شنبه , ۲ شهریور ۱۳۹۸
سرخط خبرها
خانه / سیاسی / برنامه اصلاح‌طلبان براي ورود مصداقي به انتخابات / مرتضي حاجي رييس ستاد ائتلاف تهران مي‌شود

برنامه اصلاح‌طلبان براي ورود مصداقي به انتخابات / مرتضي حاجي رييس ستاد ائتلاف تهران مي‌شود

هفته گذشته تشكيل شورايي با حضور دبيران كل احزاب عضو شوراي هماهنگي، اعضاي شوراي راهبردي و برخي چهره‌هاي موثر اصلاحات در دستور كار قرار گرفت. همچنين طبق خواسته رييس دولت اصلاحات از احزاب اعتدال و توسعه، اتحاد ملت ايران، مجمع ايثارگران اصلاح‌طلب و نداي ايرانيان نيز دعوت شد تا در اين شوراي جديد حضور يابند. اين اتفاق در حالي رخ داد كه برخي سوءتفاهم‌ها موجب كاهش بهره‌وري اصلاح‌طلبان در امر انتخابات به ويژه در استان‌ها شده بود. با اين حال پس از اين تصميم، تشكيل شوراي سياستگذاري انتخابات بلافاصله در دستور كار قرار گرفت و خبرهاي رسيده از جلسات متعدد اصلاح‌طلبان حكايت از آن دارد كه هفته آتي با معرفي ساير اعضاي تركيب اين شورا نهايي مي‌شود. اما به موازات اين تشكيلات اصلاح‌طلبان براي كلانشهر تهران نيز تدارك گسترده‌اي ديده‌اند. آنها معتقدند تهران پيشاني و ويترين انسجام جريان اصلاحات است و به همين دليل از هم‌اكنون در فكر بررسي مكانيسم ورود به بستن ليست تهران هستند تا پس از اعلام نتيجه بررسي‌هاي شوراي نگهبان بلافاصله ٣٠ كانديداي ائتلاف اصلاح‌طلبان در تهران معرفي شوند.

با توجه به تاكيد رييس دولت اصلاحات بر محوريت محمدرضا عارف در تهران رايزني‌هاي فشرده براي چگونگي بستن ليست تهران با وي آغاز شده و او در جلسات دو و چند جانبه با برخي چهره‌هاي موثر اصلاحات از جمله عبدالواحد موسوي‌لاري، رييس شوراي راهبردي انتخابات و وزير كشور دولت اصلاحات به رايزني پرداخته است. خروجي اين جلسات تعيين كميته‌اي خواهد بود كه قرار است كار شناسايي، پالايش و تدوين نهايي ليست ٣٠ نفره تهران را انجام دهد.

بر اساس اخبار رسيده به اعتماد تاكنون حضور بيش از ١٥ نفر در اين كميته قطعي شده كه در ميان آنها افرادي از شوراي هماهنگي جبهه اصلاحات، نمايندگان احزاب غير عضو در شوراي هماهنگي، شوراي راهبردي و برخي چهره‌هاي موثر جريان اصلاحات ديده مي‌شوند. با نهايي شدن تركيب اين كميته ليست اعضا به راس اصلاحات ارايه و پس از انجام مشورت‌هاي لازم از سوي وي اين كميته به رياست محمدرضا عارف كار خود را آغاز مي‌كند.

تقسيم نيروها در حوزه‌هاي انتخابيه

اگرچه حضور برخي چهره‌هاي اصلاح‌طلب در حوزه‌هاي انتخابيه نهايي شده و آنها تصميم به ورود گرفته‌اند اما هنوز هيچ‌‌يك از كانديداها نهايي نشده و اصلاح‌طلبان ترجيح مي‌دهند كانديداهاي اجماعي خود را پس از اعلام نتيجه تاييد صلاحيت‌ها معرفي كنند. پيش‌بيني مي‌شود يكي از مهم‌ترين چالش‌هاي اصلاح‌طلبان اشتياق كانديداها براي ورود به مجلس از تهران باشد. اما همان‌طور كه در ادوار گذشته مطرح مي‌شد به اين طيف از چهره‌هاي اصلاح‌طلب توصيه مي‌شود تا از حوزه انتخابيه بومي خود وارد كارزار انتخابات شوند تا هم امكان راي‌آوري بيشتري داشته باشند و هم نيروهاي كيفي اصلاحات در شهرستان‌ها نيز حضور يابند. با اين حال به نظر مي‌رسد اين قاعده براي كانديداهايي كه سابقه ورود به مجلس از حوزه انتخابيه تهران را داشته‌اند، اعمال نشود.

نقش حاجي در تهران

همچنين شنيده‌ها حاكي از آن است كه مسووليت ستاد ائتلاف اصلاح‌طلبان در تهران با مرتضي‌حاجي، وزير آموزش و پرورش دولت اصلاحات خواهد بود. اين انتخاب پس از بررسي و مشورت عارف با رييس دولت اصلاحات و برخي ديگر از چهره‌هاي متنفذ جريان اصلاحات انجام شده و با آغاز رسمي فعاليت‌هاي انتخاباتي در سراسر كشور كار ستاد تهران نيز آغاز مي‌شود.

هفته گذشته روزنامه اعتماد در گزارشي از چگونگي پايان ماموريت كميته انتخابات شوراي هماهنگي خبر داد كه بر اساس آن به پيشنهاد حسين كمالي ١١ عضو شوراي راهبردي با محوريت عبدالواحد موسوي لاري، وزير كشور دولت اصلاحات و نمايندگاني از احزاب عضو شوراي هماهنگي جبهه اصلاحات به صورت همزمان و در قالب «شوراي سياستگذاري ائتلاف اصلاح‌طلبان» اعلام موجوديت كرده و از اين پس عهده‌دار مسووليت‌هاي انتخاباتي اصلاح‌طلبان خواهند شد. كار اجرايي پيرامون اين مصوبه كه با موافقت اكثريت اعضاي شوراي راهبردي انتخابات اصلاح‌طلبان روبه‌رو شده پس از تاييد نهايي رهبران اصلاحات به‌سرعت آغاز مي‌شود و با تعيين كميته‌هاي مختلف امر انتخابات به پيش‌مي‌رود. پس از انتشار اين گزارش بار ديگر براي برخي اعضاي شوراي هماهنگي احزاب اصلاح‌طلب اين شايبه پيش آمد كه نقش احزاب در حوزه‌هاي انتخابيه چگونه تعيين مي‌شود. در اين رابطه «اعتماد» كسب اطلاع كرد هيچ محدوديتي براي احزاب وجود ندارد و آنها مي‌توانند با فعاليت گسترده در حوزه‌هاي انتخابيه شانس گزينه مورد نظر خود را براي انتخاب نهايي و معرفي به مركز افزايش دهند. اصلاح‌طلبان اميدوارند با اين مكانيسم بتوانند پس از عبور از سد شوراي نگهبان به صورت يكپارچه در انتخابات حضور يابند تا از اين رهگذر اكثريت مجلس آتي را كسب كنند.

درباره ی admin

همچنین ببینید

photo_2018-02-25_06-13-43

وزیرورزش وجوانان درحضوراستاندارومدیرکل ورزش وجوانان خوزستان قدرمردان زحمتکشی مثل مدیرعامل باشگاه جنوب رابدانید

مسعودسلطانی فروزیرورزش وجوانان درحاشیه سفرخودبه خوزستان پس ازخارج شدن ازمحل برگزاری جلسه ابتداباسرپرست روزنامه اعتماددرخوزستان ...

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*