شنبه , ۱۴ تیر ۱۳۹۹
سرخط خبرها
خانه / سیاسی / فاطمه حیدری: برای حفظ منافع ملی کشور باید در برابر تندروها متحد بمانیم

فاطمه حیدری: برای حفظ منافع ملی کشور باید در برابر تندروها متحد بمانیم

آنها پیروزی را در توان و ظرفیفت خود جستجو نمی‌کنند، بلکه بر اختلاف و چند دستگی میان رقیب- که امروز ائتلاف اصلاح طلبان و اصولگرایان معتدل است- به دنبال آن هستند. این جریان در میان توده مردم در اقلیت هستند و این را نه از نتایج انتخابات طی این دو دوره ، که در دوره های مختلف متوجه شده اند.

پس از پیروزی ائتلاف اصلاح‌طلبان و حامیان دولت در انتخابات مجلس و خبرگان رهبری اصولگرایان پس از نزدیک به یک دهه خطر جدی حذف از اذهان مردم را در کنار تهدید حذف از قدرت حس کردند. حسن روحانی در کنار علی لاریجانی و علی مطهری میان دارن گفتمانی تازه شدند که به مرور در حال جایگزینی به جای اصولگرایی است و همین زنگ خطر را برای اصولگرایان به صدا در آورد

در همین راستا بود که جبهه پایداری ائتلافی چند ساعته با لاریجانی کرد تا شاید توان حذف اصلاح‌طلبان را از معادلات مجلس پیدا کنند، اما ظاهرا معادلاتشان غلط از آب در آمد و علی لاریجانی حاضر به باج دادن به این جریان نبود و تنها سهم واقعی آن‌ها را در نظر گرفت.

از همان زمان بود که پروژه «عبور اصلاح‌طلبان از روحانی» توسط جریان خاصی مطرح شد و تلاش کرد بین ائتلاف چند سال دو جریان عقلانی کشور خدشه وارد کند، اتحادی که یکی از پیشگامان اصلی آن در دو انتخابات اخیر کشور جوانان بودند. فاطمه حیدری، فعال جوان اصلاح‌طلب در گفت‌وگو با ستاره صبح با تایید تلاش‌های این جریان گفت:« برای فهم این موضوع نیاز به تحلیل های پیچیده و بررسی اقدامات آن‌ها نیست. کافی‌ست روزنامه های نزدیک به تندرو ها را ورق بزنید؛ آنگاه می‌بینید که تشنگان به خون اصلاح طلبان و کسانی که شبانه روز از مرگ اصلاحات می‌گفتند و شمشیر را بر شخص عارف از رو بسته بوند چطور رای نیاوردن عارف در انتخابات ریاست مجلس را بر سر جریان اصلاحات می کوبند و در مقام دفاع از عارف بر می آیند.»

این فعال اصلاح طلب بر ضرورت حفظ ائتلاف نیروهای عقلانی کشور و رشیه‌های آن گفت:« باید کمی به عقب تر بازگشت، از انتخابات مجلس هفتم، اصولگرایان در پی به دست گرفتن کامل قوه مقننه و فتح قوه مجریه بودند. با رد صلاحیت هایی که در انتخابات مجلس هفتم رخ داد آن ها اکثریت بهارستان را در دست گرفتند و ریاست جمهوری هم که به کاندیدای مورد حمایت آنان رسید.»

وی در ادامه گفت:« این یک‌دست شدن قوا و سیطره کامل اصولگرایان رقابت درون قدرت را از دو قطبی اصلاح طلب-اصولگرا به اصولگرایان تندرو-اصولگرایان معتدل کشاند. تندروهایی که به واسطه نگاه حاکم بر فضای سیاسی طی هشت سال دولت نهم و دهم در مقابل معتدلین این جریان دست برتر را داشتند و به نوعی دست بالا را داشتند. این تندروهای تمامیت خواه پس از آنکه طی سال‌های اول پس از پیروزی احمدی نژاد در پی حذف مطلق اصلاح طلبان و پس از آن اعتدالیون که آن زمان به طیف آقای هاشمی رفسنجانی شناخته می شدند، برآمدند؛ کمی پا را فراتر گذاشتند و تمامیت خواهی آنان کار را به حذف اصولگرایان معتدل کشاند.»

