنها باید مبالغ هنگفتی توسط توریست پرداخت میشد و توسط محیطبانان و ماموران حفاظتی، از هرگونه تخریب و آلودگی و تهدیدات زیست محیطی مصون میماند.

پیشنهاد به مسئولین باغملک

اگر تعدادی محیط بان با روابط عمومی بالا و تحصیلکرده ، با شرایط معین انگیزشی، و آشنا به جغرافیا و فرهنگ منطقه بصورت پاره وقت برای روزهای تعطیلی در نظر گرفته شود تا یک دفترچه راهنما محتوی تاریخچه و صنایع دستی و نکات ایمنی و دستورالعملهای مربوطه و مشاوره های لازم به توریست ها بدهند، از هرگونه بی نظمی اخلاقی و زیست محیطی جلوگیری میکنند.

همچنین از فرماندار محترم که امروز در محل آتش سوزی حضور پیداکردند، تقاضامندیم ک دستورات لازم را مبذول فرمایند تا یک دستگاه کانکس بعنوان سرویس بهداشتی، برای رفاه حال گردشگران و حفظ بهداشت آب منطقه که مورد استفاده ی شرب ۱۵پاچه آبادی قرار میگیرد در محل نصب نمایند.

چکیده

آتش‎سوزی یکی از رخدادهای مهم و رایج در کلیه اکوسیستم‎های جنگلی است که تاثیرات بسیار پیچیده‎ای بر روی خصوصیات خاک دارد. تغییرات در خصوصیات فیزیکی (تخریب ساختار و تخلخل خاک، افزایش رواناب و فرسایش)، شیمیایی (کاهش مواد آلی، تبخیر کاتیون‎ها، تغییر در ذخایر عناصر غذایی وچرخه آن‎ها) و بیولوژیکی خاک (کاهش در گونه‎های میکرو و ماکروفون‎ها و تغییر جمعیت میکربی) توسط آتش می‎تواند سبب تغییر در پوشش و فعالیت‎های گیاهی گردد. آتش‎سوزی‎های شدید در جنگل، همچنین با ایجاد ترکیبات آلی با خاصیت آب‎گریزی در خاک منجر به کاهش نفوذپذیری آب گردیده و بازده چرخه هیدرولوژیکی را کاهش می‎دهد. خاک، آب و موجودات زنده از عوامل موثر در تعادل و پایداری اکوسیستم جنگلی می‎باشد که هرسه آن تحت تاثیر آتش‎سوزی‎های شدید تخریب می‌گردد لذا در این تحقیق به بررسی تاثیرات آتش‎سوزی جنگل بر خصوصیات مختلف خاک که در نگهداشت سلامت اکوسیستم موثر می‎باشند، پرداخته شده است.

IMG-20160715-WA0002

IMG-20160715-WA0001

IMG-20160715-WA0003

درباره ی admin

همچنین ببینید

photo_2019-02-11_18-04-03

حضور پرشور مردم در راهپیمایی ۲۲ بهمن/تصاویر باغملک

حضور گسترده ی مردم در راهپیمایی ۲۲ بهمن آن هم در شرایطی که مشکلات اقتصادی ...

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*