حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس جمهور که برای شرکت در هفتادمین مجمع عمومی سازمان ملل متحد به نیویورک سفر کرده، در گفت‌وگو با شبکه خبری سی ان ان گفت: گفت‌وگوی مستقیمی با آمریکا درباره سوریه نداریم، اما از طریق اتحادیه اروپا و سازمان ملل به شکل غیر مستقیم تبادل نظر داریم.

وی ادامه داد: اولویت در سوریه تقویت حکومت مرکزی برای پایان دادن به تروریسم و خونریزی، بازگشت آوارگان و اصلاحات سیاسی است.

روحانی در بخش دیگر این گفت‌وگو تصریح کرد: اگر تعهد جدی در اجرای توافقات هسته‌ای و لغو کامل تحریم‌ها ببینیم، شاید امکان گفت‌وگو در سایر مسائل هم فراهم شود.

وی ناراحتی ملت ایران از سیاست‌های دولت آمریکا، نظیر مداخلات سیاسی و حتی نظامی را طبیعی و منطقی خواند و گفت: ملت ایران خواستار این هستند که در چارچوب روابطی درست و سازنده و مبتنی بر احترام متقابل تنش‌ها کاهش یابد.

ملت ایران نمی‌خواهند در گذشته بمانند

رئیس جمهور با اشاره به اینکه فاصله بین ایران و آمریکا زیاد است و مسایل زیادی باید جبران شود، گفت: مهم این است که نگرش و رفتار عوض شود، زیرا ملت ایران نمی‌خواهند در گذشته بمانند اما نمی‌پسندند که گذشته ادامه یابد.

عربستان همه فکر و ذکرش را برای حمله و کشتار مردم یمن گذاشته است

وی در بخش دیگر گفت‌وگو با مجری شبکه خبری سی ان ان اظهار داشت: ظاهراً عربستان همه فکر و ذکرش را برای حمله و کشتار مردم یمن گذاشته است و توجهی به امنیت داخلی خودش ندارد.

روحانی تأکید کرد: عربستان درباره حوادث اخیر در مسجدالحرام و منا و کشته و مجروح شدن تعداد زیادی از زائران خانه خدا و از جمله هموطنان ما از نظر حقوقی و سیاسی باید پاسخگو باشد و ما حقوق زائرانمان را پیگیری خواهیم کرد.