حیدری در ادامه با اشاره تقسیم بندی خود-غیرخودی این جریان گفت:«آنها در جهت حذف هر گروه و جریانی، غیر از خودی‌ها برآمدند. تا آنجه که دیدید بر سر لاریجانی مهر کوبیدند و انواع و اقسام تهمت ها راروانه اصولگرایان معتدل کردند تا آنکه بتوانند پس از حذف اصلاح طلبان و اعتدالگرایان، اصولگرایانی که با آنها کمی زاویه دارند را هم حذف کنند.»

وی در ادامه با اشاره به دلایل متفاوت دو بالا ائتلاف گفت:«حال در این شرایط بود که این دو جریان ناخوداگاه به یکدیگر نزدیک شدند، اصلاح طلبان برای بازگشت به قدرت و اصولگرایان معتدل نیز برای غلبه بر هم جریانی های خود که قصد حذف آنان را داشتند.»

به اعتقاد بنده ریشه اصلی این ایتلاف ، تلاش جریان تندرو برای حذف تمامی گروه های سیاسی و یکه تازی در قدرت بود. با توجه به این مسئله برای پاسخگویی به ضرورت این ائتلاف باید پرسید آیا هنوز خطر تندروها وجود دارد؟ و آیا آنها همچنان به دنبال حذف غیرخودی ها به هر شیوه از جمله بهره از روش های غیراخلاقی هستند؟به اعتقاد من هنوز این خطر وجود دارد، اگرچه کمرنگ شده؛ اما خطر ازبین نرفته است و از این رو این ایتلاف بایستی ادامه پیدا کند.»

حیدری با تاکید بر این مسئله که با تمام پستی بلندی‌ها ائتلاف همچنان پایدار خواهد ماند گفت:« آنچه که ما می‌بینیم نشان می دهد ایتلاف و اتحاد این دو گروه حفظ شده است،قلانیت و دوری از نگاه های متعصبانه جناحی از یک سو و فشار تندرو ها سبب شده تا این اتحاد ادامه داشته باشد. بزرگان این دو جریان نیز در همین مسیر با تاکید بر توجه به منافع ملی که به نوعی می توان گفت تامین بخشی از آن از طریق همین حفظ یکپارچگی و ایستادن در مقابل تندرو ها است و بهره از ظرفیت های خود در میان هواداران و گروه های نزدیک به خود، می توانند به حفظ این اتحاد کمک کنند.»

این فعال جوان اصلاح طلب در انتها با اشاره به کوبیدن تندروها به طبل اختلاف گفت:« آنها پیروزی را در توان و ظرفیفت خود جستجو نمی‌کنند، بلکه بر اختلاف و چند دستگی میان رقیب- که امروز ائتلاف اصلاح طلبان و اصولگرایان معتدل است- به دنبال آن هستند. این جریان در میان توده مردم در اقلیت هستند و این را نه از نتایج انتخابات طی این دو دوره ، که در دوره های مختلف متوجه شده اند.»

درباره ی admin

همچنین ببینید

photo_2018-02-25_06-13-43

وزیرورزش وجوانان درحضوراستاندارومدیرکل ورزش وجوانان خوزستان قدرمردان زحمتکشی مثل مدیرعامل باشگاه جنوب رابدانید

مسعودسلطانی فروزیرورزش وجوانان درحاشیه سفرخودبه خوزستان پس ازخارج شدن ازمحل برگزاری جلسه ابتداباسرپرست روزنامه اعتماددرخوزستان ...

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*